Lapkričio vyno prenumeratos "Lašas jūroje" rinkinio sudėtis
Paskelbta: 2021-12-08
Dėmesio! Šis aprašymas skirtas lapkričio mėn. vyno prenumeratai. Rinkinys jau iškeliavęs. Gruodžio mėn ir vėlesni prenumeratos rinkiniai iš anksto neskelbiami, nes pagrindinė "Lašo jūroje" idėja - Jums nereikia vyno rinktis. Jį parinksime mes.
Šį kartą vyno rinkinys sukasi aplink božolė ašį. Kaip ne kaip – žinomiausia vyno šventė pasaulyje – Beaujolais Nouveau vyks šią savaitę, ketvirtadienį – lapkričio 18 dieną. Tačiau jaunojo božolė Jums nesiuntėme. Ir butelių etikečių nepamatysite žodžio „Beaujolais”. Tačiau vienas vynas padarytas iš Božolė būdingų ‘Gamay’ vynuogių, kurios auginamos ant granitinio dirvožemio Morgon kaimelyje, turinčiame Cru Beaujolais statusą. Tai mūsų rinkinio raktas - Cru vynas iš Božolė. Jei raktas susijęs su granitu, ieškome, kur daugiau galime rasti tokio pat dirvožemio. Wachau Austrijoje, Alpių priekalnės, plonas derlingo dirvožemio sluoksnelis, o apačioje – granitinė uoliena, į kurią šaknis vos ne vos sugeba įleisti nebent diržingas ‘Riesling’ vynmedis. Ant Morgon AOC vyno etiketės pastebėsite ir užrašą „Rhone”. Taip, Božolė regionas geologiškai yra Ronos slėnio dalis. Todėl trečiąjį vyną renkamės iš ten. Ir lyginame, ragaudami ieškome skirtumų ir panašumų.
MC Lapierre Morgon AOC 2020, Božolė, Prancūzija,
100% Gamay
Nors butelis užsandarintas vašku, taigi anot vyndario turėtų būti brandinamas, vynas labai skanus ir jaunas. Jį galite paragauti pirmieji Lietuvoje, nes prekyboje jis dar tik pasirodys. Ir iš patirties žinome, kad greitai bus nušluotas nuo lentynų. Kitą kartą jo vėl gausime tik po metų. Nes...
… Marcelio Lapierre’o vardas yra vienas iš kertinių ne tik Morgon apeliacijoje, bet ir visame Božolė regione. Perėmęs vyninės vadžias iš tėvo Marcelis netrukus ėmė kliautis Jules’io Chauvet mokymu. Šis chemikas ir vyndarys dar 5-ajame dešimtmetyje kalbėjo apie natūralią vyndarystę be pesticidų bei herbicidų. Netrukus prie jo prisijungė dar trys panašiai mąstantys vyndariai ir užgimė garsusis (bet neformalus) klubas „The gang of four“, jungiantis biodinaminę ir natūraliąją vyndarystę propaguojančius kultinius Božolė ūkius, padėjusius visam Božolė regionui atkurti pigaus ir prasto jauno božolė vyno (Beaujolais Nouveau) nustekentą įvaizdį bei statusą. Po netikėtos Marcelio mirties 2010 metais ūkio valdymą perėmė jo vaikai Camille ir Mathieu.
Lapierre’ų vynuogynai plyti ant granitinio bei vulkaninio dirvožemio kone žinomiausiame Božolė kaimelyje Morgone (Morgon). Vynuogynai sertifikuoti kaip ekologiški, tačiau dirbama juose biodinamiškai, vinifikuojant nededama sulfitų, nenuskabytos kekės fermentuojamos tik veikiant laukinėms mielėms, ąžuolinėse talpose vynas laikomas kartu su nebeveiksmingomis mielėmis bent 9 mėnesius, išpilstant vynas nefiltruojamas.
Uosdydami ieškokite trešnių, braškių, rožių, našlaičių, vilkdalgio aromato. Burnoje – velvetinio švelnumo ir ypatingos vaisiškos išraiškos.
Saint Cosme Château du Rouanne Vinsobres AOP 2019 Ronos slėnis, Prancūzija
50% Grenache;
40% Syrah;
10% Mourvèdre
Saint Cosme vyndario Luis Barroul požiūris į vyno darymą sutampa su Lapierre. Jis taip pat pirmenybę atiduoda vynuogėms ir terroir. Tik jo 50 metų amžiaus vynmedžiai auga Plioceno klintmolio dirvožemyje, šlaito vidury – idealiose sąlygose. Spontaninė fermentacija, visos vynuogės fermentuojamos kartu, brandinama didelėse talpose. Vynas laikomas geriausiu Vinsorbes kaimelyje. O pats L. Barroul – vienu geriausiu vyndarių pietų Ronoje. Vyną verta dekantuoti bent prieš porą valandų iki vartojimo. Tai leis atskleisti plačią aromatų puokštę.
Uostydami turėtumėte atpažinti avietes, našlaites, saldymedį, juoduosius grūstus pipirus, bijūnus ir meduolį. Burnoje – vos sūrstelėjantis minerališkumas ir švelni tekstūra.
Domäne Wachau Riesling Ried Bruck Federspiel 2020
100% Riesling
Wachau – palei Dunojų išsivingiavęs Austrijos regionas, garsėjantis geriausiais baltaisiais vynais šalyje. Ried žodelių žymimi geriausi vynuogynai. Ried Bruck – vėsiausias, stačiaus ir įspūdingiausias vynuogynas. 180 metrų į viršų kylančių terasų yra už poros kilometrų nuo Dunojaus, todėl čia vėsiau, tačiau į pietus nukreipti šlaitai padeda vynuogėms sunokti. 100 mln metų senumo granitą primenantis kietas metamorfinis gneisas labiausiai tinka atšiaurumą mėgstančiai ‚Riesling‘. Derlingumas – vos 2500 kg iš ha.
Uosdami, pastebėsite prinokusių kaulavaisių (persikai, abrikosai, obuoliai) aromatų su tropinėmis ir dūmo natomis. Labai gaivus ir gana svarus. Austrai mėgsta juo užsigerti upėtakio įdaro koldūnais, suši, sašimi, aštriai paruoštas krevetes ar kumpį su melionu.
Rinkinio sudarytojas Arūnas Starkus