Koks 2022 metų vynuogių derlius žymiausiuose vyno regionuose?
Paskelbta: 2022-09-22
Šiauriniame pusrutulyje dabar pats derliaus nuėmimo įkarštis. Daugelyje regionų šiais metais derlius pradedamas skinti keliomis dienomis ar net keliomis savaitėmis anksčiau nei įprasta. Kas tai lėmė? Kokią įtaką tai turės 2022-ųjų vynams? Koks derlius prognozuojamas žymiausiuose vyno regionuose?
Kas lemia ankstyvą derlių ir ką tai reiškia vynui?
Ankstyvą šių metų vynuogių derliųdaugelyje vyndarystės regionų lemia itin sausi, karščio bangomis pažymėti, saulėti metai. Dėl to vynuogės greičiau pasiekia reikiamą potencialaus alkoholio (t. y. cukraus uogose) kiekį.
Tai kelia ir iššūkių – staigesnis cukraus kiekio didėjimas yra susijęs su spartesniu rūgšties mažėjimu, tuo tarpu fenolinis nokumas (odelių, sėklyčių nokumas, struktūrinių, skonio ir aromato medžiagų branda uogose) nėra taip greitai veikiamas šilumos, kaip cukrus ir rūgštis, tad ima atsilikti nuo jų brandos.
Dalis vyndarių turi rinktis – subtilesnių aromatų, mažiau alkoholiškas, gal kiek grubesnio stiliaus vynas ar išraiškingesnis, sirpus, bet turintis mažiau rūgšties ir daugiau alkoholio. Daliai pasiseka, ir šie elementai vynuogėse noksta tolygiai žadėdami puikų derlių.
Vis dėlto karštis ir sausra kelia iššūkių ne tik uogų skoniui. Ilgai trunkantis sausasis periodas daro nemažą žalą jauniems, neįsitvirtinusiems vynmedžiams (kai kurie augintojai renkasi smarkiai mažinti kekių kiekį ar net visai jas pašalinti, siekdami išlaikyti vynmedžius kuo sveikesnius ateinantiems metams), o štai seni vynmedžiai, turintys gerai įsitvirtinusią, gilią šaknų sistemą, geba subrandinti nors ir mažesnį kiekį mažesnių uogų, bet puikios kokybės ir ryškaus skonio. Tai mažina ir potencialiai pagaminamo vyno kiekį, tad visai tikėtina, kad ateityje vyno kainos tik kils.
Pažvelkime į atskirus regionus ir šių metų derlių juose.
PRANCŪZIJA
Po katastrofiškų 2021-ųjų, kai didelę dalį derliaus pasiglemžė vėlyvos šalnos, šie metai nuo pradžių teikė daugiau vilčių: nors šalnų buvo, tačiau jos buvo ankstyvesnės bei labiau lokalizuotos, o toliau viskas vyko ganėtinai sklandžiai, net nepaisant didelių karščių ir sausros. Prancūzijos žemės ūkio ministerija numato, kad šiemet pavyks pagaminti apie 44 mln. hl vyno (kiekis artimesnis 2019 ar 2020 metų derliui ir maždaug 16 proc. didesnis nei 2021), tikimasi, kad AOP kategorijos (vyno su saugoma kilmės vietos nuoroda) vyno kiekis 27 proc., o IGP (vyno su saugoma geografine nuoroda) – 21 proc.
Bordo
Pavasario šalnos spėjo pažeisti maždaug 10 tūkst. ha vynmedžių, tad jau nuo pat pradžių buvo prognozuojamas mažesnis derlius nei pastarųjų penkerių metų vidurkis. Šiųmetė sausra lėmė tai, kad dalyje apeliacijų (Pessac-Leognano, Pomerolio bei Saint-Emiliono) buvo leista laistyti jaunus vynmedžius. Visame regione iškritęs kritulių kiekis buvo mažesnis nei 30 metų vidurkis (išskyrus birželį, nuplakusį vynmedžius krušomis), bei buvo gerokai karščiau ir daugiau saulės. Šios sąlygos apsaugojo vynmedžius nuo su įvairių grybelinių ligų, o vynuogės, nors ir mažesnės nei įprastai, yra puikios kokybės.
