12 klasikinių aperityvų
Paskelbta: 2018-04-04
Aperityvas – tai paprastai alkoholinis gėrimas, tiekiamas prieš valgį, siekiant sužadinti apetitą. Aperityvas kilęs iš Europos. Prancūzijoje jis vadinamas apéritif, Italijoje – aperitivo, išvertus į lietuvių kalbą šis terminas reikštų „atidaryti“. Taigi, toks gėrimas yra skirtas pietų ar vakarienės pradžiai ir yra vartojamas prieš valgant pagrindinį patiekalą, jis gali būti patiekiamas su užkandžiais. Aperityvai gali būti įvairūs: nuo vandens iki alkoholinių kokteilių. Dažniausiai tai nėra itin saldūs ar labai daug alkoholio turintys gėrimai. Sausesnio skonio aperityvas sužadina apetitą, nes paruošia gomurį gaivesniam patiekalui. Mažai alkoholio turintys gėrimai nenuvargina skonio receptorių burnoje, todėl valgant juntami visi maisto skoniai ir neprarandama dalis malonios gastronominės patirties.
Apžvelkime tuziną populiariausių aperityvų - kiekvienam pagal skonį.
1. Vanduo
Paprasčiausias aperityvo variantas, puikiai tinka atsigaivinti ir sužadinti apetitą. Vandenį galite paįvairinti griežinėliu citrinos, apelsino, įdėti mėtų lapelį ar kitų mėgstamų vaisių bei uogų. Pagal skonį galite maišyti įvairius citrusinius vaisius ir kitaip eksperimentuoti. Vanduo gali lydėti visos vakarienės metu, taip pat būti patiekiamas prie vyno taurės ar kitų gėrimų atsigaivinimui.
2. Sultys
Šviežiai spaustos sultys yra itin sveikas aperityvas. Jas galite derinti prie užkandžių ar pasirinkti pagal skonį. Visgi, aperityvui geriausiai tiks gaivios, rūgštesnės sultys. Šis aperityvas gali tapti puikiu pasirinkimu vaikams ar asmenims, nevartojantiems alkoholio.
3. Šampanas
Šampanas yra itin populiarus aperityvas savo tėvynėje Prancūzijoje. Geriausia rinktis brut nature, extra brut ar brut šampaną. Gėrimą tiekti tinkamai atšaldytą.
Cheresas yra pastiprintas vynas, gaminamas iš baltųjų vynuogių veislių Ispanijoje, Andalūzijoje, Cheres de la Fronteros mieste. Dažniausiai šio gėrimo gamybai naudojamos ‘Palomino‘, ‘Pedro Ximenez‘, ‘Moscatel‘ vynuogių veislės. Nors chereso rūšių yra ne viena, tačiau aperityvui patiekiamas būtent fino cheresas. Tai lengviausia ir sausiausia šio gėrimo atmaina. Paprastai jis būna maždaug 15 proc. stiprumo. Geriamas atvėsintas, kaip ir dauguma kitų baltųjų vynų.
5. Kiras
Kiras yra prancūziškas kokteilis, gaminamas juodųjų serbentų likerį (crème de cassis) užpilant baltuoju vynu. „Kir Aligote“ gamyboje naudojamas ‘Aligote‘ veislės vynuogių vynas, ypač pagamintas Burgundijoje. „Kir Royal“ – vietoje baltojo vyno naudojamas šampanas.
6. Spritz
Tai vyno kokteilis, nes jo pagrindas prosekas yra maišomas su aperoliu (vietoje jo dar gali būti naudojama grapa), gazuotu mineraliniu vandeniu ir įdedamas griežinėlis apelsino bei ledukų. „Spritz“ kokteilis, kaip aperityvas, išpopuliarėjo šiaurės Italijoje. Šis gėrimas dar žinomas kaip „Spritz Veneziano“ ar tiesiog „Veneziano“.
7. Gin Tonic
Kokteilis „Gin Tonic“, kaip galima suprasti iš pavadinimo, susideda iš dviejų gėrimų – džino ir toniko, užpiltų ant ledukų. Kokteilis papuošiamas žaliosios citrinos griežinėliais. Dalys maišomos pagal skonį, pilama po lygiai abiejų gėrimų arba santykiu 1:3, kai toniko naudojama daugiau.
8. Martinis
Dar vienas džino kokteilis, tinkantis aperityvui, yra martinis. Jis gaminamas iš džino ir vermuto, puošiamas alyvuoge ar apelsino žievele. Gėrimų kiekiai gali skirtis, tad martinio kokteiliai yra pritaikyti įvairiam skoniui. Yra keletas šio gėrimo variantų: „Bone dry Martini“, „Dry Martini“, „Dirty Martini“ bei „Perfect Martini“.
Pavadinimai „Bone dry Martini“ ir „Dry Martini“ nurodo ne sausą ar saldų vermutą, o jo kiekį – kuo mažiau vermuto, tuo sausesnis martinis. Į kokteilį „Dirty Martini“ pilamas toks pat kiekis alyvuogių sūrymo, kaip ir vermuto, jis papuošiamas alyvuoge. Kokteiliui „Perfect Martini“ sausas ir saldus vermutai prieš pilant džiną sumaišomi lygiomis dalimis.
