11-kos vyninių kraštas
Paskelbta: 2018-10-01
Jekla Ispanijoje
Pietryčių Ispanijoje, Mursijos (Murcia) regione, plyti viena mažiausių Ispanijos apeliacijų, pavadinta pagal šalia esantį Jeklos (Yecla) miestą. Ne tik vienas mažiausių, bet ir seniausių vyno regionų Ispanijoje (sakoma, jog čia vynuoges augino finikiečiai) užima apie 6 500 ha plotą.
Ne per toliausiai nuo jūros (apie 80 km) nutolę, 400–800 m aukštyje augantys vynuogynai yra gaivinami jūrinio klimato, kuris pereina į žemyninį. Todėl ir drėgmės čia vynuogės gauna daug mažiau. Dosnus kalkakmenio dirvožemis, sumišęs su moliu, gerai išlaiko drėgmę ir gelbsti vynuoges nuo negailestingų Ispanijos vasarų. O gana aukštai virš jūros lygio iškilusio regiono vyne išlieka gaivi rūgštis, suteikianti vaisiškam ir galingam vynui daugiau žaismingumo ir puikios dermės.
Šiame krašte dominuoja vynuogės, pajėgios iškęsti tokį karštį. Iš jų pagamintas vynas labai mėgstamas ir Lietuvoje – tai vaisiškas, galingas, nokus, vyšnių ir slyvų natų prisotintas, šokoladiškas „Monastrell“. Šios veislės vynmedžiai užima apie du trečdalius visų vynuogynų, likusiame plote auga vis labiau populiarėjančios juodosios ‘Merlot‘ ir ‘Syrah‘, taip pat ‘Cabernet Sauvignon‘, ‘Garnacha‘, ‘Tintorera‘, ‘Tempranillo‘. Iš baltųjų vynuogių čia populiariausios yra ‘Airen‘, ‘Macabeo‘, ‘Chardonnay‘, ‘Verdejo‘.
Dažnas mūsų gerai žinome greta esančią didesnę Chumiljos (Jumilla) apeliaciją, kuri daug dažniau tapatinama su „Monastrell“ grandais Ispanijoje. Tačiau pažvelkime atidžiau į daug mažesnę, taigi ir įdomesnę vietovę šalia – tik 11-ka vyninių (kai kuriais šaltiniais remiantis, viso labo tik 9-ios)! Kodėl tiek mažai? Juk vynuogynų plotas palyginti nemažas, čia laisvai išsitektų ir šimtas gamintojų. Burgundijos mažų ūkių akimis žvelgiant, čia ir dešimtkart tiek išsitektų. Visgi 60 % viso čia gimstančio vyno padaro vienas gamintojas – 800 ūkininkų, augintojų vienijantis kooperatyvas „La Purisima“. O kitas dešimtukas išsidalija apie 3000 ha.
Seniausia krašto vyninė - „Señorio de Barahonda”
Yecla DO – palyginti jauna apeliacija, gavusi atskirą kilmės vietos ypatingumo patvirtinimą tik 1975 m. Seniausia krašto vyninė „Señorio de Barahonda” įkurta 1925 metais. Ją įkūrusi Candelų šeima, kuri tebevadovauja vyninei, daug seniau pradėjo siekti pripažinimo, prašydami suteikti atskirą apeliaciją. „Barahonda“ augina ne tik ‘Monastrell‘. Šias vynuoges maišo su ‘Merlot‘, ‘Syrah‘. Vynai tampa kompleksiškesni, prieskoniški ir įdomesni. Tačiau pats įdomiausias vyninės vynas gaminamas daugiausia iš ‘Tintorera‘ veislės, pridedant tik vos vos ‘Monastrell‘. ‘Tintorera‘ – viena iš nedaugelio vynuogių veislių, kurios ir minkštimas yra raudonos spalvos. Tai suteikia vynui ypač sodrią spalvą.
Vyno pasaulis žavi amžinu atradimo džiaugsmu – nauji kraštai, nauji vynmečiai, nauji žmonės, nauji projektai... Jeklos krašte „Monastrell“ šiek tiek kitoks nei labiau žinomose Chumiljos ar Šatonef diu Papės (Prancūzijoje ‘Monastrell‘ žinoma kaip ‘Mourvedre‘) apeliacijose. Kodėl gi jo nepažinus? O pažinti vyną yra vienas kelias – atrasti ir džiaugtis. Tik labai svarbu tuo džiaugsmu pasidalyti ir su draugais.
Povilas Šafranauskas