Interviu su Someljė mokyklos absolventu Šarūnu Dyburiu
Paskelbta: 2023-07-27
Pastarosios Lietuvos someljė mokyklos apklausos duomenimis, 95 proc. mokyklą baigusių studentų vyno kursus rekomenduotų savo draugams ir pažįstamiems. Procentas atrodo beveik neįtikėtinas, tačiau paskaičius baigusiųjų atsiliepimus po mokslų pasidaro aiškiau: požiūris į vyną smarkiai pasikeitęs, daug geriau jaučiamasi restoranuose ir parduotuvėse, praplėstos žinios ne tik apie gėrimus, bet ir apie jų istoriją, geografiją, jaučiamasi bendruomenės dalimi...
Nuo 2007 metų Lietuvos someljė mokyklą baigė daugiau nei 2000 studentų. Didelė dalis jų – visai ne gėrimų ar aptarnavimo srityje dirbantys profesionalai (nors tokių labai daug!), bet tiesiog savo žinias praplėsti pasiryžę vyno mėgėjai. Vienas jų – someljė studijų absolventas Šarūnas Dyburis, vadovų paieškos įmonės „AIMS International Lietuva“ vadovaujantysis partneris. Klausiame jo, kaipgi jis atsidūrėte šios mokyklos suole.
Šarūnas Dyburis, vadovų paieškos įmonės „AIMS International Lietuva“ vadovaujantysis partneris ir Someljė mokyklos absolventas
Kaip sužinojote apie someljė kursus ir ar sunku buvo apsispręsti bei pasiryžti juos lankyti?
Kaip tiksliai sužinojau dabar net ir neprisiminsiu, bet jau kurį laiką planavau juos pabaigti. Pasiryžti juos lankyti buvo visiškai nesudėtinga, nes domėjausi vynais ir ieškojau galimybės sužinoti daugiau.
Ar dar prisimenate, koks buvo pirmasis įspūdis pirmame semestre ir kaip Jūsų požiūris į vyną, vyno kultūrą keitėsi besimokant? Kaip keitėsi Jūsų vyno pirkimo įpročiai?
Puikiai prisimenu pačią paskaitų pradžią ir tyrimą apie mėgstamas vyno rūšis. Daugelis studentų rinkosi ‘Primitivo’ vynuoges ir neskyrė tradiciniu metodu pagaminto putojančio vyno nuo pramoniniu būdu gaminamo. Tas pats tyrimas buvo pakartotas baigiant studijas, ir smagu buvo matyti, kaip skyrėsi vyno pasirinkimas skyrėsi vis daugiau apie jį sužinant.
Kurios paskaitos, dėstytojai ar vynai įsiminė labiausiai?
Visi dėstytojai tikrai yra savo sričių ar regionų žinovai, ir kažką išskirti tikrai sudėtinga. O mėgstamiausi vynai ir regionai labai susiję su asmeniniu skoniu. O tam įtakos turi tiek dėstytojai, tiek pačių regionų lankymas ir vietoje patirti įspūdžiai. Iš baltųjų vynų didžiausią įspūdį paliko „Sauvignon Blanc“ iš Marlboro regiono Naujojoje Zelandijoje arba Luaros slėnio Prancūzijoje. Rožiniai – iš Provanso. Putojantis – Blanc de Noirs iš Šampanės arba Burgundijos kremanas. Mėgstamiausio raudonojo vis dar ieškau.
Ar po kursų dalindavotės sužinota informacija su šeimos nariais, draugais ar pažįstamais socialiniuose tinkluose?
Žinoma, papasakodavau draugams, pasidalindavau informacija. Ir ne kartą esu sulaukęs prašymo ne tik papasakoti, bet ir padaryti degustaciją. Juk ragaujant ir informacija daug geriau įsimenama!
Kam rekomenduotumėte lankyti tokius kursus?
Manau, bet kuriam išsprususiam žmogui, nors kiek besidominčiam vynais, tokie kursai tikrai būtų įdomūs ir aktualūs. Jei nors kartą gerame restorane, paėmę vyno meniu į rankas pagalvojote, kad norėtumėte suprasti, kuo tie vynai skiriasi vienas nuo kito ir kaip išsirinkti, šie kursai tikrai jums!
Kaip planuojate tęsti pažintį su vynu kursams pasibaigus?
Dabar jau ir savo keliones planuoju pagal tai, kokius vyno regionus dar norėčiau aplankyti. Stengiuosi būtinai įtraukti ir vienos (jei keliauju su vaikais) ar kelių vyninių lankymą ir degustaciją.
Ar buvo sunku pabaigti kursus, ar neatsibodo, nesinorėjo mesti po pirmojo semestro?
Kursai tikrai neatsibodo, nes regionų, vyno rūšių ir informacijos buvo tikrai daug. Gal tik iššūkis buvo kiekvieną savaitę rasti laiko studijoms. Tačiau tikrai motyvavo tai, kad kursų metu gyvai buvo ragaujami išties įdomūs vynai.
Kaip įgytas žinias panaudojate praktikoje?
Labai smagu, kad jau tikrai nemažai suprantu apie vynus, esu atradęs tiek mėgstamas vynuogių veisles, tiek mylimus regionus. Be baimės galiu restorane paimti vyno meniu ir suprasti, kas ten rašoma. Ir užsisakydamas vyną nesijaučiu, lyg dalyvaučiau loterijoje – patiks užsisakytas vynas ar ne.
Palinkėjimai, pastebėjimai, įspūdžiai?
Gal tik bendras pastebėjimas, kad tikrai buvo įdomios paskaitos, gera surinkta studentų grupė, su kurios nariais iki šiol pabendraujame, planuojame bendras degustacijas. Taip pat labai įdomios buvo vyno ir maisto derinimo sesijos, ypač todėl, kad jos vykdavo geruose restoranuose ir buvo galima ne tik teoriškai, bet ir praktiškai išbandyti įvairius derinius.
Š. Dyburis baigė visus tris someljė studijų kursus ir buvo apdovanotas Lietuvos someljė asociacijos pripažįstamu diplomu. Sėkmės jam tolesnėse vyno pažinimo kelionėse, o norinčius savo požiūrį į vyną, keliones ir bendrą išprusimą taip pat pakelti į kitą lygį kviečiame registruotis į artėjantį someljė studijų I kursą, kuris prasidės jau rugsėjo 12 dieną Vilniuje.