VYNO DIENOS 2023: Ko nepraleisti?
Paskelbta: 2023-04-29
Gegužės 5–6 dienomis „Litexpo“ parodų ir kongresų centre vyks 17-oji vyno ir kitų gėrimų paroda „Vyno dienos“. Didžiausia Baltijos šalyse ir Šiaurės Europoje gėrimų paroda mėgėjus ir profesionalus tradiciškai kviečia į seminarus, degustacijas, paskaitas ir diskusijas. Po atidarymo ceremonijos vyks Lietuvos someljė asociacijos Lietuviško vyno čempionato nugalėtojų apdovanojimai, o šių metų ypatingas svečias – pasaulio someljė čempiono nugalėtojas latvis Raimondas Tomsonas.
Programoje – aktualios gėrimų pasaulio naujienos
Nuolat atnaujinamą parodos programą rasite ČIA>
Paroda duris atvers penktadienį, 10 val. ryto, o 12 val. visi bus kviečiami stebėti oficialios atidarymo ceremonijos.
„Per 17 metų „Vyno dienos“ tapo pagrindiniu Lietuvos renginiu, kuriame vyndariai, importuotojai, someljė ir vyno mėgėjai apsikeičia žiniomis, patirtimi, pristato naujienas, aptaria aktualijas“, – sako parodos organizatorė Ernesta Bilinskaitė.
„Jei kažkas naujo vyksta vyno pramonėje ir kultūroje, apie tai turi būti kalbama „Vyno dienose“, nes ši paroda – kur kas daugiau nei proga paragauti begalę vynų. Šiais metais pasaulio someljė čempionu tapo latvis Raimondas Tomsonas? Jis dalyvaus parodoje, ves degustacijas, dalyvaus diskusijose. Rinkoje pradeda vyrauti gana aiškios vyno ir nealkoholinių gėrimų mados? Apie jas kalbės viena geriausių vyno žurnalisčių pasaulyje Felicity Carter. Socialiniuose tinkluose staiga išpopuliarėjo vyno memų (juokelių) ir atributikos puslapis iš Amerikos „Shitty wine memes“? Jų produkcijos bus galima nusipirkti ir parodoje... O kur dar investicijos į vyną, kino ir vyno derinimas su „Scanorama“, muzikos ir vyno derinimas, nealkoholinių gėrimų ir maisto derinimas. Sąrašas begalinis, bet visos šios programos dalys atspindi tai, kuo pasaulinė vyno industrija gyvena šiandien, ir tai galime gauti ir Lietuvoje“, – pasakoja E. Bilinskaitė.
Ko nepraleisti šių metų parodoje?
Nors šių metų programa tikrai išsiskiria tiek savo kokybe, tiek įvairove, kelių svečių ir profesionalų vedamų užsiėmimų praleisti nevalia.
Šiais metais pasaulio someljė čempionu tapo latvis Raimondas Tomsonas. Jis atvyksta į Vilnių, penktadienį ves degustaciją apie ne europinius „Pinot Noir“, dalyvaus Aido Puklevičiaus moderuojamame „Vyno dienų forume“, kur pasidalins įžvalgomis apie someljė dabartį ir ateitį.
Apie kokį vyną daugiausia kalbama pasaulio vyno sostinėse šeštadienį išgirsite iš vienos įtakingiausių vyno žurnalisčių pasaulyje – Felicity Carter. Ji - ilgametė vyr. redaktorė tokių publikacijų kaip „Meininger‘s Wine Business International“ ir „The Drop“.
Tuo tarpu geriausias Lietuvos ir Baltijos šalių someljė Martynas Pravilonis degustacijoje padės susigaudyti kaip maistą deriname su nealkoholiniais gėrimais. Noras mažinti alkoholio kiekį – dar viena pastarųjų metų tendencijų. Apie ją bus kalbama ir penktadienio „Vyno dienų forume“, kuris bus tiesiogiai transliuojamas internete.
Lietuvoje vynuogynų sodinimo bumas. Apie vynuogynus taip pat kalbėsime penktadienio „Vyno dienų forume“. Jį moderuos - Aidas Puklevičius.
Lietuvišką vyndarystę palyginti su kaimynine lenkiška šeštadienį padės Michal Bardel – Lenkijos vyno žurnalistas, degustacijoje pristatysiantis lenkiškus vynus. O lietuvišką midų, vaisių, uogų ir augalų vynus bus galima ragauti lietuviško vyno zonoje, kurioje šiemet rekordinis vyndarių skaičius. Per penkiasdešimt jų susirinks penktadienį vidurdienį į Lietuvos someljė asociacijos Lietuviško vyno čempionato nugalėtojų apdovanojimus.
Į parodą atvyksta ir septynios vyninės iš visos Ukrainos. Tai pirmasis šios šalies gamintojų vizitas Baltijos šalyse. Jie įsilies į jūrą vyndarių iš Italijos, Vengrijos, Prancūzijos, Ispanijos, Australijos ir kitų tradicinių vyno gamybos šalių.
Neišsigąskite, jei nežinote kaip reikia vyną degustuoti. Lietuvos someljė mokykla savo stende kas valandą rengs BLIC vyno degustavimo pradžiamokslio užsiėmimus.
