Apie vyną – iš etiketės
Paskelbta: 2018-12-04
Sakoma, kad negalima spręsti apie knygą iš viršelio. O ar galima spręsti apie vyną iš etiketės? Iš jos, žinoma, galima sužinoti vyno pavadinimą, kilmės vietą, rūšį, derliaus metus ir kitą techninę informaciją. Visgi, kaip žinome, didelę vyno vertės dalį gali sudaryti istorijos, legendos apie konkretų vyną ar jį gaminančią vyninę, vyndarį. Nors etiketėse šie pasakojimai parašomi retai kada, tačiau kartais jie nupiešiami.
Ką dar galima iššifruoti vyno pakuotėse? Pateikiame 10 vyno etikečių, lentynose patraukiančių akį tarp šimtų kitų vyno butelių.
1. Pradėkime nuo lietuvių. „Roksalos“ vyno etiketėms piešinius specialiai sukūrė panevėžietis Ramūnas Grikevičius: vyndario Raimundo Nagelės šeima žavisi šio dailininko kūryba. Menininkas etiketėje skirtingais simboliais vaizduoja skirtingas vyno rūšis, tačiau visur centre nupieštas medis.
2. „Knoll“ vyninės vynus puošia spalvingos etiketės su šventojo Urbono atvaizdu. Jis yra vynuogynų ir vyno gamintojų globėjas, tad taip simboliškai pasirinktas globoti „Knoll“ vyną.
3. „Chateau de Saint Cosme“ vyno „Little James Basket Press“ etiketėje šmaikščiai atvaizduojamas vyndarystės procesas. Jis pateikiamas komikso forma.
4. „Ramos Pinto“ etikečių dizainas gąsdino dievobaimingus tikinčiuosius jau nuo XX a. Jose buvo vaizduojami tuo metu nepadoriais laikyti piešiniai – apnuoginti kūnai, lėbaujantys žmonės ar gyvatė, žmonėms siūlanti vyną kaip Ievai obuolį. Per visą „Ramos Pinto“ istoriją piešiniai kito, tačiau jų dizainas išliko panašus. Dabar šie piešiniai nesunkiai atpažįstami ir siejami su Portugalijos vynine.
5. „Jurtschitsch Gruve“ laikosi tradicijos kasmet keisti etiketės dizainą. Nors menininkas Christianas Attersee turi savitą stilių ir jį išlaiko, tačiau piešinys kasmet vis kitas. 2018 m. vyno etiketės piešinio pavadinimas „GrüVe keeps the ball rolling“ (liet. „GrüVe palaiko veiksmą“).
6. „Barahonda“ vynų etiketėse puikuojasi įdomūs gyvūnai. Pavyzdžiui, Bicho Raro ispaniškai reiškia „keistas, retas padaras“, turint galvoje keistuolį, neįprastą personažą – panašus į lemūrą gyvūnas nupieštas šio vyno etiketėje. Ekologinio „Barahondos“ vyno etiketėse galima įžvelgti bites, tačiau neapsigaukite, iš tiesų, tai medžio šakelės, apvyniotos virvele. Tokią optinę iliuziją pastebėsite tikrai ne iškart, o tik akyliau apžiūrėję piešinį.
7. Portugalijos vyninės „Herdade do Arrepiado“ vyno neįmanoma nepastebėti, nes ant jo priekinės pusės nėra jokios informacijos – net vyninės pavadinimo! Butelius puošia įvairūs raštai, o techninę gėrimo informaciją galima aptikti kitoje etiketės pusėje.
8. Dar vienas vynas su gyvūnų atvaizdais atkeliauja iš „Fouth wave wines“ vyninės. Tai vynas „Elephant In The Room“. Kaip ir diktuoja pavadinimas (liet. „dramblys kambaryje“), tiek butelio, tiek skardinės etiketėje vaizduojamas dramblys namų aplinkoje. Taip yra dėl to, kad vyndarių tikslas buvo sukurti akivaizdaus, ryškaus skonio vyną – tai, ko ieško vartotojas. O posakis „dramblys kambaryje“ tai puikiai iliustruoja, nes šio vyno skonio nepajusti neįmanoma, kaip ir nepastebėti milžiniško gyvūno kambaryje.
9. Ant vyno „Plata Ben Marco Expresivo Valle de Uco Mendoza“ matome ne ką kita, o vynmedžio kamieną. Šis svarbus augalo fragmentas pasirinktas todėl, kad vienoje šalčiausių Argentinos Uko slėnio zonoje auginamų vynuogių skonis atskleidžia geriausias terroir savybes. Dėl maistinių medžiagų trūkumo dirvoje vynmedžių šaknys skverbiasi labai giliai į dirvą, kurioje gausu žvyro bei kalkių. Tai formuoja vyno skonį. Taigi etiketė yra nuoroda į vyno gamybos pradžią.
10. Vynas „Shepherds den Sauvignon Blanc – 3 wooly sheep“ jau yra žinomas dėl savo išvaizdos ir juokais vadinamas avelės vardu, kadangi ant etiketės puikuojasi trys avelės. Kaip vyninės „Paul Sapin“ atstovai teigia, „tai humoristinė nuoroda į Naująją Zelandiją – 4 milijonų gyventojų ir 40 milijonų avelių šalį“.
Justina Gedgaudaitė