Rugpjūtį nulijo, naktys atvėso, o tai padėjo vynuogėms išlaikyti geresnį nokumo ir rūgšties balansą. Tikimasi, kad šių metų vynas bus svarus, nokus, švelnus, baltieji pasižymės nokesnių kaulavaisių, o raudonieji – sirpesnių uogų natomis.
Bordo vyndariai taip pat nerimavo dėl miškų gaisrų: degantys medžiai išskiria lakiuosius fenolius, kurie gali prasiskverbti pro vynuogių odelę ir ten susijungti su cukrumi, suformuodami glikozidų molekules. Jos yra nelakios, t.y. neskleidžia kvapo ar skonio, tad negali būti aptinkamos uogose. Tačiau iš paveiktų uogų pagamintame vyne fermentacijos metu, bręstant butelyje ar netgi mėgaujantis gurkšniu burnoje glikozidų molekulė vėl skyla, tapdama lakia – ir mes pajaučiame nemalonų kvapą ar skonį. Bet pagaliau gaisrai buvo suvaldyti prieš uogoms imant sirpti, tad glikozidų pavyko išvengti.
Šampanė
Šampanės komitetas šiam derliui nustatė 12 tūkst. kg/ha uogų limitą – tai didžiausias leistinas kiekis per pastaruosius dešimt metų (nepaisant to, kad maždaug 9 proc. potencialaus derliaus sunaikino šalnos ir kruša).
Šampanėje ypatingai svarbus balansas tarp cukraus ir rūgšties kiekio uogose bei jų fenolinio nokumo. Skinsime per anksti – vynuogės dar nebus spėjusios subrandinti visų skonį ir aromatą skleidžiančių medžiagų, skinsime per vėlai – prarasime struktūriškai taip reikalingą rūgšties kiekį. Nors oficialiai yra nustatomos rekomenduojamos skynimo pradžios datos, vyndariai gali vadovautis savo nuožiūra ir luktelti arba prašyti leidimo skinti anksčiau (kai kas taip ir padarė, siekdami užtikrinti pakankamą rūgšties kiekį vynuogėse).
Mūsų šampano namai Duval-Leroy bei Eric Rodez savo instagramo paskyrose dalijosi dideliais lūkesčiais šių metų vynui. Vis dėlto kai kurie vyndariai pažymi, kad dėl žemesnio rūgšties kiekio uogose planuoja atsisakyti malolaktinio virsmo vyno gamybos metu siekdami išlaikyti šampanui būdingą raiškią, gaivią rūgštį.
Burgundija
Čia derlius taip pat pradėtas skinti dar rugpjūčio 15-ąją (tik 2003 ir 2020 skynimo pradžia buvo kiek ankstesnė). Šalnos bei kruša nepadarė didelės žalos, palankios oro sąlygos leido išvengti ligų – nepanašu, kad derlius būtų mažesnis nei įprastai. Džiaugiamasi sveikomis, gero balanso uogomis, iš kurių turėtų išeiti įdomaus, puikios kokybės vyno, turinčio karštiems metams būdingo nokumo, svarumo, bet kartu ir nemažai rūgšties.
Božolė regionui šalnos taip pat grasino, bet, visa laimė, poveikis nedidelis. Vėliau sekė sausra, kaitra, daug saulės, bet rugpjūtis palepino trupučiu lietaus – vynuogės skynimą pasitinka sveikos, mažos ir tvirta odele. Uogos žada puikios kokybės vyną: mūsų vyndariai praneša, jog pirmosios sultys yra ryškios spalvos, nokios, turinčios mažiau rūgšties. Jaunas božolė vynas bus pirmasis 2022-ųjų vynas, kurio galėsime paragauti. Tad nekantriai laukiame lapkričio!
