Atiduokit mūsų vynuoges
Paskelbta: 2021-03-31
Vynuogynų plėšikai skiriasi įvairiose šalyse: elniai, šernai, babuinai, kengūros… Jiems vyndariai pasiryžę nudirti kailį arba bent suvalgyti užsigerdami pačių pagaminta toskana, pinotažu ar širazu.
Gintaro Jociaus piešinys
Šernai Toskanoje
Šernai siaučia visoje Italijoje, tačiau didžiausia jų populiacija Toskanoje – jų čia keturis kartus daugiau nei kituose regionuose. Keturi didžiausi vyndariai iš Chianti Classico regiono, esančio tarp Sienos ir Florencijos (1 val. kelio automobiliu), prieš keletą metų deklaravo, kad dėl laukinių gyvūnų praradę vynuogių, iš kurių būtų buvę galima padaryti 130 tūkst. litrų vyno. Taigi šernai per metus suėdė 10 didelių priekabų vynuogių, o valstybė turėjo išmokėti 2,5 mln. eurų kompensacijų. Vyndariai kerštauja, patiekalus iš cinghiale pristatydami, kaip geriausiai derančius su vietiniu raudonuoju vynu.
Arizonoje gyvenanti tolima šerno giminaitė javelina nėra tokia pavojinga ir geriausiu atveju tinka ant butelio etiketės.
Meškėnai nuvalgė Brandenburgo vynuoges
Vokietijos vyndariai nemyli meškėnų. Gal todėl, kad meškėnus į šalį 1934 m. atvežė liūdnai pagarsėjęs nacis Hermanas Vilhelmas Geringas. Bet dar labiau dėl to, kad naktimis šie visaėdžiai mėgsta užkandžiauti saldžiomis vynuogėmis. Vyninės iš Brandenburgo vyndarys pasakojo, kad neseniai per kelias naktis jie nušlavė visą 540 vynmedžių derlių. Vidurio Vokietijoje šių gyvūnų priskaičiuojama apie 1 mln. Gerai, kad jie nekelia pavojaus svarbiausiuose Vokietijos vyno regionuose – Mozelyje, Pfalce, Reingau.
Vieną karštą dieną ištroškusi lapė landžiojo apie sodą. Priėjusi prie vynuogių, pamatė kabančias aukštai ant šakų išsirpusias uogų kekes.
– Tos uogos gali numalšinti mano troškulį, – pamąstė lapė.
Pasitraukusi keletą žingsnių atgal, ji įsibėgėjo ir šoko aukštyn. Nepagavo betgi nė vienos kekės. Pasitraukusi vėl atgal ir tarusi „viens, du, trys“, ir vėl šoko, tačiau ir vėl nepasisekė. Veltui pabandžiusi dar keletą kartų pasiekti gundžiusį ją vaisių, pagaliau lapė nubėgo susiraukusi ir sumurmėjo su didele panieka:
– Aš maniau, kad tos vynuogės nunokusios, o čia, pasirodo, jų dar visiškai žalių ir rūgščių tebesama!..
Lengva yra nupeikti tai, ko negalima pasiekti.
Ezopo pasakėčia
Babuinai nevalgo bet ko
PAR, kur juos draudžiama šaudyti, babuinai mėgsta užkandžiauti ne bet kuo, o ‘Pinot Noir‘ ir ‘Chardonnay‘ vynuogėmis. Skina kekėmis, tačiau neprinokusių uogų nevalgo – meta žemėn. Beždžionėms patinka ne tik uogos, bet ir vynuogių ūgliai (todėl nereiktų smerkti ir pirmųjų Lietuvos vyndarių noro daryti vyną iš vynuogių ūglių). Todėl jei banda užsuka į vynuogyną, jame tais metais vynuogės net nespės užsimegzti. Šaudyti negalima, mėsa neskani, lieka tik statyti menkai tepadedančias tvoras.
Elniai JAV ir kiaušiniai
Elniai mėgsta ir saldžias uogas, ir vynmedžių lapus. Kai vyndariams nusibosta juos šaudyti, jie purškia vynmedžius česnako sultimis arba kiaušinių tyre.
Kiaušinių tyrės nuo elnių receptas: išplakite keturis kiaušinius su trupučiu vandens, pridėkite 100 gramų aitriųjų pipirų. Panaudoję laikykite šaldytuve.
Gigantiškos Margaret Riverio kengūros
Kaip jas kitaip pavadinti, jei vyndariai (remiamės Peterio Stonehouse‘o žodžiais) sako, kad kai kurie dvimetriniai gyvūnai pajėgia suvalgyti iki 150 kg vynuogių per dieną.
Realistiškiau skamba Kanberos vyno rajono „Maipenrai“ vyninės savininkės pasakojimas, kad 200 kengūrų jų 35 ha ūkį laiko savo namais. 2017 metų pavasarį jos nusprendė pusryčiams suvalgyti visus vynmedžių ūglius ir žiedynus, todėl tais metais nebuvo iš ko daryti vyno, ir vyndariai patyrė 80 tūkst. dolerių nuostolių. Australijoje leidžiama kengūras medžioti mėsai. Kepsnys primena žvėrieną ir gerai dera su raudonuoju vynu. Tačiau medžiotojų nepakanka, kad išsispręstų vyndarių problemas.
Arūnas Starkus