10 Prancūzijos vynų, kuriuos būtina paragauti
Paskelbta: 2021-07-07
Savo geriausių vynų dešimtukais dalijasi Martynas Pravilonis, Gintautas Jašinskas, Andrius Pagojus ir Rasa Starkuvienė – žymūs Lietuvos vyno ekspertai, kurie Prancūziją tiesiogine ir perkeltine prasme išnaršę kiaurai ir išilgai. Garantuojame, kad sąrašuose rasite kažką, ko dar nesatę ragavę ir sužinosite tai, ko nežinojote.
Martynas Pravilonis - "Grand Hotel Kempinski Vilnius" someljė, IV vietos laimėtojas 2019 m. ASI pasaulio someljė čempionate, daugkartinis Lietuvos someljė čempionas.
1. Côte-Rôtie AOC. Čia daromi elegantiškiausi bei kvapniausi ‘Syrah’ vynuogių vynai. Struktūra ir gaiva. Vaisiškumas ir gėlės persipina su žemiškomis bei prieskoniškomis natomis ir sukuria kompleksiškus, įsimintinus vynus.
2. Condrieu AOC. „Cote Rotie“ apeliacijos kaimynė. Kvapnūs, kompleksiški bei gastronomiški baltieji ‘Viognier’ vynuogių vynai. Klasikiniai bei įstabiausi šių vynuogių vynai daromi būtent čia.
3. Montrachet Grand Cru.Tai vienareikšmiškai įspūdingiausia, ką galima patirti ragaujant ‘Chardonnay’ vynuogių vyną.
4. Chambolle-Musigny bei Vosne-Romanee kaimelių raudonieji Burgundijos vynai. Man atrodo, jog šiuose kaimeliuose daromi kvapniausi ir įstabiausi ‘Pinot Noir’ vynai.
5. Elzasas. Niekur kitur nerasime tokių įdomių ir ilgaamžių ‘Pinot Gris’ vynų, o ‘Riesling’ vynuogės pasiekia ne mažiau įspūdingas aukštumas nei Vokietijoje.
6. Pauillac AOC.Šioje Bordo komunoje daromi klasikiniai ‘Cabernet Sauvignon’ vynuogių vynai. Geriausi klasifikuotų ūkių vynai nuostabiai bręsta ne vieną dešimtmetį, o vynų struktūra bei jėga puikiai dera su elegancija, gaiva, subtiliu vaisiškumu.
7. Pomerol AOC. Šioje apeliacijoje, Bordo Dešiniajame Krante, gimsta geriausi pasaulyje „Merlot“ vynai.
8. Madiran AOC. Kaimiškame Prancūzijos Pietvakarių regione, galime aptikti vienus seniausių Prancūzijos vynuogynų, o vietinių ‘Tannat’ vynuogių vynas puikiai bręsta ir džiugina gaiva, struktūra, kompleksiškumu.
9. Sancerre AOC ir Pouilly-Fume AOC. Šiose Luaros slėnio apeliacijose šiuo metu daromi kaip niekad puikūs ‘Sauvignon Blanc’ vynai.
10. Šampanas. Putojančio vyno etalonas. Kaip niekad margas bei įdomus. Gero, brandaus šampano ragavimas - unikali patirtis.
Gintautas Jašinskas – „Les Grands Chais de France“ bendradarbis, „Vyno klubo“ tiekėjas
Nesistengsiu jūsų nustebinti maivydamasis ir pateikdamas neįmanomų surasti „vienaragių“ sąrašą. Kasdienybėje bandau susikurti kuo daugiau šventės, tad man beveik nebeegzistuoja sąvoka „šventinis vynas“. Sąraše bus vynas, kainuojantis tiek, kad atvira širdimi galėčiau besisvečiuojantiems draugams atkimši keletą butelių. Visada palaukiu, kol net ir kuklus vynas rūsyje sulaukia savo brandos, renkuosi derantį su maistu vyną, kurio sudėtis ar sudėtingesnis gamybos būdas suteiks įdomesnės patirties ragaujant.
