Gabrielė ir Martynas Praviloniai: Kaip mokytis apie vyną?
Paskelbta: 2023-03-17
Martynas Pravilonis – Lietuvoje gerai žinomas vyno ekspertas, Lietuvos ir Baltijos someljė čempionas, 2019-aisiais pasaulyje užėmęs ketvirtąją vietą, šiuo metu besimokantis Cour of Master Sommeliers.
Jo žmona Gabrielė Pravilonienė - Someljė mokyklos dėstytoja, šiuo metu siekianti WSET Diploma sertifikato. Jį Lietuvoje turi vos keli žmonės.
Neabejojame, kad dviese mokytis lengviau, tačiau kaip rasti tam laiko? Kokie kursai naudingiausi? Kaip nenustoti tobulėti ir plėsti žinias gėrimų pasaulyje. Paprašėme šios šeimos pasidalinti praktiniais patarimais.
GABRIELĖ IR MARTYNAS PRAVILONIAI
Neretai gėrimuose nusimanantys žmonės kitiems atrodo kiek mistiški ar mitiški: turintys perdėtai jautrią uoslę ar kažkokį įgimtą gebėjimą taurėje atrasti miško paklotę, gėlių puokštę, prieskonių mišinius ar vaisius.
Neretai pamirštama ar net nepagalvojama, kad, veikiausiai, jų žinios yra smalsumo, atvirumo bei darbo ir praktikos rezultatas.
Tarp gėrimų pasaulio žmonių, taip pat galima stebėti dvi stovyklas. Vieni mano, kad visa ko alfa ir omega yra praktika: ragavimas bei kelionės, darbas restoranuose. Kiti, kad esminis dalykas šiame pasaulyje – teorinės žinios, apimančios tiek regionų geografiją, istoriją, geologinius ypatumus, tiek viską, kas vyksta vynuogynuose ar vyninėse, tiek rinkos pulso stebėjimą.
KAIP MOKOMĖS MES?
1. Žingeidumas bei atvirumas informacijai.
Gėrimų pasaulis yra be galo platus, jį galima nagrinėti aibe skirtingų pjūvių ir visada yra kažkas, ko galima išmokti: nemanymas, kad jau pakankamai žinai, padeda likti smalsiam ir atviram naujoms žinioms.
2. Kritiškumas.
Galima rasti prieštaringos informacijos skirtinguose šaltiniuose, tad kuo daugiau skirtingų autorių, skirtingų požiūrių sužinai, išgirsti, perskaitai, nei vieno nelaikydamas besąlygine tiesa, tuo išsamesnį, pilnesnį požiūrį gali susidaryti.
3. Struktūra.
Radimas sau tinkamiausios mokymosi struktūros bei jos formalizavimas gali ypatingai pagelbėti, ypač besiruošiant egzaminams ar varžyboms. Pradėjimas nuo platesnių apžvalgų, knygų skaitymo tam, kad susidarytum bendrinį požiūrį ir tuomet šių vietų kamšymas jau konkrečiais faktais, pasitelkiant regionų žemėlapius. Minčių žemėlapių pildymas, konspektavimai, klausimų kortelių ruošimas.
4. Literatūra
Nors šiais laikais gan daug informacijos galima rasti viešai prieinamuose informacijos šaltiniuose (pavyzdžiui, oficialiose regionų svetainėse), bet nesikliovimas vien ja, o investavimas į knygas, į įvairius internetinius ir popierinius žurnalus ir jų prenumeratas, mokslinių tyrimų skaitymas padeda susidaryti išbaigtesnį vaizdą, susipažinti tiek su detalesne informacija, tiek pamatyti ir platesnį visos rinkos paveikslą.
Pavyzdžiui, namų bibliotekoje visada pravartu turėti Jamie Goode knygą Wine science, o tikras šampano mėgėjas ir žinovas neįsivaizduojamas be Peter Liem knygos „Champagne: The Essential Guide to the Wines, Producers, and Terroirs of the Iconic Region“.
