'Pinot Noir' – velnio pramanas?
Paskelbta: 2016-09-02
'Pinot Noir' – velnio pramanas?
Pačio didingiausio ir brangiausio pasaulyje vyno savybes lemia 'Pinot Noir' vynuogės. Tinkamoje vietoje auginamos ir tinkamo klimato sulaukusios jos geba sukurti pačio nuostabiausio skonio vyną, tačiau visos aplinkybės idealiai susiklosto labai retai. Kokybišką „Pinot Noir“ vyną būtų galima prilyginti klasikinei muzikai: tai muzika, kuri dažniausiai skamba palyginti tyliai, jos reikia atidžiai klausytis. Be to, reikia muzikinio išprusimo, kad ją suprastum. Didžiulę įtaką augančiam vynuogės populiarumui turėjo ir 2004 metais pasirodęs Alexanderio Payne'o filmas „Klystkeliai“. Pasidarė madinga mėgti „Pinot Noir“. Tačiau kodėl tada ši vynuogė vadinama „šventuoju Graliu vyno mėgėjams, bet pragaru vyndariams“?
'Pinot Noir' kekės tankios, o uogų odelė labai plona, tad jos itin linkusios lengvai pasiduoti vynuogyną užpuolusioms ligoms – puviniui, grybeliui ir miltligei. Taip pat šioms vynuogėms kenkia didelė tiesioginė saulės spindulių kaitra, uogos itin jautrios temperatūros svyravimui. Dažnai net besiribojančių vynuogynų vynas dėl dirvožemio ir mikroklimato skirtumų būna visiškai skirtingo skonio, nors ir pagamintas lygiai taip pat. Kadangi subtilios uogos reikalauja labai daug priežiūros, pagaminti „Pinot Noir“ vyną yra ne tik sudėtinga, bet ir brangu. Ne veltui žymus Amerikos vyndarys André Tchelistcheffas yra pasakęs, kad Dievas sukūrė 'Cabernet Sauvignon', o velnias - 'Pinot Noir'. Ilgą laiką vyravo nuomonė, kad kokybiškas „Pinot Noir“ gali būti tik iš rytinėje Prancūzijos dalyje esančios Burgundijos. Niekur kitur geras vynas iš šios lepios vynuogės nesigaudavo. Tačiau dabar žinių apie 'Pinot Noir' auginimą turima gerokai daugiau, ir atsiranda vis daugiau puikių augaviečių.
Prancūzija
Pats rečiausias ir brangiausias „Pinot Noir" vynas yra iš Burgundijos Kot d'Oro (Côte d'Or) dalies. Tai 'Pinot Noir' vynuogių gimtinė. Čia vyrauja kalkakmenio dirvožemis su molio, kalkakmenio ir titnago priemaišomis. Vyrauja vėsokas kontinentinis klimatas – šiltesnės vasaros bei šaltos (bet ne per šaltos) žiemos. Daug mažų vynuogynų skirtingais pavadinimais. Geriausiai vertinamos augavietės klasifikuojamos kaip Grand Cru bei Premier Cru.
Tipiško vyno skonio aprašymas: šviesios rubino spalvos, dominuoja žolelių, žemės, grybų ir šlapių rudeninių lapų aromatai kartu su raudonųjų uogų bei rožių tonais.
Žymiausi gamintojai: „Domaine de la Romanée-Conti“, „Henri Jayer“, Domaine Leroy, „Domaine Leflaive“, „Domaine du Comte Liger-Belair“, Domaine Faiveley, „Domaine Dugat-Py“, Jacques Prieur, Michel Gros
Vokietija
Vokietijoje geriausi 'Spatburgunder' (taip vokiškai vadinama 'Pinot Noir') vynai įprastai gaminami Aro, Badeno bei Pfalco regionuose, besiribojančiuose su Prancūzija. Dirvožemiai ir mikroklimatai varijuoja priklausomai nuo vynuogyno. Kokybiškiausias Spatburgunder derlius yra iš šiltesnių vėsaus klimato plotelių.