1. Crémant de Bordeaux brut blanc. Sodrus, putojantis vynas prie mano ant grotelių keptos žuvies ar greito užkandžio iš vytintos kiaulienos. Nurijau seilę pagalvojęs apie ‘Cabernet Franc ar ‘Malbec‘ pikantiškumą... baltame vyne!
2. Champagne blanc de noirs brut blanc. Skamba brangiai, kol neatrandi „Côte des Bar“ lobyno su stulbinančios vertės pasiūlymu. Mano mėgstamiausias vynas, kai reikia sukurti „skonio tiltą“ tarp vyno pikantiškumo ir grybų. Beje, tuoj pasirodys švieži baravykai!
3. Bordeaux blanc sec. Tai ne banalus, aromatu šnerves išplėšiantis „Sauvignon Blanc“. ‘Sémillon’ bei ‘Sauvignon Gris’ papildyti mišiniai mane verčia manyti, kad sapnuoju. Aš imu tik sausą Soterno gamintojų baltąjį, nes jie tiesiog negali sau leisti susimauti.
4. Alsace Riesling Grand Cru. Mano laimės receptas: pirkti beveik sausą vyną, išlaikyti jį rūsyje kiek planavau, tuomet dar 3 metus J Derinu su žvėrienos paštetais arba kitu umamio turinčiu maistu.
5. Savigny-Lès-Beaune Premier Cru blanc. Prieš keletą metų nė nežinojau, kad gaminamas tokios kokybės šios apeliacijos baltasis vynas, o dabar kažkokiu nepaaiškinamu būdu skirtingų gamintojų baltasis patenka ant mano stalo. Meilės gal net ir nereikia paaiškinti.
6. Côtes de Bordeaux rouge. Mano pasirinkimas – grynas „Merlot“. Įprastai „Blaye“ arba „Castillon“ nuorodą turintį vyną renkuosi kuo brangesnį, bet toks retai viršyja 30 eur, net jei derlius būna perrinktas po uogą. Išlaikau rūsyje, kad džiugintų svečius ir džiaugčiausi pats.
7. Côtes du Roussillon rouge. Man akmenuotoje šisto ar granito dirvoje augintos ‘Carignan’ arba ‘Grenache’ – tarsi džazas: galima tiesiog klausyti fone, o galima ir pasigilinti.
8. Vinsobres rouge. Pietinio Ronos slėnio ‘Grenache’ ir ‘Syrah’ mišinius, brandintus cemento ir dideliuose ąžuolo kubiluose, mėgstu dar nuo tada, kai tatuiruotas vyndarys buvo retenybė J
9. Coteaux du Layon. Rašydamas šio vėlyvojo skynimo ‘Chenin Blanc’ derliaus vyno vardą mintyse tariu ir ant stalo statau visus nepelnytai pamirštus Luaros vyndarių deimantus. Absoliutaus atsidavimo, vergiško rankų darbo rezultatas kainuoja tiesiog juokingai mažai. Grūdu dėžę į tolimiausią rūsio kampą ir kiekvieną kartą savęs klausiu, kodėl jo turiu tiek mažai.
10. Soternas (Sauternes). Kodėl senas, saldus vynas? Nes tiesiog noriu!
Andrius Pagojus – „Vyno klubo“ ekspertas
- Šampanė.Neprilygstama didelės stilistinės įvairovės putojančio vyno gamybos vieta, o geriausi regiono putojantys vynai pasižymi išskirtiniu kompleksiškumu, ilgaamžiškumu bei terroir pojūčiu.
2. Burgundija (Côte d’Or).Neprilygstama ‘Chardonnay’ ir ‘Pinot Noir’ vynuogių vieta. Kaip ir Šampanėje, čia vynai atskleidžia terroir įvairovę, o geriausieji išsiskiria ypatingu kompleksiškumu ir ilgaamžiškumu. „Chardonnay“ būtina paragauti ir iš Monrašė (Montrachet) apylinkių, o „Pinot Noir“ – iš Von Romanė (Vosne-Romanee).
3. Bordo. Brandus raudonasis vynas iš tauriausių Bordo apeliacijų – Pojako (Pauillac), Margo (Margaux), Sen Žiuljeno (St. Julien), Sent Estefo (St.Estephe), Pomerolio, Sent Emiljono (St.Emilion) bei Pesako Leonjano (Pessac-Leognan) atskleidžia subalansuotas ‘Cabernet Sauvignon’ ir ‘Merlot’ vynuogių ypatybes.
