Grand Cru ne Prancūzijoje
Paskelbta: 2018-04-03
Prancūzijos valdžia pirmąjį Grand Cru sąrašą įteisino 1855 metais. Kitos Europos šalys apie geriausių vynuogynų išskyrimą prakalbo tik XX a. pabaigoje. Italijos, Vokietijos, Austrijos geriausių vynuogynų klasifikacijos laiko dar neišbandytos, tačiau jomis jau šiandien patogu naudotis, jei lentynoje norite susirasti pačių vietos vyndarių labiausiai vertinamą vyną.
Grande Selezione Toskanoje
Atskiruose Italijos regionuose nuolat pasigirsta iniciatyvų suskirstyti vynuogynus pagal kokybę (Grand Cru, Premier Cru ir pan). Pierro Antinori – vienas iš tokių pokyčių Toskanoje iniciatorių. Jis ir dar dvidešimt penkių „Chianti Classico“ vyninių savininkai 2014 m. pristatė Gran Selezione – naują, trečią pakopą „Chianti Classico“ vyno hierarchijoje (anksčiau buvo tik bazinis ir Riserva lygmenys). Šios pakopos vynas gali būti daromas tik iš nuosavų vynuogynų, brandinamas ne mažiau kaip 30 mėn. ir Gran Selezione statusas jam suteikiamas tik po kvalifikacinės degustacijos.
Barolo Cru - Menzioni Geographiche Aggiuntive Ufficiali (MGA)
2010 m. poreikis klasifikuoti Barolo ir Barbaresko komunų vynuogynus virto į oficialius Cru sąrašus – Menzioni Geographiche Aggiuntive Ufficiali (liet. papildomi oficialūs geografiniai apibrėžimai). Barolo DOCG apeliacijai priklauso 181 pavadinimo Cru.
Pagal naująją klasifikaciją ne tokiems garsūs Barolo ūkiai gali gaminti vyną su nuoroda į žymią augavietę, jeigu jų dirbami vynuogynai patenka į oficialiai nustatytas ribas. Barolo DOCG apima vienuolika komunų. Penkios didžiosios užima 87 proc. teritorijos. Kiekvienai iš jų būdingas savitas stilius. Seniau šie skirtumai buvo panaudojami maišant skirtingų kaimelių vyną tam, kad būtų sukurti tobulai harmoningi vynai.
Monforte d‘ Albos barolui būdinga koncentracija ir struktūra, neįprasta aromatų gelmė, ilgaamžiškumas, savotiškas kietumas. Cru: Bussia, Cicala, Colonnello, Dardi, Ginestra, Mosconi, Munie, Romirasco, Santo Stefano.
La Morros barolas išsiskiria kvapnumu, yra minkštas, moteriškas, lengviausiai geriamas. Cru: Arborina, Brunate, Cerequio, Gattera, Giachini, Marcenasco, Rocche dell’Annunziata.
Barolo vynui būdingas grakštumas ir taurumas, atvirumas, aksominė tekstūra. Cru: Bricco Viole, Brunate, Cannubi, Cannubi Boschis, Preda, Sarmassa, Via Nuova, Rue, San Lorenzo.
Serralunga d‘Albos vynas išsiskiria jėga, gera ekstrakcija, gelme, koncentracija ir svarumu. Cru: Falletto, Francia, Marenca, Vigna Rionda, Marenca-Rivette, La Serra, Margheria, Ornato, Parafada.
Castiglione Falleto vynas galingas ir svarus, aksominės tekstūros, labai kvapnus ir labai taniniškas, itin sodrus. Cru: Bricco Rocche, Villero, Monprivato, Fiasc, Mariondino, Pira, Rivera.
Mažesnės komunos priklauso Centriniam Barolo slėniui arba Serralungos slėniui. Centriniame Barolo slėnyje pagaminti vynai kvapnūs, elegantiški, minkšti, svarūs, tačiau netaniniški ir greičiau bręsta. Cru: Cherasco, Verduno, Novello, Roddi. Serralungos slėnio vynai yra sodresnės spalvos, svaresni, ilgesnio brandinimo potencialo, aitresnių, galingesnių taninų. Cru: Diano d'Alba, Grinzane Cavour.
Vokietijos Erste ir Grosse Lage klasifikacijos sistema. Nuo 2001 (2012)
Suprasti Vokietijos vyno butelių etiketes nelengva net ir vynininkams. Todėl sudėtingos terminų ir vietovardžių sistemos tvarkymas yra reikšmingas šalies vyndarių bendruomenės darbas, vykęs daugiau nei keturiasdešimt metų ir prieš dvejus metus pagaliau vainiкuotas patogios, analogiškos Burgundijai, keturių lygių vynuogynų klasifikacijos. Ją išmanant, apie galimą vyno kokybę spręsti bus lengva visiems ir kiekvienam.
VDP (Verband Deutscher Qualitäts und Prädikatsweingüter) – 1910 metais susikūrusi vyndarių asociacija, pradžioje vienijusi gamintojus, kurie nedėdavo cukraus vyno gamybos metu, taigi darė natūralų vyną (pirmasis asociacijos pavadinimas – Verband Deutscher Naturweinversteigerer) – šiuo metu įtakingiausia asociacija, kurios sprendimai taikomi visam Vokietijos vyno ūkiui. Asociacija vienija tik kokybiško vyno gamintojus, savanoriškai įsipareigojusius mažinti derlių, skinti vynuoges rankomis, nenaudoti jokios nenatūralios vynuogių auginimo ir vyndarystės technikos ir kokybę sieti su terroir. Jos nariai turi teisę žymėti butelius erelio, nagais sugriebusio vynuogių kekę, simboliu.