Rona
Ronoje uogos taip pat brendo greičiau nei įprastai, tad skynimas pradėtas maždaug savaite anksčiau. Vasaros pradžioje vynmedžius nuplakė audra, tuomet sekė kaitros ir sausros periodas, kol rugpjūtį vynmedžius atgaivino lietus, suteikęs vynuogėms paskutinį impulsą puikiai brandai, tačiau nors vynuogės kiek padidėjo, vidutinis uogos svoris išliko mažesnis nei įprastai.
Tiek šiaurinėje, tiek pietinėje Ronoje vynmedžiai išvengė ligų. Sveikos, puikios kokybės uogos žada intensyvų, ekspresyvų, sodrios spalvos vyną.
Luaroje, Savojoje ir Elzase tikimasi mažesnio derliaus nei pastarųjų penkerių metų vidurkis, o štai Jura, kaip ir Šampanėje, derlius bus žymiai gausesnis – 50 proc. daugiau nei penkerių metų vidurkis ir – neįtikėtina! – 227 proc. daugiau nei 2021-aisiais. Vis dėlto, mūsų turimo Domaine Rolet vyndariai nusiteikę ne visai džiaugsmingai – 'Poulsard' vynmedžiai nukentėjo gan žymiai, pozityvumo įneša tik tai, kad kiti vynmdežiai leido priskinti gan neblogą derlių, kurio sultys žada nemažai ir tikimasi pagaminti gerai bręstančio vyno, nenaudojant nei kultūrinių mielių, nei sulfitų maceracijos metu.
Putojantis sausas
Champagne Eric Rodez Blanc de Noirs Ambonnay Grand Cru
- Prancūzija
-
- Pinot Noir - 100%
-
- Intensyvus, prieskoniškas klasikinio metodo putojantis
- 0,75 12%
ITALIJA
Nors metų pradžia buvo įprasta (sniego ar lietaus pavidalu iškrito pakankamas kiekis kritulių), jau gegužę nuvilnijo pirmoji karščių banga, o sausra (vietomis net 100 dienų nebuvo jokių kritulių) ir kaitra lydėjo vynuogių augintojus visą sezoną. Dėl to derliaus nuėmimas prasideda maždaug savaite anksčiau nei įprastai, o jo kiekis planuojamas 10 proc. mažesnis.
Kai kuriose šiaurės Italijos vietose vyndariai nekantriai laukia raudono vyno gamybos – tikimasi įdomių, nokių, išraiškingų vynų. O štai ten, kur vynuogės galėjo pasimėgauti didesne vėsa dėl šešėlių ir susidarančio žemesnės temperatūros mikroklimato, žadamas kiek „liaunesnis“, elegantiškesnis vynas.
Vidurio Italijoje kjančio gamintojai nusiteikę gana džiugiai – prieš augimo sezono pradžią buvo skiriamas didelis dėmesys dirvos gerinimui, pasitelkiant pagalbinių kultūrų auginimą tarp vynmedžių eilių, taip pristabdant dirvos garavimą, o sezono metu buvo labai atidžiai prižiūrima lapija bei naudojamas kaolino molis, atspindintis saulės spindulius, kaip uogų apsauga nuo nudegimų. Čia palanki ir gamta – kalvos bei miškai sukuria neblogą apsaugą nuo karščio bei padeda išlaikyti dienos ir nakties temperatūrų kontrastą.
Tikimasi, kad 2022-ųjų derliaus kjantis bus struktūriškas ir ryškus. O štai pietuose, Sicilijoje, numatomas net 15 proc. mažesnis derlius, bet išskirtinai geros kokybės.
