2021 metų derlius: ar užteks Europai vyno?
Paskelbta: 2021-11-08
Šių metų derlius įeis į istoriją kaip katastrofiškai mažas. Tačiau jo kokybė išties gera.
Didžiosios Europos dalies 2021 metų vynui prognozuojamas didesnis rūgšties kiekis, mažiau alkoholio ir tvirtesni taninai.
Sunkiausi 2021-ieji buvo ko gero Prancūzijos vyndariams – dėl šalnų ir krušos jie patyrė itin didelių nuostolių. Skaičiuojama, kad šiemet Prancūzija padarys mažiausiai vyno nuo 1977-ųjų. Labiausiai nukentėjo Burgundija ir Luaros slėnis: nors derliaus kokybė džiugina, bet sunku džiaugtis, jei nuskynei tik 1/3 ar net mažiau įprasto kiekio...
Netolimoje ateityje galima tikėtis baltojo burgundiško „Chardonnay“ stygiaus bei kainų kilimo. Šabli regionas nuo šalnų kentėjo ir anksčiau, tad šio vyno trūkumas pasijus dar stipriau.
Burgundija, Prancūzija
Itin stipriai ‘Chardonnay‘ vynuogynus pažeidė balandžio šalnos (siekė iki – 8 °C). Vėsaus ir drėgno derliaus situaciją dar pablogino gausi kruša birželio 21-ąją. Kot de Bono (Cotes de Beaune) apylinkėse baltojo vyno derlius krito apie 70–80 proc., o štai Šabli ir Makonė (Macconais) – apie 50 proc. ‘Pinot Noir‘ derlius gausesnis, tačiau vis vien gerokai mažesnis, nei įprasta šiam klasikiniam regionui.
Kiekis: ‘Chardonnay‘ nuostoliai svyruoja 50–90 proc., ‘Pinot Noir‘ 30–50 proc.
Vynas: klasikinio stiliaus, mažiau spalvos, daugiau rūgšties, mažiau alkoholio.
Bordo, Prancūzija
Lyginant su 2018, 2019 ir 2020 metais, šių metų vynuogių sirpimo sezonas buvo kur kas vėsesnis ir drėgnesnis. Šalnos balandžio mėnesį.
Kiekis: nuostoliai svyruoja 10–30 proc.
Vynas: mažiau alkoholio, daugiau rūgšties, ryškesnio klasikinio stiliaus.
Šampanė, Prancūzija
Nors buvo tikėtasi labai didelių praradimų, visgi Šampanėje buvo nuskintas gana nemažas derlius. Priešingai nei keletą pastarųjų metų, 2021-siais nebuvo stiprių karščio bangų.
Kiekis: praradimai dėl balandžio šalnų, miltligės ir pilkojo puvinio svyruoja 20–50 proc.
Vynas: gaivesnis, daugiau rūgšties, panašus į 2013-ųjų ar net 1996-ųjų vyną.
Luaros slėnis, Prancūzija
Balandžio šalnos padarė daug nuostolių, tačiau vyndariai dar turėjo vilties pagaminti bent jau pusėtiną vyno kiekį. Vis dėlto birželio 21-osios kruša per 3 minutes šias jų viltis palaidojo. Kiaušinio dydžio ledo gabalai stipriai sužalojo vynmedžius, lapus ir užsimezgusias uogas.
Kiekis: Sansero derlius 50–70 proc. mažesnis nei įprastai.
Vynas: gaivus ir minerališkas, puikios koncentracijos.
Ronos slėnis, Prancūzija
Derlius imtas skinti kone mėnesiu vėliau nei pernai. Prireikė intensyvaus (ir brangaus) darbo vynuogynuose, kad prisirptų aukštos kokybės uogos.
Vynas: mažiau alkoholio, daugiau rūgšties – klasikinis 9-ojo dešimtmečio vynas.
Toskana, Italija
Ypač vėlyvas derlius. Ilgas ir tolygus sirpimo sezonas lėmė, kad vynuogės sukaupė pakankamą rūgšties ir cukraus kiekį. Centrinėje dalyje lijo gausiau, tačiau vakarinė pakrantė kentė sausrą.
Vynas: kiek daugiau rūgšties ir mažiau alkoholio nei keletą pastarųjų vynmečių.
Pjemontas, Italija
Vėlyvos pavasarinės šalnos pakando ir Pjemonto vynuogynus. Apskritai vynuogių sirpimo sezonas buvo vėsus, bet tolygus. Vynuogių nuskinta iki 50 proc. mažiau nei įprastai, tačiau puikios kokybės.
Vynas: gaivios rūgšties ir gausus polifenolių, klasikinis derlius su gerai subalansuotu alkoholiu.
Riocha, Ispanija
Geras ir tolygus vynuogių sirpimo sezonas. Tačiau rugsėjo antroje pusėje prasidėjęs lietus ėmė kelti pilkojo puvinio pavojų.
Vynas: klasikinio stiliaus, vidutinio stiprumo.
Vokietija
Vėsaus klimato regionuose vynuogės užsimezga vėliau, tad pavasarinės šalnos nepridarė didelių bėdų. Puikus tolygus sirpimo sezonas. Vėsų rugpjūtį pakeitė šiltas rugsėjis, ir vyndariams pavyko nuskinti puikų vynuogių derlių.
Vynas: klasikinio stiliaus gausios rūgšties baltieji.
Austrija
Kaip ir Vokietijoje, šalnos nepadarė didelių nuostolių. Derliaus kokybė puiki, o ir kiekis pakankamas.
Vynas: vaisiškas, gerai subalansuotas, gaivios rūgšties.