Lengvai putojantis raudonasis vynas
Paskelbta: 2021-08-02
Kai norisi ko nors gaivesnio, labai praverčia vynas su burbuliukais. Jų galima aptikti ne tik baltajame, bet ir raudonajame vyne. Vieną tokių – lengvai putojantį itališką „Barbera del Monferrato Frizzante“ – gamintojas rekomenduoja atvėsinti iki 10 °C ir derinti su šaltais mėsos užkandžiais, veršiena, paukštiena ar pica.
Taip, ne visiems įprasta gerti atšaldytą raudonąjį putojantį vyną. Svarus „Syrah“ iš Australijos ar pikantiškas „Cabernet Franc“ iš Luaros dažnai daromi klasikiniu būdu, todėl jų putojimas gana intensyvus, sustiprinantis taninų tvirtumą ir ne visiems gali patikti. Tačiau Italijoje, Pjemonte, yra nedidelė apeliacija – „Barbera del Monferrato DOC“, kurios vyndariai specializuojasi gamindami vos pastebimai putojantį raudonąjį vyną. ’Barberos’ vynuogės jam labai tinka, nes jose nedaug taninų ir gausu rūgšties. Net ir atšaldytas jų vynas netampa atšiauriai struktūriškas. Priešingai, burbuliukai suteikia papildomo gaivumo ir paryškina raudonų uogų aromatų puokštę. Italai vyną pila į raudonojo vyno taurę ir vartoja kaip aperityvą ar derina prie mėsos patiekalų.
Pirmasis ir šiandien žymiausias į butelius išpilstytas „Barbera del Monferrato Frizzante“ yra „Braidos“ vyninėje gaminamas vynas „La Monella“ (liet. šelmiška mergina). 1961 m. ją sukūrusiam Giacomui Bolognai pavadinimą pasufleravo tėvo įprotis vaikščioti tarp statinių ir pridėjus ausį klausytis, kaip vynas rūgdamas burbuliuoja. Ant aktyviausiai „kalbančios“ statinės užrašydavo „La Monella“ – šelmė. Vyno etiketės spalva taip pat nėra atsitiktinumas: 1961-aisiais metais mėlyna spalva asociavosi su laisve, džinsų spalva, o šiandien ji siejama su šiuolaikiškumu.
„Braida La Monella“ fermentuojamas įprastu būdu – su žievelėmis (maceracijos trukmė – 10 dienų), po to keturis mėnesius vynas rimsta nerūdijančio plieno talpose, tada šiek tiek papildomas CO2 ir, leidus burbuliukams integruotis į vyną, patiekiamas į rinką. Pirmoji į butelius išpilstyta barbera, nežiūrint ne visiems įprasto švelnaus putojimo, jau 1969 m. buvo įvertinta aukso medaliu „Douja d’Or“ vyno čempionate Astyje, todėl vyndarys galėjo nemokamai dalyvauti vyno parodose Genujoje, Turine ir Milane bei supažindinti su savo išradimu plačiąją publiką, o šiandien juo mėgaujasi ne tik italai, bet ir dar 56 šalių gyventojai.
Apie La Monella pasakoja Giuliana Villa (Video).
Parengė Arūnas Starkus