ISPANIJA
Ispanija taip pat buvo priversta pradėti skynimą anksčiau dėl nesibaigiančios sausros ir stiprių karščių. Chereso regione užfiksuota anksčiausia derliaus nuėmimo pradžios data – liepos 28-oji. Kas tik turėjo išteklių, uogas skynė naktį – tiek dėl palankesnių sąlygų skynėjams, tiek dėl to, kad vėsesnės vynuogės geriau išlaiko aromatus.
Visuose regionuose yra tikimasi mažesnio derliaus, pavyzdžiui, Kastilijoje-La Mančoje bus priskinta 15 proc. mažiau nei pernai (ir 30 proc. mažiau nei užpernai).
Vis dėlto tokios sąlygos turi ir pranašumų – maža ligų grėsmė bei mažos uogos (nors iš jų gaunama mažiau sulčių, bet dėl daugiau odelių sultys būna stipresnio skonio, sodresnės spalvos).Kavos (tradiciniu metodu gaminamo putojančio vyno)gamintojai ypatingai džiaugiasi puikiu rūgšties ir cukraus kiekio santykiu uogose.
VOKIETIJA
Vokietijos vyno institutas tikisi, kad šiemet bus pagaminta daugiau vyno nei pastarojo penkmečio vidurkis. Reino bei Mozelio regionuose tikimasi kiek mažesnio derliaus, o štai Zalės-Unstruto (Saale-Unstrut), Badeno bei Vidurio Reino (Mittelrhein) regionuose žymiai gausesnis. ‘Spatburgunder’ uogų planuojame priskinti kone 30 proc. daugiau nei įprastai.
Sąlygos buvo gana palankios, nepaisant sausros (nes jaunas vynuoges, kurioms ji grėsmingiausia, buvo galima laistyti). Uogos sirpo karštame, sausame ore, tad galima spėti, kad raudonieji bus svarūs, sodrios spalvos, raiškaus skonio, o štai baltieji turėtų pasižymėti vidutiniu rūgšties kiekiu, aromatingumu.
PORTUGALIJA
Didelė tikimybė, kad portugališkų vynų kainos augs: dėl ypatingos sausros (70 proc. mažiau kritulių nei 30 metų vidurkis) ir kaitros 2022-ųjų derlius bus gerokai mažesnis nei įprastai, tačiau senų (tad atsparesnių), palankesnėmis sąlygomis augančių vynmedžių derlius turėtų būti puikus, tad tikimasi išskirtinai gero vyno.
JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS
Kalifornijoje šie metai buvo išties sudėtingi: šalnos, kruša bei sausra darbavosi iš peties. Nepaisant to, vyndariai nusiteikę labai skirtingai ir apibendrinti yra gan sudėtinga, nes vienus sausra paveikė labiau, jaučiamas derliaus sumažėjimas, kitų derliaus kiekis žada išlikti panašus, vieni galėjo pasidžiaugti po karščių sekančia vėsesnio oro atgaiva, padedančia vynuogėms išlaikyti rūgšties, tam tikrų aromatų kiekį, kiti skins svaresniam, nokesniam vynui tinkamas uogas.
Daugelyje vynuogynų derliaus skynimas prasidėjo anksčiau nei įprastai – pakankamai nokios uogos, artėjančios dar vienos karščio bangos grėsmė bei vis didesnė gaisrų dūmų poveikio tikimybė skatino suskubti skinti uogas.
Vis dėlto didelė dalis vyndarių, ypač besidžiaugiančių gerai įsitvirtinusiais, brandžiais vynmedžiais, yra nusiteikę pozityviai, tikisi pagaminti nors ir nedaug, bet puikaus vyno. Jungtinių Valstijų Žemės ūkio departamentas numato, kad šis derlius Kalifornijoje bus 4 proc. mažesnis nei paprastai ir 18 proc. mažesnis už išskirtinai gausų 2018-ųjų derlių.
