Naujojo Pasaulio ambasadorės, arba Kai vynas atstoja vizitinę kortelę
Paskelbta: 2018-08-01
Turbūt nerasi nežinančio, jog geriausias ‘Nebbiolo‘ vynuogių vynas yra iš kalvotojo Pjemonto, ‘Sangiovese‘ – iš Toskanos, ‘Tempranillo‘ – iš Riochos, o ‘Pinot Noir‘ ir ‘Chardonnay‘ – iš Burgundijos. Tokių porų galima būtų prirašyti begales. Kiekvienas vynas yra tarsi savotiška savo gimtinės vizitinė kortelė – atspindi reljefą, dirvožemį, klimatą ir vyraujančią vyndarystės tendenciją. Įdomu, kad Naujojo Pasaulio šalyse, daugiausiai auginančiose iš Europos atsivežtas vynuoges, keletas vynuogių veislių irgi tapo savo šalies vizitinėmis kortelėmis, neretai nustelbiančiomis giminaites iš senojo žemyno vynuogynų.
Čilė ir ‘Carmenere‘
2018 metais suėjo lygiai 20 metų (tik!), kai ši veislė oficialiai pripažinta Čilėje. Iki tol ilgą laiką buvo manoma, jog Čilėje toks unikalus vynas gaunamas iš ‘Merlot‘ vynmedžių. Tai vynuogės, kurių vynas reprezentuoja Čilės vyndarystę.
Kilmė:‘Carmenere“ vynuogės kilusios iš Prancūzijos Bordo regiono. Tačiau gimtojoje šalyje jų belikę mažiau nei 30 hektarų.
Savybės: ‘Carmenere‘ vynuogėse gausu pirazinų, kurie suteikia vynuogei unikalaus, ryškaus raudonų uogų bei žaliųjų ir raudonųjų paprikų aromato. Taip pat būdingi slyvų, prinokusių trešnių ir kakavos tonai.
JAV ir ‘Zinfandel‘
Pirmąkart ši veislė JAV paminėta dar 1820 m. Vynuogynų plotai Kalifornijoje sparčiai išaugo per aukso karštligę 1848–1855 m. 1967 m. pradėta aiškintis, ar tik ‘Zinfandel‘ nebūsianti ta pati veislė kaip ‘Primitivo‘. 1975 m. įrodyta, kad tai tos pačios vynuogės, nors 1985 metais JAV alkoholio, tabako ir ginklų biuras uždraudė šalies teritorijoje itališkas ‘Primitivo‘ vynuoges vadinti ‘Zinfandel‘.
Kilmė:Į JAV ‘Zinfandel‘ atvežtos XIX a. pr. kartu su Austrijos imperatoriška ‘Schönbrunn‘ vynmedžių kolekcija iš Vienos. 1994 m. ‘Primitivo‘ ir ‘Zinfandel‘ tapatumas įrodytas DNR analizės būdu. 2001 m. atrasta, kad ‘Zinfandel‘ genotipas sutampa su ‘Crljenak Kaštelanski‘. Vėliau šioms vynuogėms pritaikytas seniausiai žinomas pavadinimas – ‘Tribidrag‘, graikiškai reiškiantis tą patį, kaip ir itališkai – „anksti sunokstanti“.
Savybės: ‘Zinfandel‘ vynuogių vynas visuomet ryškiai kvepia uogomis – nuo braškių iki tamsių gervuogių. Prieskonių tonai irgi nesvetimi – dažnai taurėje galima užuosti populiariojo rytietiško 5 prieskonių mišinio aromatus. Didesnis rūgštingumas sukuria atsvarą itin vaisiškam skoniui.
Pietų Afrika ir ‘Pinotage‘
‘Pinotage‘ vynuogių pavadinimas tarsi sufleruoja panašumą į ‘Pinot Noir‘. O ir genetiškai šiuos vynuogės giminingos. Tačiau neapsigaukite – Pietų Afrikoje išvestų vynuogių vynas būna itin tamsios spalvos, jo aromatas dažnai labiau primena ‘Syrah‘ vyną. Įdomu, kad ‘Pinotage‘ odelėse yra tiek daug taninų ir antocianinų, kad vyndariai neretai pasirenka trumpą alkoholinę fermentaciją su odelėmis aukštesnėje temperatūroje, o tada fermentaciją pratęsia jau be odelių.
Kilmė: ‘Pinotage‘ vynuoges 1925 m. selekcininkas Abrahamas Peroldas išvedė sukryžminęs sunkiai derančią ‘Pinot Noir‘ su puikiai Pietų Afrikos klimate prisitaikiusiomis ‘Cinsault‘. Buvo tikėtasi gauti derlingesnę ‘Pinot Noir‘ versiją.
Savybės: avietės, braškių uogienė, „Rooibos“ arbata, skrudinta šoninė, saldus pypkės tabakas bei guma – tai ‘Pinotage‘ vynuogėms būdingi aromatai. Rūgšties kiekis įprastai nėra didelis. Taninų daug, bet jie tarsi saldoki, nekandūs.
Argentina ir ‘Malbec‘ bei ‘Torrontes‘
Argentinoje net dvi veislės atlieka vizitinės kortelės vaidmenį: unikalioji iš Argentinos kilusi baltųjų vynuogių veislė ‘Torrontes‘ bei pabėgėlė iš Prancūzijos ‘Malbec‘, kurios vynas tamsus ir itin ryškaus skonio.
‘Malbec‘
Prancūziškos ‘Malbec‘ vynuogės būdavo maišomos į bordo. Tačiau kai 1956 m. šalna sunaikino didžiąją dalį vynmedžių, ši praktika beveik išnyko. Į pietvakarius nuo Bordo esančioje Kahoro (Cahors) apeliacijoje iš ‘Malbec‘ gaminamas tamsios spalvos ir ryškaus skonio vynas.
Kilmė: į Argentiną ‘Malbec‘ vynmedžius 1868 metais atvežė prancūzų agrokultūros specialistas Michelis Pouget. Argentinoje vynuogės puikiai prigijo, ir vynuogynų plotas nuolat didėjo. Šiuo metu Argentinoje yra apie 70 proc. pasaulio ‘Malbec‘ vynuogių.
Savybės: argentinietiškas ‘Malbec‘ vynuogių vynas dažniausiai kvepia rūkytomis slyvomis, gervuogėmis ir pomidorų šakelėmis. Ryškaus skonio vynas dažniausiai turi gana daug rūgšties, reikalingos vaisiškam skoniui subalansuoti. Taninų daug, bet jie sunokę.
‘Torrontes‘
Aromatingosios Argentinos ‘Torrontes‘ yra puikiausias pavyzdys, kaip vynuogės tampa šalį reprezentuojančia vizitine kortele.
Kilmė: anksčiau manyta, kad ‘Torrontes‘ turėtų būti gimininga Ispanijoje, Galisijos regione, auginamoms bendravardėms vynuogėms. Tačiau 2003 m. DNR tyrimais įrodyta, kad ‘Torrontes‘ yra natūralaus ‘Muscat de Alexandria‘ ir kalifornietiškųjų ‘Mission‘ susikryžminimo vaisius.
Savybės: šios vynuogės stebina savo įvairiapusiškumu: aromatas vaisiškas it ‘Gewurtztraminer‘, tačiau rūgšties kiekis ir pobūdis primena ‘Sauvignon Blanc‘. Iš taurės sklinda gėlių bei sirpių atogrąžų vaisių kvapai, o gaivi rūgštis harmonizuoja skonį.
Petras Jarašūnas