Ką valgyti ragaujant rožinį vyną?
Paskelbta: 2017-05-30
PETRAS JARAŠŪNAS
Labai tikėtina, kad pirmasis vynas pasaulyje buvo rožinis! Dar senovės graikų bei romėnų vyndariai pastebėjo, kad išspaustas sultis ilgiau palaikius kartu su vynuogių odelėmis sultys nusidažys tamsia spalva, o vynas bus kur kas skalsesnis, tačiau toks vynas būdavo per aštrus ir mažiau mėgstamas.
Vyno istorikas Hugh Johnsonas nurodo, kad galingoje Anglijos vyno rinkoje ilgą laiką geriausiu Bordo regiono vynu buvo laikomas vin d'une nuit, arba „vienos nakties vynas“, – rausvas vynas, su odelėmis praleidęs vos vieną naktį. Tuo metu vyravo nuomonė, kad ilgiau su odelėmis laikytas ir tamsesnės spalvos vynas buvo žemesnės kokybės. Kol vienuolis Domas Perignonas ištobulino skaidraus vyno gamybą iš juodųjų vynuogių veislių, visas ankstyvasis Šampanės regiono „baltasis vynas“ būdavo rausvos spalvos.
Rožinio vyno gamyba
Labiausiai paplitęs rožinio vyno gamybos būdas yra kai išspaustos vynuogių sultys laikomos kartu su vynuogių odelėmis ir iš jų išskalautas pigmentas nudažo vyną. Kai pasiekiama pageidaujama spalva, besifermentuojančios vyno sultys atskiriamos nuo odelių ir perpilamos į kitą talpą, kurioje tęsiama fermentacija. Tai vyraujantis rožinio vyno gamybos būdas Prancūzijos Provanso, Ronos bei Langedoko-Rusijono regionuose.
Vyndariai, gaminantys raudonąjį vyną, pastebėjo, kad pirmos iš preso išbėgusios sultys būna kur kas šviesesnės nei vėliau ištekėjusios. Kilo idėja, jog nutekinus pirmąsias sultis (pažodžiui saignée reikštų „kraujo nuleidimą“) vienu šūviu galima du zuikius nušauti – bus gaunamas ne tik ypatingu būdu pagamintas rožinis vynas, bet ir būsimas raudonasis vynas, netekęs skaidresnių sulčių dalies, taps ryškesnio, labiau koncentruoto skonio ir spalvos. Dėl savo ypatingos gamybos toks rožinis vynas gana retas, tačiau visada stebina ryškiais raudonų uogų aromatais.
Vienintelė vieta Europoje, kur rožinį vyną galima gaminti į baltąjį vyną įmaišius raudonojo, yra Šampanė. Taip, būtent aristokratiškoje Šampanėje leidžiama rožinį šampaną gaminti maišant baltąjį vyną su raudonuoju. Priklausomai nuo raudonojo vyno kiekio, toks vynas, nors ir yra rausvos spalvos, bet jo skonis ir kvapas neretai primena baltąjį vyną. Jeigu raudonojo vyno žaliavos dalis didesnė – dominuos tiek raudonų uogų aromatas, tiek skonis. Retai, bet ir Šampanėje pasitaiko saignée metodu pagaminto vyno, kuris būna ryškios koralinės spalvos bei kupinas nokių uogų aromatų.
Pastaruoju metu pasaulyje pastebimas susidomėjimas rožiniu vynu, ir ne tik vasaros metu! Rausvos spalvos vynas yra itin universalus derinant su maistu – tereikia pasirinkti tinkamo stiliaus gėrimą.
Sausas Provanso ar Luaros žemumos rožinis vynas
„Domaine Saint Andrieu Rose Cotes de Provence AOP“ (Prancūzija), „Domaine Ott Rose BY OTT Cotes de Provence AOC“ (Prancūzija), „Henri Bourgeois Petit Bourgeois Rose de Pinot Noir IGP“ (Prancūzija)
Vyno skonis ir kvapas: subtiliai kvepia sirpiais raudonais obuoliais, citrusiniais vaisiais ir baltažiedėmis gėlėmis; burnoje vynas lengvas, ryškaus minerališko skonio su aiškiai juntamomis raudonų uogų bei citrusų natomis.
Maistas: lapinės salotos, lengvo skonio makaronų bei ryžių patiekalai, termiškai neapdorotos jūros gėrybės – karpačai ir tartarai bei ožkos pieno sūris.
