Kas „Vyno klubą“ liūdino ir kas džiugino 2022-aisiais?
Paskelbta: 2023-01-09
ARŪNAS STARKUS
2023-01-09
Šampano trūkumas, burgundijos brangimas, „Pinot Noir“ populiarumo augimas, Ukrainos vyno premjera Lietuvoje, Jauno božolė šventės sėkmė etc. – vyninio vyksmo, istorijų matėme ir girdėjome labai daug. Jos kėlė skirtingas emocijas. Ar pajutote jas Jūs?
2022 m. džiugino:
- Pavasarį tyliai baigėsi covido pandemija.
- „Pinot Noir“ populiarumas jau tapo mada. Pati subtiliausia, jautriausia terroir vynuogė su negausiais taninais, nedaug alkoholio, daug rūgšties yra visiška priešingybė tam, kaip didžioji dalis Lietuvos vartotojų prieš keletą metų įsivaizdavo raudonąjį vyną. Ar „Vyno klubas“ dalyvauja „Pinot Noir“ fiestoje? Taip, siūlome daugiau nei 50 šios vynuogių veislės vynų: nuo klasikinių Burgundijos, Oregono (JAV), Centrinio Otago (NZ) iki Kamptalio, Karnuntumo, Burgenlando (Austrija), Pfalzo (Vokietija), Pjemonto, Penedeso, Sicilijos „Pinot Noir“.
- „Beaujolais Nouveau“ sutikimas, paroda „Vyno dienos“ ir kiti svarbūs vyno renginiai sugrįžo po pandeminės pertraukos. Ir juose – minios dalyvių ir lankytojų. Vyno mėgėjai tebėra smalsūs, entuziastingi, bendruomeniški. Blogiausi laikai praeityje, vadinasi, bus tik geriau.
- Kad ir ne pačiomis dėkingiausiomis aplinkybėmis, tačiau Lietuvoje įvyko Ukrainos vyno premjera – rugsėjį sulaukėme vyndario Andryjaus Kommisarovo vizito. Jis pats ir „Biologist“ vynai buvo labai gerai sutikti visuose renginiuose, kuriuose su juo apsilankėme. Kai vyną nuveždavome savo vyndariams kaip solidarumo su Ukraina ženklą, po kiek laiko sulaukdavome skambučių – stebino kokybė.
- Naujienos šiemet nebuvo triukšmingos: daugiausia ekologiniai, natūraliojo vyno gamintojai, kukliai, už gerą kainą gaminantys vyną Monpeljė (Domaine Ampelhus), Lijono (Eric Texier) apylinkėse, todėl šlovinami tik vietinių ar išprususių natūraliojo vyno gerbėjų. Tačiau reikia pripažinti, 2022 metų pradžioje pasirodęs „Hamilton Russell“ iš PAR yra pasaulinė žvaigždė. Kaip ir visa plejada žymiausių Oregono vyndarių: „Serene“, „Cristom“, „Lingua Franca“ ar „Abbott Claim“. Papildėme Kalifornijos, Bordo ūkių sąrašą. Bet dabar jau sunku ką nors išskirti – jie nuolat atsinaujina.
- LSA Lietuvos vyno čempionate spalio mėn. laimėjome daugiausiai „Grand Prix“:
Geriausias tradicinio metodo putojantis.
Gramona Iii Lustros Gran Reserva Brut Nature 2013
Kvepia medumi, grybais, džiovintais vaisiais, skrebučiu. Burnoje ryškus, ilgai išliekančio poskonio.
Geriausias natūralusis raudonasis
Vidutinio intensyvumo rubino spalva. Serbentų lapų, grietinėlės, saldžių raudonų ledinukų, raudonų vyšnių, vyšnių šakelių, sakų aromatas. Geras rūgšties balansas, smulkūs taninai, ilgai išliekantis poskonis.
Geriausias „Sauvignon Blanc“
Domaine Henri Bourgeois Sancerre d'Antan Terroir De Silex 2018
Žaliųjų citrinų, austrių kiautų, titnago, citrinų, džiovintų jazminų žiedų aromatas. Klampus, tankus, minerališkas.