Vašingtono valstijoje tikimasi 28 proc. didesnio derliaus. Jei lūkesčiai išsipildys, tai bus antras pagal gausumą derlius po 2016 metų.
Pietų pusrutulyje derlius jau nuimtas, tad trumpai apie pagrindinių vyno gamybos šalių 2022-uosius.
Australijoješiais metais derlius buvo 14 proc. mažesnis. Tam įtakos turėjo tiek itin gausus praeitų metų derlius, tiek gausūs krituliai pavasarį ir vasarą bei stiprios krušos, vėsesnės sąlygos nei įprastai. Be to, sumažėjusios vyninių galimybės apdoroti derlių (dėl ypatingai didelės 2021 m. produkcijos), mažėjanti prekyba su Kinija, trinkanti eksporto grandinė vyndarių nenuteikia labai džiugiai – įsitvirtinimas naujose rinkose tampa labai svarbus bendrai Australijos vyno rinkai.
Naujoje Zelandijoje pagrindiniai iššūkiai buvo COVID-19 banga, apsunkinusi visa derliaus logistiką, bei sumažėjusi darbo jėga dėl uždarytų sienų, bet apskritai nuotaikos optimistinės: panašu, kad pavyks patenkinti padidėjusį Naujosios Zelandijos vyno poreikį tarptautinėje rinkoje.
Čilėje buvo didelė sausra, ir nors sunku apibendrinti, kadangi skirtingi regionai susidūrė su skirtingais iššūkiais, bet gamintojai galiausiai džiaugiasi puikiu derliumi, ypač ‘Cabernet Sauvignon’ – uogos yra puikios kokybės, gero nokumo. Vis dėlto dalis gamintojų nerimauja, kad, nepaisant to, kad 2022-ieji bus puikaus vyno metai, gali kilti problemų pristatant ir parduodant savo vynus tarptautinėje rinkoje.
Argentinoje šie metai taip pat buvo kupini iššūkių, bet nuėmę derlių vyndariai gali atsipūsti – žadamas puikus brandinimo potencialas 2022-ųjų vynams: uogose buvo puiki cukraus koncentracija, idealūs rūgšties ir PH lygiai, o vėsesnis oras padėjo išlaikyti uogų aromatingumą.
Pietų Afrikos Respublikoješių metų derlius kiek mažesnis nei pernai (bet vis tik didesnis už pastarojo penkmečio vidurkį). Oro sąlygos buvo gana vėsios, tad uogos sirpo palaipsniui, fenoliai branda turėjo pakankamai laiko gerai subręsti. Vyndariai džiaugiasi, kad šių metų vynas turėtų būti išskirtinės kokybės.
Baltasis sausas
De Martino Semillon La Blanca Maipo 2019
- Čilė
-
- Semillon - 100%
-
- Kvapnus, vaisiškas, sausas baltasis
- 0,75 13,5 %
Apibendrinant galima pasakyti, jog šių metų derlius buvo gera repeticija prieš vyno pasaulio laukiančius iššūkius ateityje – nenuspėjamas šalnas bei krušas, sausras, dideles karščio bangas, tropines naktis ten, kur jų paprastai nebūdavo. Šie reiškiniai veikiausiai vis dažniau lydės vynuogių augintojus ateityje.
Kartu matome, kad šios sąlygos nėra per didelė kliūtis kokybiškam derliui: nuo didelės saulėkaitos uogas galima saugoti preciziškai prižiūrint lapiją, naudojant kaolino molį; sausros poveikį minimizuoti galima ypatingą dėmesį kreipiant dirvos puoselėjimui, auginant stiprius, sveikus vynmedžius (neveltui vis labiau populiarėja ne tik tvarus, bet ir regeneratyvus vynuogių auginimas), ten, kur galima, naudojant išmanias laistymo sistemas. Tuomet galime tikėtis, kad net tokie karšti, sausi metai leis mėgautis savitu, kokybišku vynu.
Parengė Gabrielė Pravilonienė