Kas slėpėsi kovo mėnesio prenumeratoje „Lašas jūroje“
Paskelbta: 2022-03-25
1873 m. Vienoje įkurta tarptautinė ampelografijos komisija, kurios tikslas – susisteminti vynuogių veisles.Yradvi ampelografijos šakos: bendroji tyrinėja vynmedinių šeimos sistematiką, veislių kilmę, paplitimą, o specialioji apima botaninį veislių apibūdinimą, biologinę ir ūkinę charakteristiką, technologinį pritaikymą ir registravimą. Nors ampelografai savo veiklą pradėjo XIX a. viduryje, tačiau didžiausias šio mokslo šuolis įvyko tik pradėjus aktyviau taikyti DNR tyrimus vynuogių rūšių ir veislių tarpusavio giminystės ryšiams nustatyti. Tai išsklaidė daugelį su vyno pasauliu susijusių mitų.
1967 m. profesorius Austinas Goheenas apsilankė Apulijoje ir pastebėjo, kad ‘Zinfandel’ir ‘Primitivo’ vynuogės labai panašios. Prabėgus metams, 1968-aisiais, ‘Primitivo’ vynuogės buvo atvežtos į Kaliforniją ir ten nustatyta, kad jos visiškai vienodos. Istorija čia galėtų pasibaigti, tačiau 10-ojo dešimtmečio pradžioje ampelografijoje pradėta plačiai taikyti DNR tyrimus. Carole Meredith naudodamasi moderniais metodais, tyrimą pagilino ir, surinkusi net 150 vynuogių pavyzdžių, nustatė, kad ‘Primitivo’ vynuogių tėvynė – Kroatija. Galiausiai 2001 m. nustatyta, kad tikslesnė ‘Primitivo’ (‘Zinfandel’) vynuogių kilmės vieta yra Dalmatijos pakrantė. Tęsiant tyrimus, paaiškėjo, kad vynuogės ‘Crljenak Kaštelanski’taip pat yra tos pačios ‘Primitivo’, paplitusios Italijoje, o vėliau ir Jungtinėse Valstijose. Paskutinis šios istorijos įrašas buvo užfiksuotas 2011 m.: nustatyta, kad senasis, istorinis vynuogių pavadinimas yra ‘Tribidrag’. Taigi, be modernių ampelografinių tyrimų nebūtų pavykę išsiaiškinti šių vynuogių genealogijos.
Vis dėlto grįžkime prie mėnesinės „Lašo jūroje“ prenumeratos. Vynai, kuriuos ragausite, taip pat susiję su ampelografija. Turbūt po tokios ilgos įžangos kyla klausimas: „Ar tik ‘Aligote’, ‘Gamay’ ir ‘Chardonnay’vynuogės nėra tapačios?“ Ir, žinoma, jūs esate teisūs. Iš dalies.
Pirmiausia atkreipkite dėmesį į viso mūsų atsiųsto trejetuko aromatines ir skonines savybes.
Paso Robleso aukštumose, už 60 kilometrų nuo Ramiojo vandenyno pakrantės, rytinėje pusėje kylanti į Santa Lucia kalnus vyninė „Miller Family Wine Company“ savo nuosavuose vynuogynuose augina ‘Chardonnay’. Jos pagamintas vynas „Miller Family Barrel Burner Chardonnay 2018“ kvepia liepžiedžiais, žaliais obuoliais, prinokusiomis kriaušėmis ir vandenyno gaiva, padvelkia nakties vėsuma. Burnoje juntamos melionų, citrusinių vaisių ir sausmedžio natos. „Barrel Burner Chardonnay“ poskonis tvarus, pasibaigiantis sodria skrebučio nata, primenančia ąžuolo poveikį vynui. „Vyno klubo“ ekspertai rekomenduoja šį vyną gerti atšaldytą iki 10–12 laipsnių, tiekti galima prie krevečių tempuroje, „Cezario“ salotų ar brandaus kietojo sūrio, kaip griujeras.
