Yan Biazruchka pasakoja apie pasiruošimą Lietuvos someljė čempionatui, kuriame tapo laimėtoju
Paskelbta: 2025-01-06
Šių metų Lietuvos someljė čempionate, vykusiame rugsėjo mėnesį, triumfavo „Vyno klube“ dirbantis ekspertas Yanas Biazruchka. Paprašėme jo papasakoti kaip jis ruošėsi čempionatui ir lapkričio mėn vykusiam Advanced Sommelier egzaminui Court of Master Sommeliers - Someljė magistrų taryboje.
Kalbant apie Lietuvos someljė čempionatą, manau, kad verta pradėti nuo pasakojimo apie tai, kaip atrodė mano dienos ir savaitgalio dienotvarkė likus 3 mėnesiams iki čempionato. Kiekvieną rytą prieš pusryčius aklai degustuodavau stipriuosius gėrimus ir vyną. Pakeliui į darbą visada prisimindavau arba sužinodavau ką nors naujo. Pasidarau nedideles atmintines, kad geriau išsaugočiau informaciją. Visas mano butas apklijuotas ranka pieštais regionų, subzonų ir atskirų vynuogynų sklypų žemėlapiais. Galima sakyti, kad patekote į pamišusio žmogaus butą. Po darbo trumpai pailsėdavau ir vėl pasinerdavau į mokymąsi, kartojimą ir degustacijas. Savaitgalius leisdavau kavinėse skaitydamas istorijas apie gamintojus.
Esant tokiam tempui, labai svarbu išlaikyti psichologinį komfortą, todėl mintis išvalydavau plaukiodamas ir vaikščiodamas.
Visada sudėtinga nurodyti visus būtinus įgūdžius ir žinias, tačiau akivaizdu, kad labai svarbu gerai išmanyti vyną, viso pasaulio regionus, vynus ir gamintojus. Tiesą pasakius, vyno pasaulis yra begalinis, kartą į jį pasinėrus, neįmanoma išeiti. Ir tai yra žavu. Tą patį galima pasakyti apie stipriuosius gėrimus, alų ir sakę. Ir to negali ignoruoti, nes čempionato pirmame etape teko spėti alų. Kalbant apie aptarnavimą, neabejotinai svarbiausia yra svetingumas, draugiškumas, psichologija ir vaidyba. Techniniai įgūdžiai ir pasitikėjimas savimi taip pat labai svarbūs.
Didžiausias iššūkis čempionate man buvo išlaikyti ramybę pasirodant viešai. Ir man tai pavyko. Man labai patiko darbo restorane procesas. Finalas buvo fantastiškas ir kerintis, su tikrais svečiais, vakarienės aptarnavimu ir nuostabiomis užduotimis. Kadangi aš pasirodžiau pirmas, turėjau galimybę stebėti aukštą visų dalyvių lygį. Kiekvienas turėjo savitą stilių ir požiūrį į užduotis, ir kiekvienas buvo vertas pirmosios vietos.
Norėčiau padėkoti Lietuvos someljė asociacijai ir visiems organizatoriams bei partneriams už svarų indėlį į vyno kultūros plėtrą, someljė profesijos įvaizdžio ir standartų palaikymą šalyje ir tarp kaimyninių šalių. Baltijos šalyse dabar yra susibūrusi labai draugiška ir glaudi vyno profesionalų bendruomenė. To pasekmė – puikūs Estijos ir Lietuvos pasiekimai Europos ir pasaulio čempionatuose.
Pasiruošimas čempionatui padėjo lapkritį sėkmingai išlaikyti pažengusio (advanced) someljė egzaminą Someljė magistrų institute. Tai neįtikėtinai sudėtingas egzaminas, trunkantis tris dienas ir apimantis išsamias teorines žinias, restoranų verslo išmanymą, „Michelin“ gido trijų žvaigždučių lygio aptarnavimą ir akląją degustaciją. Pastarasis elementas laikomas sunkiausiu, nes per 25 minutes reikia ne tik atlikti išsamią žodinę šešių vynų organoleptinę analizę, bet ir įvardyti, kas yra taurėje, nurodant derliaus metus, šalį, regioną, apeliaciją ir vynuogių veislę.
Tai vienas iš pagrindinių skirtumų nuo WSET diplomo studijų, kur per egzaminą nereikalaujama taip tiksliai nurodyti vyno kilmės. Kad išlaikytum, turi surinkti ne mažiau kaip 60 proc. taškų už kiekvieną elementą. Pasaulyje yra tik 480 pažengusių someljė, o Baltijos šalyse, kiek žinau, tik du.
Taip pat norėčiau padėkoti visiems draugams ir kolegoms, kurie mane palaikė šios sunkios kelionės metu.