10 dovanų idėjų iš vyno pasaulio
Paskelbta: 2018-12-01
Artėjant žiemos šventėms vis aktualesnė tampa dovanų tema. Teisingai parinkta dovana ne tik atspindės jūsų dosnumą, bet ir parodys, ar gerai pažįstate draugą. Pateikiame 10 dovanų idėjų, tikrai pradžiuginsiančių bet kurį vyno mėgėją.
1. Atkimšti šampaną kardu – lengviausias būdas įgyti „karinį“ laipsnį. Atidarius kardu įprastą butelį, tampama sabreur. Tuo tarpu magnumo (1,5 l talpos butelio) galvos nukirsdinimas užtarnaus chevalier titulą, trilitrio nukirsdinimą vainikuos officier laipsnis. Norint pasigirti Grand Commandeur titulu, reiks kardu atkimšti 6 litrų matuzalemu vadinamą šampano butelį. Specialus kardas sabražui – puiki dovana kiekvienam šampano mėgėjui.
2. Nudžiuginti brandaus vyno mėgėją labai lengva! Ah-so tipo, į drugelį panašus kamščiatrakis yra nebrangus, bet nepamainomas įrankis atkemšant brandaus vyno butelius. Iš kraštų suspaustas kamštis ištraukiamas jo nesutrupinant kamščiatraukio sraigtu. Daugiau jokių sutrupėjusio kamščio gabaliukų!
3. Knygos visuomet yra puiki dovana, todėl šaltiems žiemos vakarams kiekvienam vyno mėgėjui puikiai tiks Micheal Schuster knyga „Essential Winetasting“ The complete practical winetasting course . Tai naujausias „Essential Winetasting Book“ leidimas (anglų kalba). Ši knyga būtina kiekvienam norinčiam geriau išmokti vyno degustavimo subtilybių, sužinoti apie vynuoges, vyną ir kitus svarbius vyno pasaulio aspektus. Ši knyga yra vienintelė laimėjusi visus tris „Best Drink Book 2000“ prizus: The Andre Simon, Glenfiddich ir Prix du Champagne Lanson.
4. Dažna vyno mėgėjo problema einant į svečius – kaip neštis vyną. Pliki buteliai – lyg ir per paprasta, kaskart pirkti specialius popierinius maišelius – lyg ir nepraktiška. Laimei, yra specialiai tam pritaikytas stilingas krepšys. Jame tilps ne tik 2 buteliai vyno, bet ir sūris ar kiti vyno vakarėliui tinkami užkandžiai. Krepšys taip pat puikiai tinka einant apsipirkti!
5. Vyno mėgėjai gali valandų valandas kalbėti apie iš taurės skilndančius aromatus, jų tonus ir pustonius. Jei ragaujama keliese, galima netgi susiginčyti, pvz., čia avietės ar braškės kvapas, o gal net ir nesirpių vyšnių... Bendrus vyno aromatus atpažinti padeda standartizuotas vyno kvapų rinkinys. Tai puikus būdas lavinti olfaktorinę atmintį ir vis giliau pažinti vyno aromato subtilybes.
6. Kiekvienas vyno mėgėjas susiduria su problema, kai norisi tik vienos taurės vyno, bet dėl to kimšti brangų vyno butelį lyg ir gaila – neišgertas vynas greitai ims keisti savo skonio ir kvapo savybes. Nepamainomas gelbėtojas tokiose situacijose yra „Coravin“ įtaisas. Juo plona adata praduriamas vyno butelio kamštis ir, pasitelkus inertines dujas, vyno įpilama į taurę (ar kelias). Ištraukus adatą, butelis lieka sandariai užkimštas, o vynas jame apsaugotas nuo žalingo deguonies poveikio.
7. Vynas yra sudėtingas produktas. Norint pajusti visą aromatų ir skonių puokštę, reikia nemažai teorinių žinių. Lietuviškai išleista garsiojo tinklaraščio „Wine Folly“ įkūrėjos knyga „Vynas lengvai“ itin paprastai – schemomis ir grafikais – aiškina vyno pažinimo teoriją. Tai puiki knyga, padėsianti nepaklysti skirtingo vyno džiunglėse.
8. Taurės yra itin svarbi vyno ragavimo dalis. Skirtingos formos ir aukščio taurės specialiai pritaikytos ragauti skirtingo skonio ir stiliaus vynui. Neapsigaukite – visiškai universalių baltojo ar raudonojo vyno taurių nėra.
9. Namie naudojamas vyno dekanteris vakarienę visada padaro dar šventiškesnę. Jaunas vynas gauna šansą pasidžiaugti deguonies draugija ir tampa kvapnesnis. O štai į dekanterį perpylus brandų vyną, galima juo mėgautis be nuosėdų. Tai dovana, pradžiuginsianti kiekvieną vyno mėgėją.
10. Jei reikėtų rinkti šventiškiausiai atrodančius vyno butelius, neabejotinai laimėtų magnumas (1,5 litro talpos) ir dar didesni buteliai. Didelis butelis sufleruoja apie dovanojančiojo išmanymą (vynas didesniuose buteliuose juk geriau bręsta!) ir dosnumą. Tokie buteliai visada atkemšami didelėje draugų kompanijoje. Be to, žmonėms retai kada įsimena vyno pavadinimai, daug lengviau prisiminti ir su emocija susieti butelio formą bei etiketę.
Petras Jarašūnas