Kodėl sakyti „aš mėgstu šardonė“ per daug abstraktu?
Paskelbta: 2024-05-23
Paklausę žmonių apie jų mėgstamą vyną, tikrai neretai išgrisite minint šardonė. Neseniai nuvilnijusių „Vyno dienų“ lankytojai šios vynuogių veislės vyną anketose minėjo kaip vieną iš mėgstamiausių. Vis dėlto patyrę ragautojai atsakys tiksliau: Kalifornijos šardonė, baltoji burgundija, šabli, „Blanc de Blancs“ šampanas. Visi šie vynai padaryti iš tų pačių ‘Chardonnay’ vynuogių, tad ar reikia taip išskirti?
Gegužės 23 d. minima Tarptautinė šardonė diena. Ta proga dalinamės trumpa atmintine, kuri galbūt padės išsirinkti, koks būtent šardonė jums patinka labiausiai? Kurį rinktis prie vieno ar kito patiekalo? Kokie gamintojai yra žinomi būtent dėl šių vynuogių vyno?
Trumpai apie ‘Chardonnay‘ vynuoges
‘Chardonnay‘ – tai baltųjų vynuogių veislė, kurios galima aptikti beveik visur (net Lietuvoje!).
Vynuogės tobulai tinkamos atskleisti vyndario meistrystei ir augavietei. Iš viso pasaulyje ‘Chardonnay‘ vynuogėmis apsodinti per 200 tūkst. hektarų. Knygoje „Vynas lengvai“ Prancūzija, JAV ir Australija minimos kaip trys daugiausiai ‘Chardonnay’ vynuogių auginančios šalys.
Šių šalių vynai gali labai skirtis. Vėsesnio klimato šardonė būna citrusiškas, elegantiškas, kvepia žaliais obuoliais. O štai šiltesniame klimate išryškėja tropinių vaisių, ananasų, geltonų obuolių aromatas.
Vyną palaikius ąžuolo statinėse jis įgauna vanilės aromato, o malolaktinė fermentacija atskleidžia sviestiškas ir grietinėliškas natas.
Vis dėlto ‘Chardonnay’ vynuogės yra kilusios iš Burgundijos regiono Prancūzijoje, iš kaimelio tokiu pat pavadinimu, kur šiandien dar galima rasti seniausius ‘Chardonnay‘ vynmedžius.
Šardonė iš Prancūzijos
Nenuostabu, kad didžiausia ‘Chardonnay‘ augavietė – Prancūzija. Kalbėdami apie geriausius šios šalies baltuosius, neišvengiamai minėsime ‘Chardonnay‘ vynuoges.
Šampanas. Chardonnay – viena iš trijų vynuogių veislių, dažniausiai naudojamų šampano gamyboje (kitos – ‘Pinot Noir‘ ir ‘Meunier‘ yra juodųjų vynuogių veislės). Todėl jei ant šampano butelio matote užrašą „Blanc de Blancs“, būkite tikri, kad jis pagamintas iš ‘Chardonnay‘ vynuogių. Šampanuose sumaišytuose iš skirtingų vynuogių Šardonė suteikia kremiškumo, riešutiškumo bei citrusiškos gaivos.
Baltoji burgundija. Burgundijoje gaminami patys įvairiausi šardonė – nuo gaivių ir minerališkų „Chablis“ iki sodrių ir grietinėliškų, ilgiau ąžuole laikytų Cote de Beaune‘o vynų. Pastaraisiais metais baltosios burgundijos kainos smarkiai šoktelėjo į viršų. Visi 10 brangiausių pasaulio sausų baltųjų vynų yra Šardonė iš Burgundijos!
Burgundijos šiaurėje, vos kiek žemiau Šampanės, yra garsusioji Chablis apeliacija, kurios vynas būna tik iš Šardonė vynuogių. Dėl itin specifinio šios apeliacijos kimeridžo dirvožemio, bei vyraujančios vyndarystės praktikos neužgožti unikalaus vyno charakterio ilgu brandinimu ąžuole, dažnai galima išgirsti, kad Šablis vynas patinka net tiems, kurie nemėgsta Šardonė vynuogių vyno. Tai itin minerališki, gausios rūgšties vynai, o dėl kriauklėmis nusėto dirvožemio vyne galima pajusti net ir jūros sūrumą. Susipažįstant su Chablis apeliacijos vyndariais, neįmanoma aplenkti „Domaine Servin“ bei „Domaine Billaud – Simon”.