4. Rona (Cote-Rotie).Šiauriausia mažytė šiaurės Ronos dalis, kur ‘Syrah’ vynuogės atsiskleidžia kaip itin elegantiškos, skleidžiančios gėlių, gervuogių ir mėsiškas natas, o bręstant burgundiškėja.
5. Šabli. ‘Chardonnay’ vynuogės be „makiažo“, kadangi vyndariai siekia perteikti terroir, o ne ąžuolo statinių ypatybes.
6. Sanseras.Tauriausia Luaros slėnio, iš kur kilusios ‘Sauvignon Blanc’ vynuogės, apeliacija, pasižyminti itin gastronominiu vynu, atskleidžiančiu subtilesnę šių vynuogių pusę.
7. Rona (Chateauneuf du Pape). Garsiausia pietų Ronos slėnio apeliacija, kurioje ‘Grenache’ vynuogės, papildytos ‘Syrah’, ‘Mourvedre’ ir kitomis, atskleidžia savo pietietišką, šildantį stilių – nokų vaisiškumą, sultingą tekstūrą ir prieskoniškumą.
8. Provansas.Rožinio vyno, be kurio neįsivaizduojama vasara, karalystė.
9. Božolė (Cru Beaujolais).Žvelgiant toliau nei Jauno božolė šventė, šiame regione yra 10 Cru, kurie atskleidžia ‘Gamay’ vynuogių unikalumą nuo gėliško „Fleurie“ iki struktūriško „Moulin a Vent“. Būtina paragauti „Morgon“ natūralistų.
10. Elzasas (Alsace Grand Cru). Įvairaus saldumo ‘Riesling’, ‘Pinot Gris’, ‘Gewürztraminer’ ir ‘Muscat’ vynuogių vynas padaromas nepriekaištingos kokybės bei stebina prieskonišku intensyvumu.
Rasa Starkuvienė – „Vyno klubo“ steigėja, Prancūzijos prezidento Nacionalinio ordino už nuopelnus riterio kryžiaus nešiotoja.
Mano sąrašą labiau tiktų pavadinti „Kaip aš įsimylėjau Prancūziją“.
1. Bordo Kairysis Krantas – Pojakas (Pauillac). Žinoma reiktų ragauti senesnius – kokį 9–12 metų senumo – kai atsiskleidžia vis dar prinokusios uogos, bet šalia jaučiame švelnius prieskonių kvapus, subtilias vidutinio skrudinimo ąžuolo statinių atneštas natas. Tirštas kaip kraujas, ilgai išliekantis poskonis. To skonio nepamiršti visą gyvenimą.
2. Pietvakariai – ypač Kahoras (Cahors) ir ‘Malbec’ vynuogių vynas, jei norite pajusti, kokie yra tobulai suvaldyti taninai, kurie tiesiog apgaubia jūsų gomurį, bet neerzina, nesinori jo nuplaut. Tai kaip gerai prinokusios, didelės mėlynės, kurių norisi saujomis.
- Provansas. Būtinai paragaukite rožinio, bet rinkitės sodresnį iš Bandol AOC ar La Londe Les Maures, kai vyne gali justi net jūros sūrumą. Ir tada, kad ir kur būtumėte, kad ir koks pavargęs jaustumėtės, pajusite atostogų aromatą ir nuotaiką.
- Šampanė. Norėkite visko, ir Non Vintage, ir Vintage, ir Rose. Tik nemanykite, kad šampanas turėtų būti pigus. Ne, brangieji, vyndariai, darydami šampaną, sudeda visą savo gyvenimą, istoriją ir tai, ką geriausia duoda vynmetis. Todėl neapsirikite galvodami, kad ir pigus šampanas yra gerai. Tai gal ir nieko bloga, tačiau jis neatskleis to pojūčio, kuris priverčia domėtis šiuo vynu vis giliau.
