Obuolių ledo vynas: pasakoja Lietuvos vyndariai
Paskelbta: 2022-02-02
Snygiumi ir vėjais besiplaikstanti žiema – puikus metas pakalbėti apie ledo vyną. Jo Lietuvoje dar nėra gausu – išskirtinį produktą gamina vos keletas vyndarių, o ir kaip žaliava gėrimui čia pasirenkamos ne vynuogės, o vaisiai.
Apie ledo vyną, jo gaminimą, ypatumus ir skonius pasakoja prieš gerą dešimtmetį tokį vyną pradėję gaminti vyndariai Gintaras Sinas ir Lukas Nagelė.
Ledo vynas – saldus, todėl dažniausiai laikomas desertiniu vynu. Paprastai iš vynuogių gaminamas ledo vynas skiriasi nuo kitų desertinių vynų tuo, kad yra gaminamas ne iš džiovintų ar kilniojo puvinio paveiktų vynuogių, bet iš sveikų, tik ant vynmedžio natūraliai sušalusių vynuogių. Uogos renkamos lapkričio–gruodžio mėnesiais, temperatūrai nukritus iki maždaug –7–8 °C. Iš sušalusių vynuogių išspaudus vandenį, lieka tik sultys, vėliau virstančios saldžiu ledo vynu. Iš vaisių, šiuo atveju – obuolių, gaminamas ledo vynas skiriasi tuo, kad obuoliai ant medžio nepaliekami sušalti. Tai reikštų didelę riziką ir visišką priklausymą nuo oro sąlygų – neprognozuojamos lietuviškos žiemos, kuri gali ateiti tai anksčiau, tai vėliau.
Daug darbo ir dar daugiau žaliavos
Lukas Nagelė teigia, kad pirmą kartą pagaminti ledo vyną pabandė maždaug 2013-aisiais. „Norėjome tik pabandyti, o likome patenkinti rezultatu – gavome smagų vyną iš senelių sode surinktų obuolių. Pirmąjį bandymą prisimename kaip gana sėkmingą dėl turėtos geros žaliavos. Ir nors vyno padarėme nedaug, džiaugėmės nauja patirtimi ir įdomiu rezultatu. Dar ir dabar rūsyje turime 2 ar 3 butelius savo pirmojo obuolių ledo vyno – kol turėsime kantrybės, tol jį laikysime.“
Kaip teigia L. Nagelė, renkantis obuolius ledo vynui, svarbu ne tik cukraus, bet ir rūgšties kiekis: „Šaldant vaisius koncentruojasi ir cukrus, ir rūgštis. Tad jei imsime itin rūgščius obuolius, vynas taip pat gali būti pernelyg rūgštus.“
Nagelių vyninėje obuolių ledo vynas gaminamas esant geroms sąlygoms ir matant poreikį. „Tai didelis darbas, kuriam reikia daug energijos ir tikrai daug obuolių. Paskaičiavome, kad norint gauti 100 litrų obuolių ledo vyno, reikia pririnkti maždaug pusantros tonos obuolių“, – pasakoja L. Nagelė.
Lukas Nagelė (centre)
Vyndarys teigia, kad pagrindinis skirtumas tarp ledo ir įprasto vyno gamybos – cukraus naudojimas: „Ledo vynui nereikia papildomo cukraus – viskas pasiekiama šaldant obuolius. Šis vynas dėl vaisių šaldymo ir lėtesnės fermentacijos gaminamas bent pora mėnesių ilgiau nei įprastas. Jei planuojama pasigaminti kokius 5 litrus ledo vyno, tai galima pasidaryti ir namų sąlygomis, visgi, kuo kiekiai didesni, tuo ir procesas sudėtingesnis. Obuoliai šąla gana lėtai, tad reikia kantrybės. O išspausti sušalusių, sukietėjusių obuolių sultis – taip pat nelengva užduotis.“
Obuolių ledo vynas, anot L. Nagelės, yra intensyvaus skonio, tad juo mėgautis geriausia po truputį: „Vyraujantis aromatas jame – džiovintų vaisių, gal kepto obuolių pyrago. Maža ledo vyno taurelė tinka prie deserto arba atstoja desertą vakarienės pabaigoje. Apskritai, šį vyną laikome proginiu gėrimu, todėl ir jo poreikis nėra itin didelis. Tačiau ledo vyno ateityje turbūt atsiras daugiau – juk tai įdomu, tai leidžia išsiskirti ir parodyti savo žaliavą kitaip.“
Įkvėpė Kanados pavyzdys
Vyndarys Gintaras Sinas obuolių ledo vyną gaminti pradėjo 2014-aisiais. Jo teigimu, išbandyti tokio vyno gamybą paskatino Kanados pavyzdys – ten klimatas panašėja į Lietuvos, o ledo vynas sulaukęs tarptautinio pripažinimo. „Pabandėme ir mes – obuolių ledo vynas pasirodė puikus ir įdomus produktas, o sulaukę tokio rezultato net nosis užrietėme. Ledo vyną gaminame pagal poreikį ir nedideliais kiekiais, tai nėra kasmet pasirodantis produktas“, – sako vyndarys.
Pasak G. Sino, šį vyną pagaminti nėra lengva: kokybiškam obuolių ledo vynui naudojami gerai sunokę, rankomis skinti obuoliai, perkami iš Lietuvos ūkininkų, maišoma keletas obuolių rūšių. Žiemą spaudžiamos ir šaltyje laikomos sultys fermentuojamos žemoje temperatūroje, taip išsaugant subtilų obuolių aromatą.
Gintaras Sinas
„Šis vynas tikrai saldus. Kadangi pats nesu didelis saldumo mėgėjas, obuolių ledo vyną siūlau ragauti ne prie deserto, o vietoje deserto. Užtenka 60–70 ml taurelės tokio vyno, kvepiančio migdolais, medumi, egzotiniais vaisiais“, – sako G. Sinas.
Lietuvoje uogų ir vaisių vynais garsėjantis vyndarys teigia, kad daryti išvadas apie būtent ledo vyno suvartojimą – sunku: „Apskritai, Lietuva nėra vyno vartotojų kraštas. Tačiau mūsų ledo vynas sulaukia daugybės komplimentų tiek iš pirkėjų, tiek iš įvairių ambasadorių – kai kurie mūsų vyninę žino būtent dėl šio produkto.“
Šiuo metu G. Sino obuolių ledo vynas yra pelnęs auksą 2019 m. vyno konkurse „Concours Mondial de Bruxelles“ ir sidabrą 2018 m. konkurse „Vinalies Internationales“.
Virginija Sližauskaitė
Vaisių ir uogų saldus
Roksala Obuolių ledo vynas
- Lietuva
-
- Obuoliai - 100%
- 0,375 11,5 %