Cote d‘or („auksiniu krantu“) vadinamoje Burgundijos centrinėje dalyje sutinkame pačius tauriausius (bet kartu ir brangiausius) šardonė vynuogių vynus. Trys garsiausi vyndarystės kaimeliai neabejotinai yra „Puligny-Montrachet“ (Olivier-Leflaive vyninė), „Chassagne-Montrachet“ (Marc Morey vyninė), bei „Meursault“ (Armand Heitz vyndarys). Sodraus ekspresyvaus kaulavaisių, bei šviežių lazdyno riešutų skonio, tačiau subalansuoti gaivia rūgštimi. Itin ilgo poskonio, kuris dažnai mena ne tik kaulavaisius, bet ir unikalų minerališkumo pojūtį, kurio nesugeba atkartoti jokia kita šardonė augavietė pasaulyje.
Pietinėje burgundijos dalyje, vadinamoje Makonu, gaminamas ekspresyvaus vaiisško stiliaus šardonė vynas. Garsiausios augavietės – Pouilly-Fuisse (Chateau Fuisse vyninė) bei Vire-Clesse. (Andre Bonhomme vyninė).
Šardonė iš JAV
Žymiajai 1976 metų Paryžiaus degustacijai „Judgement of Paris“ buvo pateiktas 1969 metų derliaus Kalifornijos šardonė Chateau Montelena, tapęs vakaro žvaigžde.
Tipiškas Kalifornijos šardonė pasižymės išreikštu vyno brandinimu ąžuolo statinėse – vynas ekspresyvus ir aromatingas su išreikštomis grietinėlės, sviesto bei sirpių kaulavaisių bei tropinių vaisių natomis.
Tuo tarpu šiauriau esančiame Oregone šardonė vynuogės formuoja „burgundiškesnio“ stiliaus vyną. Vulkaninis dirvožemis bei vėsesnis klimatas lemia, kad vynas būna gaivesnio skonio.
Vakarų Australijos šardonė
Galiausiai keliamės į Australiją. Australijos klimato įvairovė gali atskleisti skirtingas šardonė išraiškas – nuo paprasto ir vaisiško iki elegantiško, bet ekspresyvaus.
Daug granito turintis dirvožemis sukuria eleganciją, o šiltas klimatas papildo tropinių vaisių natomis.
Pagrindiniai regionai – vėsesnio klimato Jaros slėnis (Yarra Valley) bei šiltesnis, tad ir sirpesnio vyno regionas Margaret Riveris.
Norintys paragauti Australijos šardonė gali rinktis iš plačios kainų amplitudės – nuo 20 iki 260 eurų už butelį.
Italija
Nors Italija nėra klasikinė šardonė vieta, tačiau itališkas klimatas išties dėkingas šioms vynuogėms ir duoda puikių rezultatų. Saulėtoje Sicilijos saloje būtent šardonė vynuogės suformavo ir iškėlė Planeta vyninės reputaciją pasaulinėje rinkoje. Sodrus, ekspresyvus ir sirpus, šis šardonė itin populiarus tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje. Šiemet Alessio Planeta net pripažintas metų vyndariu! Abrucų regione garsioji vyndarė Marina Cvetic irgi augina šias vynuoges. Ir būtent jos vynas net kelissyk Lietuvos vyno čempionate išrinktas geriausiu Chardonnay rinkoje!
Kitos šalys – šardonė vynuogės auginamos visame pasaulyje ir kiekvienas regionas formuoja savitą vyno stilių.
Šardonė ir maistas
Šardonė – saugus pasirinkimas prie vakarienės patiekalų. Vynas derės tiek su jūrų gėrybėmis, tiek su grietinėlės padažais bei balta mėsa – kiauliena ar vištiena.
Gaivūs ar putojantis šardonė puikiai tiks prie austrių, sušių, pašteto, rizoto, bulvyčių. O štai ąžuoliniai šardonė – prie kompleksiškesnių patiekalų su žolelėmis, česnakais, grietinėlės padažais.