Investicijos į vyną duoda gerą grąžą, kalba užsienio ekspertai, tuoj prasidės šių metų Bordo en primeur (išankstinės prekybos) kampanija. Tad Peer Pfeiffer padės susipažinti su investiciniais Bordeaux Grands Crus Classes vynais degustacijose ir šeštadienį, ir penktadienį.
Tiems, kas nori suprasti Vokietijos vyno hierarchiją pentadienį verta apsilankyti Michal Bardel degustacijoje, kurią organizuoja elitinė VDP asociacija.
„Vynas sujungia mūsų juslines, emocines, socialines ir intelektualias patirtis, todėl jį labai įdomu derinti su kultūriniais reiškiniais“, - sako vienas parodos iniciatorių Arūnas Starkus. - „Tai praktiškai išbandysime vyno ir muzikos derinimo sesijoje su Artašes Gazarian, o padedami „Scanorama“ kino festivalio sujungsime vyną su audiovizualiu menu – kino filmais“.
Svarbūs metai parodos organizatoriams - ką rasite mūsų stende?
„Parodą organizuojame jau 17-tą kartą, tačiau „Vyno klube“ edukacinę ir kultūrinę veiklą vykdome jau 20-metį, tad šiais metais paroda mums labai ypatinga. Mūsų stende vyno mėgėjai galės paragauti per 100 vynų. Stendas, kaip ir kasmet kvies parodos lankytojus susitikti su atvyksiančiais vyndariais. Kasmet mums iššūkis parinkti, ką kviesti, nes tie, kas nors kartą buvo parodoje, nori atvykti kasmet, nes, anot vyndarių: „Lietuvos vyno mėgėjai yra unikalūs, tokių žingeidžių ir tiek žinančių, niekur nematėme“. Nepaisant šalyje galiojančių įstatymų, „Vyno dienose“ Lietuva atrodo kaip vakarietiška šalis, maža oazė, kurioje susitinka mėgėjai, profesionalai, politikai, verslininkai, menininkai – visi, su kuriais susipažinome per tuos 20 veiklos metų. Tai šiais metais ir švęsime,“ – pabrėžė viena iš parodos iniciatorių ir „Vyno klubo“ įkūrėjų Rasa Starkus.
Apsilankę mūsų stende išgirs apie Ukrainos vyndarių situaciją bei paragaus ekologinės „Biologist“ vyninės vyno;
„Niepoort“vyninės atstovas papasakos apie Portugalijos vyndarystės ypatumus bei natūralaus vyno gamybą. Būtent su šiuo vyndariu buvo sukurtas „Vilnius 700“ vynas, todėl nepraleiskite galimybės jo paragauti drauge su vyndariu.
Su „Masciarelli“ vyninne „Vyno klubas“ dirba jau 18 metų, todėl lankytojai galės ragauti naujų metų derliaus vyną bei lyginti su ankstesniais.
Provanso spalvų ir šilumos įneš neseniai rožinių vynų „Vyno klubo“portfelį papildęs „Château Saint-Maur“ vyndarys ir jo vynai iš Gand Cru vynuogynų.
Reikia paminėti, kad „Vyno klubo“ stendas ir šįmet neapseis be edukacijos. Ruošiami klasikiniai raudonųjų, baltųjų ir putojančių vynų palyginamieji „flaitai“ (angl. flights), kur galėsite palyginti skirtingas vynuoges bei gamybos būdus.
Na ir, žinoma, sekdami pasaulines tendencijas, paruošėme ir nealkoholinių gėrimų kolekciją, kurioje ne tik putojančios arbatos, bet ir ilgai išieškotas Jums seniai pažįstamos „Georg Breuer“ vyninės nealkoholinis vynas, bei įvairios sultys iš „Van Nahmen“ - šeštosios kartos sulčių spaudyklos Vokietijoje. Laukiame Jūsų su šypsenomis ir istorijomis.
Renginio programa: https://www.vynodienos.lt/programa
Raudonasis sausas
Biologist Intriga Red 2020
- Ukraina
-
- Cabernet Sauvignon - 30%
- Merlot - 30%
- Pinot Noir - 40%
-
- Svarus, koncentruotas, struktūriškas raudonasis
- 0,75 14 %
Raudonasis sausas
Masciarelli Gianni Montepulciano D'Abruzzo DOC 2019
- Italija
- Abrucai/Montepulciano d’Abruzzo DOC
-
- Montepulciano - 100%
-
- Vaisiškas, aksominių taninų raudonasis
- 0,375 14 %
Baltasis sausas
Niepoort Dialogo Douro DOC Branco 2021 Vilnius 700
- Portugalija
- Duero slėnis/Douro DOC
-
- Viosinho
- Bical
- Codega Do Larinho
-
- Lengvas, vaisiškas, švelnių taninų raudonasis
- 0,75 11 %
Raudonasis sausas
Niepoort Dialogo Douro DOC Tinto 2021 Vilnius 700
- Portugalija
- Duero slėnis/Douro DOC
-
- Tinta Amarela
- Tinta Roriz
- Touriga Franca
- 0,75 12,5 %