Vyninė „Domaine Francois Mikulski“ įsikūrusi Merso apylinkėse. Lenkiška pavardė vyninės pavadinime atsirado François tėvui Mieczyslawui persikėlus į Prancūziją 1939 m. ir vedus prancūzaitę. François augo Burgundijoje su aiškia nuostata tapti vyndariu. 1992 m. jis paveldėjo 9 hektarus vynuogynų iš dėdės Pierre’o Boillot ir tris ketvirtadalius jų ploto skyrė baltųjų vynuogių veislėms. Ūkyje auginamos Burgundijos Merso kaimeliui būdingos ‘Chardonnay’ ir du nedideli 1929 ir 1948 metais pasodinti ‘Aligote’vynuogynai. Likę kiek daugiau nei 2 ha užsodinti ‘Pinot Noir’ vynuogėmis. Taigi, dabar savo rankose laikote „F. Mikulski Bourgogne Aligote AOC 2019“vyną. Šis baltasis kvepia kalnų medumi, lazdynų riešutais, mandarinais. Burnoje juntamas sausinantis minerališkumas bei gaivi rūgštis, dominuoja stiprus, ilgai išliekantis obuolių ir kriaušių poskonis. Visus vynus François daro vienodai: spontaninė fermentacija, iki metų brandinimas ąžuolo statinėse, nepriklausomai nuo vyno vietos hierarchijoje. Jei derinsite prie maisto, būtinai atšaldykite iki 10–12 laipsnių ir patiekite prie žuvies patiekalų, pavyzdžiui, ešerio arba karpio.
Božolė regione auginamos ‘Gamay’ vynuogės gali labai skirtis, priklausomai nuo vietos, kurioje auga. Vynas „Cyril Coperet La Madone Fleurie AOP 2019“ daromas išskirtinėje vietoje. Teritorija padengta rožinio granito smėliu ir akmenimis, o virš paties Fleri kaimelio stūkso La Madonos kalnas, nuo kurio kaimelio vynuogynus saugo Nekaltosios Mergelės koplyčia. La Madona – vienas iš trijų ugnikalnių, kurių kontūrai matomi Beaujolais Cru kaimelių kraštovaizdyje. Kadangi dirvožemio sluoksnis labai plonas, o dirvožemis sausas, čia padaryti vynai yra kvapnūs. „Cyril Coperet La Madone Fleurie AOP 2019“kvepia našlaitėmis, rožėmis, bijūnais, persikais, vilkdalgiais ir net braškių uogiene. Burnoje negausūs velvetiniai taninai, vidutinė rūgštis ir daug vaisiškumo: vyšnios, trešnės ir slyvos. Šis vynas tiekiamas 13–15 laipsnių prie paukštienos, dešrelių, paštetų arba minkštų sūrių.
Turite progos paragauti trijų visiškai skirtingų vynų, turinčių labai platų aromatų ir skonių spektrą. Du baltieji, vienas raudonasis. Vietovės, kuriose auginamos šios vynuogės, taip pat labai skirtingos: nuo vulkaninio iki sąnašinio, kalkingo dirvožemio. Sudėtinga pagal skonį šiuos vynus susieti tarpusavyje. Tačiau kilmės požiūriu jie turi kai ką bendro – tai tų pačių dviejų tėvų vaikai. Iš esmės išnykusios vynuogės ‘Gouais Blanc’viduramžiais buvo labai paplitusios Vidurio Prancūzijoje ir laikomos valstiečių vynuogėmis. Iš jų buvo daromas gan paprastas, daug rūgšties turintis baltasis vynas. DNR analizė 10-ojo dešimtmečio pabaigoje atskleidė neįtikėtinų faktų. Pasirodo, ‘Gouais Blanc’yra daugybės dabar žinomų vynuogių promotė, ne išimtis ir „Lašas jūroje“ trejetukas. ‘Aligote’, ‘Gamay’ ir ‘Chardonnay’ atsirado susikryžminus ‘Gouais Blanc’ ir ‘Pinot Noir’ (‘Gouais blanc’ + ‘Pinot Noir’ = ‘Aligote’, ‘Gamay’, ‘Chardonnay’). Dabar galime matyti, kad visais atžvilgiais – skonio, aromato, vietovės – skirtingos vynuogės, gali būti kilusios iš tų pačių protėvių. Ampelografija leido mums giliau pažvelgti, kaip vynuogės gali keistis ir sukurti visiškai naujus derinius.
Vyno konsultantas Mantas Balakauskas
Raudonasis sausas
Cyril Coperet La Madone Fleurie AOP 2019
- Prancūzija
-
- Gamay - 100%
-
- Lengvas, vaisiškas, švelnių taninų raudonasis
- 0,75 14,5 %