Tipiško vyno skonio aprašymas: vokiečių vyndariai griežtai sako, kad dėl dirvožemių ir mikroklimatų įvairovės nėra kaip apibūdinti tipišką vokišką „Spatburgunder" vyną. Tačiau galima išskirti, kad dažnai dominuoja aviečių bei rūgčių vyšnių aromatai į antrąjį planą nustumdami žemės bei rudeninių lapų aromatus.
Žymiausi gamintojai: Weingut Bernhard Huber (Baden), Weingut Friedrich Becker (Pfalz), Weingut Meyer-Nakel (Ahr)
Austrija
Austriškas „Pinot Noir" geriausias pasaulyje? 2010-ais metais Singapūre buvo suroragnizuotas aklas geriausių pasaulio „Pinot Noir" ragavimas, kurį laimėjo Austrijos Wieninger gamintojo vynas. Iš viso Austriškas 'Blauburgunder' (taip dažniausiai Austrijoje vadinama 'Pinot Noir' vynuogė) aplenkė daug ITIN brangių ir pasaulyje vertinamų žymių vardų ir užėmė net šešias geriausiųjų dešimtuko vietas: 1, 3, 4, 6, 7 ir 9. Pagrindinės 'Pinot Noir' augimvietės Austrijoje yra Niederösterreich regione.
Tipiško vyno skonio aprašymas: vidutinio intensyvumo rubino spalva, dominuojantys aviečių, vyšnių ir braškių aromatai bei ryškūs prieskonių tonai. Žemės aromatų nedaug. Gana ryškus ąžuolo statinių indėlis.
Žymiausi gamintojai: Johanneshof Reinisch, Weingut Markowitsch, Ebner Ebenauer, Weingut Pöckl, Schloss Halbturn
JAV
Jungtinėse valstijose žymiausios vietos 'Pinot Noir' vynuogėms auginti yra Oregone (Vilametės slėnis) ir Kalifornijoje (Anderson slėnis, Sonoma pakrantė). Geriausi vynuogynai plyti šlaituose, kur vyrauja sąlyginai vėsus klimatas. Dirvožemio įvairovė didelė – nuo vulkaninės dirvos ir lioso (Oregonas) iki smėlėto sąnašinio dirvožemio su molingomis priemaišomis (Kalifornija).
Tipiško vyno skonio aprašymas: rubino spalva, ryškūs prisirpusių trešnių, gervuogių, braškių uogienės ir kakavos aromatai su juos papildančiais prieskonių tonais. Sodrūs ryškaus skonio vynai.
Žymiausi gamintojai: Ponzi, Brick House, Elk Cove, Raptor Ridge, FEL, Baxter, Joseph Phelps, Trombetta, Wente, Merryvale
Naujoji Zelandija
Žymiausia vieta 'Pinot Noir' vynuogėms Naujojoje Zelandijoje yra pačius piečiausius pasaulio vynuogynus turintis Centrinio Otago regionas. Tačiau kokybiškais „Pinot Noir" vynais gali pasigirti ir Wairarapa, Marlborough bei Nelson regionai. Dominuoja jūrinis klimatas, kuris užtikrina ne itin karštas vasaras bei nešaltą orą žiemos metu. Vėsios naktys lemia ilgą ir tolygų vynuogių sirpimą. Dominuoja sąnašinis dirvožemis: smiltainis, kalkakmenis ir skalūnas.
Tipiško vyno skonio aprašymas: intensyvios spalvos. Ryškūs vyšnių, aviečių, serbentų bei gervuogių aromatai. Vyno stilius artimas kaliforniškajam, tačiau vyno skonis dažnai truputi subtilesnis ir lengvesnis.
Žymiausi gamintojai: Felton Road, Kusuda, Bell Hill, Mountford, Neudorf Home, Ata Rangi, Gibbston Valley, Greystone, Salomon & Andrew
Petras Jarašūnas