Kaip skaityti proseko etiketes
Paskelbta: 2021-08-01
Lengvas, gėlėmis ir baltais kaulavaisiais kvepiantis itališkasis prosekas keletą metų yra populiariausias putojantis vynas pasaulyje. Jis skirstomas į keturis kilmės ir kokybės lygmenis, kuriuos galima atpažinti pagal etiketėse pateikiamus užrašus.
Proseko gamybos zona yra apibrėžta šiaurrytinėje Italijos dalyje – Venete ir Friulio – Venecijos Džiulijos regione. Pagal kilmę teritorija yra suskirstyta į keturis kilmės lygmenis: DOC (DOC Rosé), DOCG, DOCG Rive ir Cartizze.
DOC – tai lygumose ir kalvotose vietovėse plytintys vynuogynai. Vyno gamybos regionai: Friulis -Venecija Džiulija, Goricija, Pordenonė, Triestas, Udinė, bei Venetas — Belunas, Paduja, Trevizas, Venecija, Vičenca. Didžiausias leistinas derlingumas - 18 t/ha. Leistinos vynuogės: ‘Glera‘ (min – 85%), ‘Verdiso‘, ‘Bianchetta Trevigiana‘, ‘Perera‘, ‚Chardonnay‘, ‘Pinot Blanche‘, ‘Pinot Gris‘ ir ‘Pinot noir‘, kai fermentuota kaip baltasis vynas.
Prosecco DOC Rosé – ilgą laiką tarp proseko gamintojų vykusi diskusiją baigėsi tuo, kad Prosecco DOC konsorciumo prezidentas Stefano Zanette pranešė jog nuo 2021m. sausio 1 d. leidžiama gaminti rožinį proseką. Vyno gamybai keliami šie reikalavimai: vynas turi būti gaminamas iš 85% ‘Glera‘ vynuogių ir 15% ‘Pinot Nero‘ (Pinot Noir) vynuogių. Saldumo lygmenys turi būti nuo Brut Nature iki Extra Dry saldumo lygio. Ant visų etikečių turi būti nurodomi Millesimato (derlius metai). Reikalaujama, kad bent 85% derliaus būtų nurodytų metų. Didžiausias leistinas derlingumas: ‘Glera‘ - 18 t/ha, ‘Pinot Nero‘ - 13,5 t/ha. Konsorciumas tikisi, kad rožinio proseco bus pagaminta apie 30 mln butelių per metus – kas šešioliktas DOC kategorijos proseko butelis.
DOCG - vynas gaminamas tik iš Koneljano – Valdobjadeno (Conegliano Valdobbiadene) zonos kalvose auginamų vynuogių. Teritorija apima 15 savivaldybių teritoriją. Vynuogynai auga nuo 50 iki 500 metrų virš jūros lygio, į pietus nukreiptuose kalvų šlaituose. Vyno gamyboje turi būti naudojama ne mažiau nei 85% ‘Glera‘ veislės vynuogių ir ne daugiau kaip 15% ‘Verdiso‘, ‘Bianchetta‘, ‘Perera‘, ‘Glera Lunga‘ vynuogių. Didžiausias leistinas derlingumas - 13,5 t/ha.
DOCG Rive - prie tradicinės DOCG apeliacijos atsirado naujas žymėjimas Rive. Taip yra žymimas vynas, gaminamas iš atskiro vynuogyno vynuogių. Norint pasiekti Rive statusą, vynas turi būti gaminamas naudojant bent 85% Glera vynuogių, užaugintų vienoje iš 43 sertifikuotų teritorijų Conegliano-Valdobbiandene Prosecco Superiore regione pačiuose stačiausiuose šlaituose. Vynuogės turi būti skinamos rankomis. Itališkas terminas Rive reiškia regionui būdingus ypač stačius kalvų šlaitus su įvairiais vietiniais mikroklimatais ir skirtingais dirvožemiais. Rive žymėjimas atsirado 2009 metais, tačiau 2019 metais Rive žymėjimo reikalavimai buvo patobulinti. Didžiausias leistinas derlingumas - 13 t/ha.
Cartizze yra aukščiausios kokybės prosekas. Jo gamybos zoną sudaro nedidelis penkiakampio formos, 107 hektarų vynmedžių plotas stačiausiose San Pietro di Barbozza, Santo Stefano ir Saccol kalvose Valdobjadenės rajone 305 metrų virš jūros lygio. Riedulingo molio ir smiltainio dirvožemis užtikrina puikų drenažą ir suteikia vynui unikalių savybių. Dauguma vynuogynų - išsidėstę pietuose. Derlius renkamas vėliausiai visame regione ir tik rankomis. Putojantį vyną, pagamintą šioje teritorijoje, gamintojai neseniai pavadino Superiore di Cartizze, etiketėje neminėdami „Prosecco“ ir taip dar labiau pabrėždami jo teritoriją. Didžiausias leistinas derlingumas - 12 t/ha.
Pagal saldumą prosekai gali būti skirstomi:
Brut Nature 0-3g/l cukraus,
Extra Brut 0-6g/l cukraus,
Brut 0-12g/l cukraus,
Extra dry 12-17g/l cukraus,
Dry 17-32g/l cukraus.
Parengė Daiva Mumgaudienė.