Kas slėpėsi vasario mėnesio prenumeratoje „Lašas jūroje“
Paskelbta: 2022-03-08
4,2 milijono lietuvių visame pasaulyje švęs Vasario 16-ąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną. Atkimšime butelius įvairiausių gėrimų ir mėgausimės laisve, tad šį kartą „Vyno klubas“ siūlo tris vynus, tapsiančius šio nuostabaus įvykio akcentu.
Rokiškio rajone esančiame Taručių kaime, visai netoli Latvijos sienos, įkurta „Roksalos“ sodyba. Joje gyvena vyndarys Raimundas Nagelė su šeima. Roksalos miško pašonėje auga apie 20 vynuogių veislių. Už šių vynmedžių priežiūrą ir vyno gamybą šiuo metu atsakingas Raimundo sūnus Lukas Nagelė. Nagelių šeimos vynas – ne bet koks, o nuolatinis Lietuvos vyno čempionatų prizininkas.
Šį kartą į Jūsų namus atkeliavo retas kūrinys – „Roksalos“ vynuogių vynas. Rožinis, padarytas iš vietinių lietuviškų vynuogių ‘Monika’. Vynas itin kvapnus, dominuoja raudonų uogų aromatas ir skonis. Lengvai galima pajusti „Roksalos“ terroir įtaką. Pirmuoju smuiku groja miško žemuogės, joms pritaria raudonieji serbentai ir braškės. Vėliau įsipina ir raudonų sodo obuolių aromatas. Prie vyne juntamos rūgšties tiks riebesnis maistas: kiauliena su grietinėlės padažu, daržovių troškinys ar net tunas.
Pasimėgavę šiuolaikiniu lietuvišku vynuogių vynu,keliaukime tolyn nuo mums įprasto kraštovaizdžio. Tiesiai į Kaliforniją. Ar kam nors žinoma Tananevičiaus pavardė? Klausimas retorinis. Mažai kas gali žinoti, kad Kalifornijoje, Santa Barbaroje, Santa Kruso kalnuose ir Pasa Roblese įkurtų Varner Wine vynuogynų savininkai broliai Jamesas ir Bobas Varneriai yra lietuviškų šaknų.
Broliai Varneriai – lietuvio Antano Tananevičiaus anūkai. Pats Antanas, kilęs iš Garliavos, 1897 m., būdamas vos vienuolikos metų, emigravo į JAV.
Jamesas ir Bobas Varneriai puikiai žino apie savo lietuvišką kilmę ir tuo didžiuojasi. Vynas, kurį šie vyndariai mums siūlo paragauti, – baltasis Varner Wine Chardonnay El Camino Vineyard 2017. Uodžiant šį vyną, juntami titnago, skrebučio, papajų ir bananų aromatai, o štai burnoje, skirtingai nei „Roksalos“ vyne, atsiranda skirtis tarp aromato ir skonio, nes „Varner Chardonnay“ skonio akcentas – citrinos, riešutai ir obuoliai. Poskonis pasižymi stipria ir ilga medaus nata. Vyną siūlome derinti prie svieste keptų miško grybų, beje, puikiai derančių ir su „Roksalos“ vynu ir prie jo derinta kiauliena grietinėlės padaže. Varnerių vynas puikiai derėtų ir prie keptos lašišos, o gal net picos.
Galiausiai, nusikelkime į šalį, tapusia kovos už įvairias laisvės formas sinonimu – Prancūziją. Didžioji Prancūzijos revoliucija pagimdė ir garsųjį šūkį „Laisvė, lygybė, brolybė!“(Liberté, égalité, fraternité!). Ir kas, jei ne prancūzai, geriausiai moka švęsti laisvę. Mums tikrai derėtų iš jų šio to pasimokyti.
Kagoro regione broliai Pascalis ir Jeanas Marcas Verghaeghai daro ypatingą vyną iš ‘Malbec’ vynuogių. Per du dešimtmečius Chateau du Cedre jiedu pavertė viena žinomiausių vietų Kagore. Vynas yra tikras ekologinės vyndarystės pavyzdys – be pridėtinių sulfitų, tamsiai violetinio atspalvio. Jis nuostabiai užbaigs šio mėnesio „Lašo jūroje“ kelionę. Atsidarykite Chateau du Cedre Extra Libre 12 Mois Cahors AOC 2019. 30 metų senumo vynmedžiai suteikia svarumo, o burnoje galima justi raudonųjų slyvų, tabako bei saldymedžio aromatus. Burną užpildo traškūs taninai ir vaisiška rūgštis. Šis vynas tinka prie sultingo raudonos mėsos kepsnio, taip pat prie daržovių ar grybų patiekalų.
Vyno konsultantas Mantas Balakauskas