- Burgundija. Pabandykite atskirti Pouligny Montrachet nuo Chansagne Montrachet – paragaukite ir suprasite, kad jie labai skiriasi. Pamatysite, kuris jums labiau tinka. O „Pinot Noir“ neįmanoma įvardinti vieno, reikia ragauti visus, nes tik taip atrandi, kas tai yra. Ir pamatai neaprėpiamą stilių įvairovę.
- Soternas. Ragaukite ir galvokite, kad gyvenimas gali būti ir saldus. Ir įdomu tai, kad jo užtenka tiek nedaug, kad būtum laimingas.
- Ronos slėnis. ‘Viognier’ vynuogių vynai. Jų nerasite labai daug, bet kuo piečiau, pvz., Condrieu AOC, tuo labiau jausite sodrias, dideles, prinokusias slyvas – tai neįtikėtina gaiva, bet kartu ir kompleksiškumas.
- Luara. Gal kiek ir keista, bet kaimą primenantis Chinon AOC iš ‘Cabernet Franc’ vynuogių suvilioja savo neįprastu aromatu. Įdomu paragauti to paties vyno skirtingais brandos etapais – nuo lengvesnio raudonų uogų, prinokusių trešnių, rožių aromato iki kvepiančių kaimu, kompleksiško skonio.
- Elzasas. Gewurztraminer – nuo sausiausio iki saldžiausio, ragaukite ir uostykite įvairaus stiliaus – nuo paprasto iki „Selection des Grains Nobles“ – verta suprasti, ką galima padaryti iš tokių aromatingų vynuogių, tereikia jas auginti skirtingame dirvožemyje, skirtingu laikotarpiu nuskinti.
- Jura. Na, o šis paslaptingas regionas, sakyčiau, galėtų būti patiems nekantriausiems, kurie nori aplenkti laiką ir surasti nedaug kur išlikusių senų, subrendusių baltųjų vynų. Dažniausiai laikomų magnumuose. Įdomu tai, kad būtent šiame regione jų rasti tikrai įmanoma ir už labai patrauklią kainą.
Apibendrindami surašėme visus dešimtukus į vieną lentelę. Taigi, visi keturi vyno ekspertai mėgsta: šampaną, Elzaso baltuosius (ypač „Riesling“, „Pinot Gris“, „Gewurztraminer“), baltąjį Burgundijos vyną. Trys iš keturių ekspertų mėgsta raudonąjį bordo iš Kairiojo arba Dešiniojo Kranto. Dviejų ekspertų balsus pelnė raudonoji burgundija, Šiaurės Ronos baltasis (konkrečiai „Condrieu“, daromas iš ‘Viognier’) ir raudonasis iš ‘Syrah’, Pietų Ronos raudonasis, Provanso rožinis, Sansero ir Puji Fiumė baltasis iš ‘Sauvignon Blanc’, Soterno saldusis bei retesnis Kahoro ar Madirano saldusis iš Prancūzijos Pietvakarių.
|
Martynas Pravilonis |
Gintautas Jašinskas |
Andrius Pagojus |
Rasa Starkus |
Šampanė |
4 |
4 |
4 |
4 |
Elzasas |
4 |
4 |
4 |
4 |
Burgundija (baltasis) |
4 |
4 |
4 |
4 |
Burgundija (raudonasis) |
2 |
|
2 |
|
Jura |
|
|
|
1 |
Božolė |
|
|
1 |
|
Šiaurės Rona (baltasis) |
2 |
|
|
2 |
Šiaurės Rona (raudonasis) |
2 |
|
2 |
|
Pietų Rona |
|
2 |
2 |
|
Langedokas ir Rusijonas |
|
1 |
|
|
Provansas |
|
|
2 |
2 |
Luaros Sanseras ir Puji Fiumė |
2 |
|
2 |
|
Luara (raudonasis) |
|
|
|
1 |
Luara (saldusis) |
|
1 |
|
|
Bordo Dešinysis Krantas |
3 |
3 |
3 |
|
Bordo Kairysis Krantas |
3 |
|
3 |
3 |
Bordo (saldusis) |
|
2 |
|
2 |
Bordo (baltasis) |
|
1 |
|
|
Bordo (putojantis) |
|
1 |
|
|
Pietvakariai |
2 |
|
|
2 |