Šiek tiek salsvas stiliaus rožinis vynas iš Anžu Luaros žemumoje
„Domaine du Landreau Rose d'Anjou AOC“ (Prancūzija)
Vyno skonis ir kvapas: rožių žiedlapių, raudonų uogų aromatai, geras balansas. Klasikinio Anžu regiono rožinio vyno skonis dažnai turi subtilaus salsvumo. Tai švelnaus gėliško skonio vynas.
Maistas: puikiai tiks aperityvui, taip pat prie švelnaus skonio užkandžių bei jūros gėrybių. Salsvesnis vyno skonis gerai dera su ryškaus skonio minkštais sūriais ar aštresnio skonio maistu.
Ronos ir Langedoko (Prancūzija) bei Riochos ir Ribera del Duero (Ispanija) rožinis vynas
„M.Chapoutier Belleruche Cotes du Rhone Rose AOC“ (Prancūzija), „M.Chapoutier Marius Rose Pays d'Oc IGP“ (Prancūzija), „Protos Rosado Ribera del Duero DO“ (Ispanija)
Vyno skonis ir kvapas: arbūzo, aviečių, braškių bei raudonų vyšnių aromatai; burnoje sausas, vidutinio svarumo, raudonų uogų skonio.
Maistas: tiks labai platus spektras patiekalų: Cezario bei Nicos salotos, brusketos su pomidorais ir alyvuogėmis, rizotas su šafranu, švelnaus skonio paukštienos bei veršienos patiekalai, na ir, žinoma, žuvies bei jūros gėrybių valgiai.
Sodrios spalvos ir ryškaus uogų skonio rožinis vynas
„Pares Balta Radix Syrah Rose Penedes DO“ (Ispanija), „Pheasant's Tears Tavkveri Rose Kartli“ (Gruzija)
Vyno skonis ir kvapas: ryškiai kvepia tamsiomis ir raudonomis uogomis; skonis galingas ir koncentruotas.
Maistas: idealus barbekiu vakarėlio vynas. Tiks prie ant žarijų keptų kiaulienos dešrelių bei šonkauliukų, jautienos mėsainių ir vištienos šlaunelių.
Rožinis kremantas, kava bei kiti nesodraus skonio rožiniai putojantieji
„Antech Cuvee Emotion Rose Brut Cremant De Limoux AOC“, „Agusti Torello Mata Rosat Trepat Brut Reserva Cava DO“, „Salomon Brut Nature Rose“
Vyno skonis ir kvapas: subtilūs braškių, raudonų vyšnių bei baltų gėlių kvapai; burnoje minkštos putos, gaivios ir šviežios rūgšties, vidutinio intensyvumo raudonų uogų skonio.
Maistas: puikiai tiks vakarėlio pradžiai aperityvui, tačiau taip pat gerai dera su žuvies bei jūros gėrybių patiekalais. Ryškesnio skonio vynas gerai derės ir prie ant griliaus keptų veršienos bei kiaulienos patiekalų. Saldesnis vynas puikiai tiks ragauti su nesaldžiais vaisių desertais.
Rožinis šampanas
„Louis Barthelemy Brut Rose Rubis Champagne AOC“ (Prancūzija), „Champagne Pol Roger Brut Rose 2008“ (Prancūzija)
Vyno skonis ir kvapas: dominuoja duonos skrebučio, mielių, raudonųjų uogų bei citrusų aromatai bei sodrus, labai ilgai išliekantis minerališkas skonis.
Maistas: švelnesnio skonio rožinis šampanas derės prie lapinių salotų, makaronų patiekalų su jūros gėrybėmis ir kepta žuvimi. Sodraus skonio ilgai su mielėmis brendęs šampanas derės prie ant griliaus keptų langustų bei omaro, veršienos ar net avienos nugarinės.
Tiesa, kad ir kokį vyną išsirinktumėte, prieš ragaujant reikia jį atvėsinti iki 8–11 oC. Visos pastangos nueis perniek, jei atidžiai išsirinktą vyną patieksite per šiltą.
Petras Jarašūnas
- Prancūzija
- Provansas/Côtes de Provence AOP
-
- Cabernet Sauvignon - 7%
- Cinsault - 25%
- Grenache - 30%
- ...
-
- Gaivus, gėliškas rožinis
- 0,75 13 %
Rožinis sausas
Domaine Ott Rose BY OTT Côtes de Provance AOC 2021
- Prancūzija
- Provansas/Côtes de Provance AOC
-
- Cinsault - 30%
- Grenache - 60%
- Mourvedre - 4%
- ...
-
- Gaivus, gėliškas rožinis
- 0,75 13 %