Tradicinė Božolė šventė Vilniuje - Beaujolais Nouveau 2024 I Vyno klube
Paskelbta: 2024-11-07
Kasmet trečiąjį lapkričio ketvirtadienį visame pasaulyje ir „Vyno klube“ tą pačią dieną ragaujamas pirmasis Prancūzijos 2024 metų derliaus vynas - Beaujolais, o ši šventė vadinasi Beaujolais Nouveau.
Šiais metais šventė vyks lapkričio 21 dieną, „Vyno klube“ nuo 17 iki 20 valandos Jūsų lauks gyva muzika, tradicinis Božolė maistas, skirtingo Božolė vyno degustacijos ir kasmetinė viktorina, norintiems laimėti prizus.
Bilietai ir daugiau informacijos >
Božolė regionas
Božolė (Beaujolais) regiono teritorijoje vynuoges augino dar senovės romėnai. Šiaurinė regiono dalis kalvota, vyrauja skalūno ir granito dirvožemis su kalkakmenio priemaišomis. Čia gaminamas sodrus, ryškaus skonio vynas - Beaujolais Cru. O štai pietinė regiono dalis žymiai plokštesnė, vyrauja derlingas smiltainio ir molio dirvožemis. Pietinės Božolė dalies vynas būna paprastesnis, lengvo, itin vaisiško skonio. Iš jo dažiausiai ir daromas Beaujolais Nouveau - jaunas božolė.
Jaunas Božolė vynas visuomenėje žinoma plačiausiai. Tačiau gaminamas kitaip neįprastas Božolė vynas. Tam, kad Beaujolais Nouveau AOC bei Beaujolais Villages AOC pavadinimais žymimas vynas galėtų būti ragaujamas anksčiau, taikomas ypatingas gamybos būdas, vadinamas karbonine maceracija:
- sveikos kekės (todėl skinamos rankomis) suverčiamos į kubilus;
- apačioje esanti nedidelė uogų dalis susitraiško, iš jų ištekėjusios sultys pradeda fermentuotis;
- kubilas užsipildo fermentacijos metu išsiskiriančiomis anglies dioksido (sic!) dujomis (arba dujų prileidžiama specialiai); dujos apsaugo likusias sveikas kekes nuo įprastinio, mielių sukeliamo rūgimo;
- šiose vynuogėse esantys fermentai pradeda skaidyti cukrų – vyksta bemielis rūgimas, kurio metu gaminasi alkoholis, tačiau į vyną iš žievelių nepatenka taninai ir formuojasi raudonų uogų limonado aromatai;
- po kiek laiko sveikosios uogos suplyšta, misą pradeda veikti mielės – prasideda įprastinis rūgimas;
- iš karto po fermentacijos vynas nusunkiamas, pilstomas į butelius ir iškeliauja pas pirkėjus.
Tokia ypatinga gamybos technologija užtikrina, kad jaunas vynas bus itin vaisiško skonio ir turės nedaug taninų – jį bus galima skanauti itin jauną. Tradiciškai kasmet jauno Božolė vyno buteliai atkemšami trečiąjį lapkričio ketvirtadienį. 35–40 proc. viso Božolė regiono vyno virsta „Beaujolais Nouveau“ arba „Beaujolais Villages Nouveau“. Jis išgeriamas per kelias dienas – triukšmingai, linksmai, derinant prie nesudėtingo maisto: dešrelių, spirgučių su duona, pusminkščių sūrių, pudingo, kaštainių. JAV šis vynas geriamas su Padėkos dienos patiekalais, ypač su kepta kalakutiena. Nors kiekvienas gamintojas daro kiek skirtingo stiliaus, kokybės vyną, apie kilmę neverta kalbėti. Tai bistro, barų, kasdienis gėrimas.
Vynuogės
Regiono raudonasis vynas gaminamas iš 'Gamay' (visas pavadinimas – 'Gamay Noir a Jus Blanc') uogų. Tai natūralaus raudonųjų 'Pinot Noir' bei baltųjų 'Gouais' vynuogių susikryžminimo rezultatas. Dar senovės romėnai pastebėjo, kad šios vynuogės prisirpsta anksčiau, ant vynmedžių dera daugiau uogų, o ir auginti jas kur kas lengviau nei Burgundijoje paplitusias 'Pinot Noir' uogas. Baltojo vyno regione pagaminama
mažiau nei 1 proc., o gamybai pasitelkiamos 'Chardonnay' bei 'Aligote' vynuogės.
Božolė vynas
Cru Beaujolais – tai aukščiausia Božolė vyno klasifikacijos kategorija.
Nors geologiškai Beaujolais regionas yra Ronos slėnio dalis, stiliumi jis panašesnis į Burgundiją. Ant butelio etiketės regiono pavadinimas „Beaujolais“ nerašomas, tad verta įsidėmėti dešimties Cru pavadinimus, kuriais ir žymimi šie išskirtiniai Božolė regiono vynai:
- Fleurie – vaisiškas ir gėliškas, pilnas bijūnų, rožių ir našlaičių niuansų. Jo skonis švelnus, minkštas.
- Chiroubles – dar lengvesnis, blyškesnės spalvos, švelnesnių taninų, nes vynuogynai kyla dar aukšiau jūros lygio. Apie kvapus mažiau galvoji, nes žavi jo skonio elegancija, paremta ryškiu rožinio granitinio smėlio nulemtu minerališkumu.
- Regnie turėtų būti dar lengvesnis, tačiau mūsų lentynose rasite 100 metų senumo vynmedžių vyną, kuris labiau atspindi savo charakterį, nei apeliacijos. Besulfitis, natūralusis, rimtesnių taninų, laukinis, ypatingo kompleksiškumo, su juodų uogų natomis.
- Brouilly skonio lentelėje yra maždaug vidury, todėl jis gerai atspindi viso regiono vidutinį skonį su vidutiniais taninais, raudonų uogų, gėlių aromatais.
- Julienas mūsų lentynose atsirado neperseniausiai. Ir jame tikrai nuostabu pajusti cinamono ir džiovintų slyvų natas. Gana taniniškas.
- Morgon - legendinio vyndario „Lapierre“ vyno gauname tik vieną kartą metuose ir jis labai greitai išperkamas. Nepamirškite šio vardo.
„Gamay“ vynuogė, iš kurios be išimties daromas visas Beaujolais Cru vynas, atspari oksidacijai, todėl nemaža dalis božolė yra visai be sulfitų arba su labai mažu jų kiekiu. Beveik kiekvienas vyndarys turi senų vynmedžių, kurių vynas neretai yra sodresnis, kompleksiškesnis, tačiau stilistiškai išliekantis Cru kaimelio rėmuose.
Beaujolais Villages AOC – tai vidurinioji Božolė vyno klasifikacijos kategorija. Taip žymėti galima tik vyną iš šiaurinėje regiono dalyje užaugintų vynuogių. Į šią kategoriją papuola ir Cru apeliacijų vynas, jei jis buvo sumaišytas iš kelių skirtingų Cru. Jaunas Beaujolais Villages vynas daromas retai. Bet mes jo turėsime.
Beaujolais AOC – tai paprasčiausias Božolė vynas iš pietinės Božolė regiono dalies bei šiaurinės dalies pakraščių. Itin didelė dalis gaminama kaip jaunas vynas. Didesnis vynmedžių derlingumas lemia mažiau koncentruotą vyno skonį.
Arūnas Starkus ir Petras Jarašūnas
Božolė šventė Vilniuje I Beaujolais Nouveau 2024
Renginys