Toskanos triumfas „Wine Spectator“ TOP 100
Paskelbta: 2018-11-30
Kiekvienais metais bene įtakingiausias pasaulio vyno žurnalas „Wine Spectator“ lapkričio mėnesį paskelbia geriausių metų vynų šimtuką.
Šiemet švenčia italai: Toskanos vynas įvertintas ne tik garbingiausia 1-ąja vieta – net 7 Italijos vynai yra pirmajame dvidešimtuke (6 iš Toskanos ir 1 iš Pjemonto).
2018 metų TOP 100 sąraše kartu su kultiniais „mėlyno kraujo“ vynais iš Italijos, Prancūzijos ir Ispanijos, puikuojasi ir vis dar mažiau žinomi, bet sparčiai populiarėjantys vynai. Net pusė 2018 metų šimtuko vynų – pirmąsyk į šį garbingą sąrašą patekę naujokai.
Per metus amerikietiškojo „Wine Spectator“ žurnalo komanda paragavo daugiau nei 15 000 pavadinimų vynų, iš kurių beveik 5 500 gavo 90-ties arba daugiau balų įvertinimus. Atrinkdami vynus į geriausiųjų šimtuką, ekspertai vadovavosi keturiais kriterijais: kokybė (pagal įvertinimą balais), vertė (pagal vyno kainą), pasiekiamumas (pagal pagamintą kiekį) ir, bene svarbiausia, įspūdinga vyno istorija, kurią vertintojai dažnai vadina X faktoriumi. Galop atrenkamas geriausio vyno šimtukas, kurį reprezentuoja gėrimai iš viso pasaulio. Nors kaina ir įvertinimai skiriasi, skaičiuojant vidurkį išeina, kad vidutinis TOP 100 vynas įvertintas 93 balais ir kainuoja 50 dolerių.
Pirmoje sąrašo vietoje puikuojasi Toskanos pažiba – 97 balais įvertintas 2015-ųjų Tenuta San Guido Bolgheri-Sassicaia Sassicaia vynas. Iš Bordo regionui būdingų 'Cabernet Sauvignon‘ ir 'Cabernet Franc‘ vynuogių gaminamas vynas yra vienas pirmųjų, imtas vadinti „supertoskaniečio“ vardu. Šio vyno svarbą Italijos vyndarystei įrodo tai, jog „Sassicaia“ gavo atskirą apeliaciją – „DOC Bolgheri Sassicaia“. Iki šiol tai vienintelis toks atvejis Italijoje. 2015 metų derlius buvo negausus, bet ypatingos kokybės – vynas kvepia juodaisiais serbentais, gervuogėmis, gėlėmis ir egzotiniais prieskoniais. Sodrų skonį papildo gaivi, itin gerai subalansuota tamsių uogų rūgštis. Itin ilgai trunka išraiškingas poskonis.
Trečiojoje vietoje – vėl Toskanos vynas! Net 96 balais įvertintas 2015-ųjų metų Chianti Classico Riserva iš Castella di Volpaia ūkio. Daugiau nei 500 metrų aukštyje akmeningame smėlio dirvožemyje auginamų 'Sangiovese' vynmedžių derlius yra mažas, tačiau labai koncentruoto skonio. Vyno fermentacijai naudojamos natūralios laukinės mielės. Vynas didelės talpos slovėniško ir naudotose prancūziško ąžuolo statinėse brandinamas 2 metus. Kvepia juodų uogų, granatų, vanilės aromatais. Burnoje juntama puikiai integruota gaivi rūgštis ir elegantiški taninai. Skonių paletėje jaučiami sultingų vyšnių, džiovintų slyvų, cinamono bei anyžiaus prieskoniai
Net du trečdalius šių metų sąrašo sudaro 2015 ir 2016 metų derliaus vynas. Tai puikių derlių duetas ne tik Bordo, Burgundijoje ar Ronoje, tačiau ir Toskanoje (ir visoje Italijoje), Ispanijoje – beveik visoje Europoje šie vynmečiai įeis į istoriją. Kalifornija 2015 metais kentėjo nuo sausrų, bet tai nesukliudė skrupulingiems gamintojams padaryti pasaulinio lygio vyno.
„Vyno klubo“ parduodami vynai, pakliuvę į 2018 „Wine Spectator“ TOP 100 sąrašą:
#1 – 2015 Tenuta San Guido Bolgheri-Sassicaia Sassicaia, (kiti gamintojo vynai)
#3 – 2015 Castello di Volpaia Chianti Classico Riserva, (kiti gamintojo vynai)
#4 – 2005 La Rioja Alta Rioja 890 Gran Reserva Selección Especial, (kiti gamintojo vynai)
#12 – 2017 Felton Road Pinot Noir Central Otago Bannockburn, (kiti gamintojo vynai)
#13 – 2013 Produttori del Barbaresco Barbaresco Rabajà Riserva, (kiti gamintojo vynai)
#46 – 2017 Henri Bourgeois Sancerre Les Baronnes, (kiti gamintojo vynai)
#73 – 2017 Prà Soave Classico Otto, (kiti gamintojo vynai)
#91 – 2015 Ridge Lytton Springs Dry Creek Valley, (kiti gamintojo vynai)
Visą „Wine Spectator“ TOP 100 sąrašą rasite čia.
Petras Jarašūnas