„Domaine Ponsot“: kai gilias tradicijas saugo naujausios technologijos
Paskelbta: 2019-02-01
Po beveik metus laiko trukusių derybų „Vyno klubas“ sukirto rankomis su „Domaine Ponsot“ vyno ūkiu. Lietuvai skirtas nedidelis kiekis vyno ir tik po pasižadėjimo nepardavinėti šio vyno per elektroninę parduotuvę: legendinio ūkio valdytojai nori, kad retas ir paklausus vynas būtų parduotas vidaus rinkoje, o ne į Aziją ar kur kitur.
„Domaine Ponsot“ buvo vienas pirmųjų ūkių Burgundijoje, pradėjęs pats išsipilstyti pagamintą vyną, o ne patikėti tai vyno pirkliams. Taip pat Ponsotų šeima buvo viena pirmųjų, pradėjusių intensyviai vystyti kloninę vynuogių selekciją – patys vertingiausi dabar kultivuojami ‘Pinot Noir’ klonai yra kilę būtent iš „Ponsot“ ūkio.
Ponsotų šeimos istorija Burgundijoje prasidėjo 1872 metais, kai Williamas Ponsotas, grįžęs po Prancūzijos-Prūsijos karo, įsigijo Clos des Monts Luisantso vynuogyną. Nuo 1920 metų ūkio valdymą perėmė Hyppolyte‘as Ponsotas , na, o nuo 1958 metų už šeimos verslo vairo stojo jo sūnus Jean-Marie, ilgą laiką buvęs ir Morėjaus (Morey) miestelio meru. Nuo 1980-ųjų „Domaine Ponsot“ ėmė vadovauti Jean-Marie sūnus Laurent‘as.
Laurent‘as Ponsotas pakeitė ūkio valdymą. Jis nustojo naudoti pesticidus ir herbicidus, tačiau nenori būti vadinamas ekologinio vyno gamintoju. Dirbdamas vynuogyne jis paiso mėnulio ciklų bei žvaigždžių išsidėstymo, tačiau nenori būti gretinamas ir su biodinaminio vyno gamintojais.
Vyninėje nėra rūšiavimo stalo, nes visos ne idealios uogos net nepasiekia vyninės – atrenkamos dar vynuogyne, rūšiuojant derlių. Didžioji dalis uogų atskiriamos nuo kotelių ir joms leidžiama fermentuotis veikiant laukinėms mielėms, nekontroliuojant nei fermentacijos pradžios laiko, nei trukmės. Temperatūrai pakilus, talpos būna atvėsinamos, bet daugiau vyninėje nesikišama į natūralius gamtos procesus. Po fermentacijos vynas nekeliauja į naujas statines. Naudotos statinės taip pat ne visos tinka – „Laurent Ponsot“ brandinimui atrinko tik 10-ies metų ir senesnes statines.
Vidutinis vynmedžių amžius „Domaine Ponsot“ vynuogynuose siekia daugiau nei pusšimtį metų, tai vynui suteikia skonio koncentracijos bei egzotinių prieskonių natų. Nedideliais kiekiais gaminamas „Clos de la Roche Grand Cru“ yra neabejotinai žinomiausias ir paklausiausias raudonasis vyninės vynas. Itin senų ‘Pinot Noir‘ vynuogių derlius lemia itin koncentruotą, sodrų skonį. „Clos des Monts Luisants Morey-Saint-Denis 1er Cru“ yra vienintelis Premier Cru lygio baltasis vynas, gaminamas iš ‘Aligote‘ vynuogių. Daugiau nei šimtmetį menantys vynmedžiai išskirtiniame vynuogyne buvo pasodinti dar 1911 metais.
Būtent Laurent‘as Ponsotas labiausiai pasistengė gaudant vyno klastotojus. Aukcione pastebėjęs senų didingų derliaus metų „Domaine Ponsot“ vyną Laurent‘as neapsikentė, nes žinojo, kad tais metais jis tokio vyno negamino. Būtent atkaklios Laurent‘o pastangos lėmė, kad 2012 metais buvo sugautas brangų vyną klastojęs Rudy Kurniawanas.
Nenuostabu, kad Laurent‘as Ponsotas taip saugo savo vyną. Dar 2009 metais buvo pasirinktos faktūriškos vyno etiketės, kurios primena piršto antspaudą – unikalius iškilimus padirbti būtų itin sudėtinga. Kiekviena „Domaine Ponsot“ vyno siunta vyninės rūsius palieka aprūpinta elektronine sekimo sistema, kuri fiksuoja vyno transportavimo sąlygas – temperatūrą bei drėgmę. Jei vynas visą laiką keliavo idealiomis sąlygomis, jis vertinamas 100 balų, tačiau jei pasitaikė laiko tarpas, kai siuntai sąlygos nebuvo idealios, balas yra mažinamas.
2017 metų pavasarį pasaulį apskriejo žinia, kad Laurent‘as Ponsotas palieka istorinį šeimos ūkį (išlikdamas akcininku jame), kad kartu su savo sūnumi Clément‘u sukurtų dar vieną Ponsotų pavarde besipuikuojantį Burgundijos vyno ūkį. Tad 2015-ųjų ir 2016-ųjų „Domaine Ponsot“ vynas bus paskutinis, kurį darė Laurent‘as Ponsotas.
2019 metų sausio 20 dieną Vilnių pasiekė pirmoji 100 balų įvertinta „Domaine Ponsot“ vyno siunta. Tačiau „Domaine Ponsot“ neapsiriboja tik vyno transportavimo sąlygų sekimu. Visi medinėse dėžėse esantys buteliai ant etikečių turi po temperatūrinį daviklį, kuris pakeičia spalvą, jei butelis patiria šiluminį stresą. „Grand Cru“ vyno buteliai taip pat turi ir NFC sekimo lipdukus, kurie užtikrina autentiškumą: priglaudus telefoną, gaunamas patvirtinimas apie butelio autentiškumą. Visas Lietruvai skirtas vynas buvo parduotas per mėnesį.
2020 metų sausio mėnesį gauta nauja Domaine Ponsot vyno siunta, tačiau beveik visas Lietuvai skirtas išskirtinis vynas jau parduotas. Keletą butelių vis dar galima įsigyti Vyno klubo parduotuvėje Vilniuje:
Domaine Ponsot Clos des Monts-Luisants Morey-Saint-Denis 1er Cru AOC 2016 – išparduota
Domaine Ponsot Cuvée de la Mésange Saint Romain Blanc AOC 2015 – 12 but.
Domaine Ponsot Cuvée Vieilles Vignes Clos de Vougeot Grand Cru AOC 2016 – 3 but.
Domaine Ponsot Cuvée du Bourdon Corton Grand Cru AOC – 3 but.
Domaine Ponsot Cuvée des Alouettes Morey-Saint-Denis 1er Cru AOC 2014 – išparduota
Domaine Ponsot Cuvée Vieilles Vignes Clos de la Roche Grand Cru AOC 2016 – 12 but.
Domaine Ponsot Cuvée Vieilles Vignes Clos de la Roche Grand Cru AOC 2015 magnum – išparduota
Petras Jarašūnas