5. Ragavimas.
Ragavimas yra labai svarbus. Neužtenka vien aklai paragauti ir pasvajoti, skanus ar neskanus. Analizavimas ragaujant, struktūriškas aprašymas, bandymas įvertinti yra puikus būdas įprasminti ir pritaikyti teorines žinias. Labai svarbu žymėtis savo įspūdžius, vesti ragavimų žurnalą – tai padeda pildyti savotišką gėrimų biblioteką galvoje, susidėlioti juos į kategorijas, į kontinuumus stilistiškai.
Ragauti idealiomis sąlygomis – ramioje, tylioje, tinkamai apšviestoje, be pašalinių trukdžių aplinkoje yra optimaliausia. Įvairūs festivaliai (kaip kad lietuviško vyno festivalis, neseniai surengtas Vyno klube ar artėjančios šurmulingosios Vyno dienos) gali būti nuostabi erdvė paragauti kuo daugiau gėrimų, susipažinti su vyno entuziastais ir profesionalais, išsiklausinėti slapčiausių detalių ir pajusti, koks išties draugiškas, atviras ir nuostabus yra gėrimų pasaulis.
2022 metai, Vyno dienos
6. Kompanija.
Labai svarbu turėti grupelę žmonių, su kuriais kartu galėtum mokytis. Tiek palaikymas bei atskaitomybė, galėjimas aptarti, tiek ragavimas su kompanija yra daug smagesni, įdomesni, gilesni. O ragavimo atžvilgiu – ir ekonomiškai naudingiau.
Jei tokios kompanijos artimoje aplinkoje neturite, visada galite prisijungti prie VK narių klubo. Ten renkasi jau šiek tiek patyrę gero vyno mėgėjai ir privačioje aplinkoje turi tikrai išskirtines degustacijas.
7. Formalios mokymosi programos.
Ypač mokymosi kelio pradžioje, formalus mokymasis, vedamas rinkos autoritetų, gali padėti susidėlioti žinių griaučius, perprasti sistematišką ragavimą, susikalibruoti savo jusles ir pojūčius, vertinimą pagal rinkos standartus.
Džiugu, kad Lietuvoje mes ne tik galime rinktis nuotolinius mokymus kitose šalyse, bet turime ir WSET ar Someljė mokyklos programas. Priklausymas studentų bei alumnų bendruomenėms, Lietuvos Someljė Asociacijai, leidžia lankytis įvairiuose renginiuose, kurių Lietuvoje vyksta išties nemažai, kartais netgi nemokamai, o dažniausiai – ypatingai geromis kainomis.
Someljė bendruomenė kartu su WSET dėstytoja ir vyno eksperte Ágnes Herczeg ragavo vengriškus vynus
8. Žaismingumas ir kūrybiškumas.
Uostymas ir ragavimas įvairių dalykų, uoslės žaidimai, kulinariniai ir konditeriniai atradimai, bandymas kaskart įsivaizduoti, koks vynas kur derėtų, kokias emocijas kelia vieni ar kiti pojūčiai, su kokiais prisiminimais, skoniais asocijuojuosi. Kaip vynas, kiti gėrimai, valgiai jaučiasi burnoje, kur jaučiami taninai, kokia rūgštis (pavyzdžiui, kiek juokingokas, bet gan naudingas būdas įvertinti rūgšties gausumą – kiek kartų po vyno gurkšnio galima išspjauti seiles) leidžia kurti savo skonių, pojūčių, emocijų biblioteką, kurios platumas, įvairumas padeda ragauti, vertinti bei atpažinti gėrimus, juos išrikiuoti pagal skonius ir struktūrą į logišką matricą.
Tikimės, kad šie mūsų patarimai įpūs naujų idėjų, paskatins plačiau bei struktūriškiau žvelgti į vyno pasaulį ir, galbūt, netgi susitiksime Lietuvos Someljė mokyklos organizuojamuose kursuose!
Someljė kursai. Pirmas semestras
Renginys
Trumpieji vyno kursai mėgėjams vienam VILNIUJE
Renginys
„Trumpieji vyno kursai mėgėjams“ dviem VILNIUJE
Renginys