Geriausias saldusis
Chateau Dereszla Tokaji Aszu 6 Puttonyos 2009
Tamsi aukso spalva. Vėlyvojo skynimo natos – bičių pikio, figų. Labai intensyvus, puikios tekstūros vynas. Labai tvarus. Tinkamas ragauti dabar ir artimiausią šimtmetį.
Gaila, kad dalis vynų greitai išnyko iš lentynų. Bet vis tiek malonu, nes pavyzdžiui „Domaine Henri Bourgeois“ yra etatinis geriausio „Sauvignon Blanc“ gamintojas. Anksčiau titulą pelnydavo jo naujazelandietiškas vynas, o dabar šlovė persikėlė į Luarą Prancūzijoje. „Gramona“ „Chateau Dereszla“ taip pat laimi ne pirmą kartą. Pasitikrinti savo pajėgumus naudinga.
2022 m. liūdino:
- Didžiavomės pirmuoju lietuvišku baltuoju vynu iš Lietuvoje išaugintų ‘Adalmiina‘, ’St. Pepin‘ vynuogių, kurį padarė „Roksalos“ vyndariai Raimundas ir Lukas Nagelės. Deja, vyno premjera nesukėlė visuotinio džiaugsmo vyno mėgėjų bendruomenėje. Vis dar tenka įrodinėti, kad lietuviai jau moka pagaminti vynuogių vyną. Tačiau ties tuo nesustojame. Laukiame 2022-ųjų derliaus, mokomės suprasti patys ir padedame kitiems. Vietinio vyno mada tikrai ateis.
- Burgundijos vyno kainos kilo. Po labai mažo 2021 m. derliaus Burgundijos (ir Šabli) vyndariai kėlė kainas 20–40 proc. Nedaug ir brangesnio vyno reiškia, kad burgundijos skonio paragaus dar mažiau žmonių. Ar galime tikėtis kainų kritimo po gero 2022-ųjų derliaus? Greičiau kainas netiesiogiai sumažins infliacija.
- Šampano trūkumas, kurį visi pradėjo jausti prieš metus, neišnyko. Atrodo, galėtume džiaugtis, kad parduodame visą Lietuvos rinkai skirtą kiekį „Pol Roger“, „Louis Roederer“ ar „Jacquesson“ šampanų iki lapkričio ir galėtume siūlyti rinktis iš „Diebolt Vallois“, „Egly Ouriet“, „Duval Leroy“, „Valentine“, „Eric Rodez“, „Labruyere“ ar „Barthelemy“. Tačiau dalis šampano mėgėjų labai prisiriša prie stiliaus ir keistis nenori. Tikėkimės, kad po truputį šampano pasiūla pasivys paklausą. Tikimės, kad pakankamai taurių pagamins ir krištolo produkcijos tiekėjai Austrijoje – dekanterių ir taurių trūkumas akivaizdus.
- LR Seimo Aplinkos apsaugos komitetas sugrįžo prie idėjos į taros užstato sistemą (taromatai) įtraukti ir vyno butelius (LR Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo Nr. IX-517 11 straipsnio pakeitimas). Nors tam priešinasi visi: nuo vyriausybės iki prekybos tinklų, Užstato sistemos administratoriaus (USAD) ir vyno prekiautojų ir gamintojų. LR Seimui priėmus įstatymą, mums tektų atsisakyti apie 40 proc. savo asortimento, nes fiziškai ir finansiškai taikyti įstatymo nuostatų brangiems, mažais kiekiais ar didelės talpos buteliuose gabenamiems vynams būtų neįmanoma. Tikimės, kad mūsų argumentai bus išgirsti. Tikimės išminties.
- Šių metų išankstinė bordo prekyba nebuvo sėkminga – vyndarių pasiūlytos kainos buvo aukštokos, lyginant su 2021 m. derliaus kokybe. Tačiau 2023-aisiais viskas gali pasikeisti. 2022 m. vyno kokybė žada būti gera, kiekis pakankamas, o pasaulinis ekonomikos atvėsimas vyndarius gali paskatinti sumažinti kainas.
Teksto autorius: Arūnas Starkus