Galima rasti ir dar daugiau martinio kokteilio rūšių, tačiau dažniausiai pasitaiko šios kelios klasikinės variacijos.
9. Bellini
Kokteilis „Bellini“ atsirado Italijoje, Venecijoje, tad natūralu, kad jam gaminti naudojamas itališkas prosekas. Jis maišomas su persikų tyre ar nektaru. Kartais kokteiliui naudojami ir kiti putojantys vynai ar šampanas. Šiam kokteiliui itin svarbu naudoti šviežius, prinokusius persikus, kurie yra sutraiškomi į minkštą tyrę. Putojančio vyno minerališkumas bei struktūra susimaišo su persikų aromatais – taip išgaunamas aperityvui tinkamas kokteilis.
10. Bloody Mary
„Bloody Mary“, arba „Kruvinoji Meri“, – tai degtinės ir pomidorų sulčių kokteilis. Jis pagardinamas puse šaukštelio šviežiai spaustų citrinų sulčių, Vorčesteršyro padažo, baltųjų krienų, taip pat pagal skonį „Tabasco“ padažu, smulkintais juodaisiais pipirais, druska bei pora žaliųjų citrinų griežinėlių. Toks, atrodytų, aštrių ir įvairių skonių mišinys dera tarpusavyje ir yra dažnai pasirenkamas aperityvas. Sakoma, kad „Kruvinoji Meri“ ir buvo sukurta gerti ryte ar prieš maistą. Šio kokteilio nealkoholinė versija yra „Virgin Mary“, arba „Nekaltoji Meri“. Amerikoje toks kokteilis gaminamas, norint atgauti jėgas po vakarėlio, tad taip pat geriamas ryte. Daržoviškas kokteilio pagrindas paruošia skrandį maistui, o sūrumas padeda atgauti prarastus elektrolitus.
11. Margarita
Tai tekilos, apelsinų likerio, žaliųjų citrinų sulčių kokteilis, tiekiamas su druska ant taurės krašto. Aštrus žaliųjų citrinų rūgštumas, apelsinų likerio saldumas ir stiprus tekilos skonis susijungia į vientisą ir subalansuotą „Margaritos“ kokteilio skonį.
12. Negroni
Tai įprastas aperityvo kokteilis, kaip žinoma, atsiradęs 1919 m. Italijoje, Florencijoje, kai barmenui Fosco‘ui Scarselli‘ui turtingas miestietis Camillo Negroni pasiūlė pakeisti kai kuriuos kokteilio „Americano“ ingredientus. „Negroni“ maišomas iš džino, raudonojo vermuto, biterio, dažniausiai „Campari“, puošiamas apelsino žievele, visi ingredientai užpilami ant ledukų. Yra keletas šio kokteilio variantų. Pavyzdžiui, „Tegroni“ arba „Agavoni“ kokteiliams vietoj džino naudojama tekila, baltajam „Negroni“ naudojamas ne raudonasis, o baltasis vermutas ir pan. Kokteilis karsteli, tad gali būti, jog „Negroni“ pamėgsite ne iš pirmo karto.
Renkantis aperityvą, reiktų atkreipti dėmesį, kad jis nebūtų saldus ar turintis daug alkoholio. Tad stiprieji gėrimai dažniausiai yra maišomi su gaiviais, citrusiniais priedais, patiekiami atšaldyti. Visgi, reiktų atsiminti, kad renkantis aperityvą svarbiausia yra žmogaus norai, tad taisyklių laikytis neprivalote. Juk maistas yra gyvybiškai svarbus malonumas, todėl juo mėgautis reikia ypatingai.
Justina Gedgaudaitė
Likerinis p. saldus
Bodegas Valdespino Contrabandista Amontillado Medrium Dry Jerez DO
- Ispanija
- Chereso kraštas/Jerez DO
-
- Pedro Ximenez - 5%
- Palomino - 95%
-
- Prieskoniškas, subrendęs, sausas pastiprintas
- 0,75
Putojantis sausas
Champagne Diebolt - Vallois Brut Tradition
- Prancūzija
- Šampanė/Champagne
-
- Chardonnay - 40%
- Pinot Meunier - 30%
- Pinot Noir - 30%
-
- Harmoningas, elegantiškas klasikinio metodo putojantis
- 0,75 12,5%
Putojantis sausas
Champagne Duval-Leroy Brut Réserve
- Prancūzija
- Šampanė/Champagne
-
- Chardonnay - 10%
- Pinot Meunier - 30%
- Pinot Noir - 60%
-
- Harmoningas, elegantiškas klasikinio metodo putojantis
- 0,75
Putojantis sausas
Andreola "Akelum" Asolo Brut Prosecco Superiore DOCG
- Italija
- Venetas/Prosecco di Valdobbiadene Superriore DOCG
-
- Glera - 100%
-
- Lengvas, vaisiškas, sausas putojantis
- 0,75 11 %
Likerinis šeris
Bodegas Valdespino Inocente Fino Jerez DO
- Ispanija
- Chereso kraštas/Jerez DO
-
- Palomino
-
- Vaisiškas, sausas pastiprintas
- 0,75