1971 metais 30 000 Vokietijos vynuogynų buvo sustambinti iki 3 000, tačiau dėl to prastos vietos gavo teisę vadintis žymiais pavadinimais, nes stambinimo metu dažniausiai buvo paliekamas geriausio vynuogyno pavadinimas. Praėjus 13 metų, 1984-aisiais, buvo nuspręsta painią ir pirkėjui nepalankią sistemą keisti, kad vokiško vyno etiketės būtų informatyvesnės ir daugiau pasakančios apie vyno kokybę. Įvesta pirmoji vidinė VDP vynuogynų klasifikacija, kuri dar labiau sustiprinta 2001-aisiais. Jos esmė – daugelyje rajonų buvo išskirti geriausi vynuogynai, kuriems buvo suteiktas VDP Grosse Gewächse statutas. Specialų ženkliuką – skaičių „1“ su vynuogės keke, reiškiančia, kad tai geriausio Vokietijos terroir produktas, buvo leista dėti tik ant sausojo vyno butelio.
Nuo 2012 metų derliaus VDP dar kartą papildė vynuogynų klasifikaciją – sausasis vynas buvo suskirstytas į keturis lygius:
- VDP Grosse Lage (atitinka Grand Cru) – geriausių šalies vynuogynų puikiausi ploteliai, kurių savybės itin išraiškingos, o vynas ilgaamžis ir vertas brandinimo. Didžiausias leistinas derlingumas – 50 hl/ha.
- VDP Erste Lage (atitinka Premier Cru) – nuo seno žinomi kaip pirmos klasės, išskirtinių savybių vynui suteikiantys vynuogynai. Didžiausias leistinas derlingumas – 60 hl/ha.
- VDP Ortswein (atitinka village). Didžiausias leistinas derlingumas – 75 hl/ha.
- VDP Gutswein (regioninis).
Kiekvieno iš 12-os šalies regionų asociacija sprendžia, kurie vynuogynai gaus Grosse Lage arba Erste Lage statusą ir ar turėti du aukščiausius lygius, ar palikti tik vieną. Jei vyndarys šiuose vynuogynuose padaro nesausą vyną, jis turi teisę naudoti klasikinius saldumą apibūdinančius pažyminius: Kabinet, Spatlese, Auslese, Beerenauslese ir Trockenbeerenauslese, Eiswein.
Šiuo metu daugelyje regionų sudaromi Grosse ir Erste Lage sąrašai, jie bus pildomi. Todėl dabar galime pateikti tik kelių regionų, kurių vyno galima įsigyti ir Lietuvoje, VDP Grosse Gewächse sąrašus, kurie ilgainiui pavirs keturių lygių sąrašais.
Mozelis (kaimelis: jame esantys geriausi (šiandien jie vadinami VDP Grosse Gewächse) vynuogynai):
HATZENPORT: KIRCHNBERG, STOLZENBERG
WINNINGEN: RÖTTGEN, UHLEN „BLAUFÜßER LAY“, „LAUBACH“, „ROTH LAY“
PÜNDERICH: MARIENBURG, ROTHENPFAD, FAHRLAY, FALKENLAY, FELSENTERRASE, FAHRLAY-TERRASSE, RAFFELS, NONNENGARTEN.
ERDEN: TREPPCHEN, PRÄLAT.
ÜRZIG: WÜRZGARTEN.
WEHLEN: SONNENUHR.
GRAACH: JOSEPHSHÖFER.
BERNKASTEL: LAY.
LIESER: NIEDERBERG HELDEN.
BRAUNEBERG: JUFFER, JUFFER-SONNENUHR.
WINTRICH: OHLIGSBERG.
PIESPORT: GOLDTRÖPFCHEN,SCHUBERTSLAY.
DHRON: HOFBERG.
TRITTENHEIM: APOTHEKE.
LEIWEN: LAURENTIUSLAY.
EITELSBACH: KARTHÄUSERHOFBERG.
KASEL: NIES'CHEN.
WAWERN: GOLDBERG, HERRENBERG.
KANZEM: HÖRECKER, ALTENBERG.
WILTINGEN: KUPP, GOTTESFUSS.
OCKFEN: BOCKSTEIN.
SAARBURG: RAUSCH.
Rheingau (kaimelis: jame esantys geriausi (šiandien jie vadinami VDP Grosse Gewächse) vynuogynai):
WICKER: MÖNCHSGEWANN, NONNBERG.
HOCHHEIM: HÖLLE , STEIN, KÖNIGIN VIKTORIABERG, KIRCHENSTÜCK, DOMDECHANEY, REICHESTAL.
KOSTHEIM: WEIß ERD.
WALLUF: WALKENBERG.
MARTINSTHAL: WILDSAU, LANGENBERG.
RAUENTHAL: ROTHENBERG, BAIKEN.
KIEDRICH: GRÄFENBERG.
ERBACH: HOHENRAIN, STEINMORGEN, SCHLOSSBERG, MARCOBRUNN, SIEGELSBERG, MICHELMARK
HATTENHEIM: MANNBERG, WISSELBRUNNEN, NUSSBRUNNEN, HASSEL, PFAFFENBERG, ENGELMANNSBERG, SCHÜTZENHAUS, STEINBERGER.
HALLGARTEN: JUNGFER, SCHÖNHELL.
OESTRICH: DOOSBERG, LENCHEN.
MITTELHEIM: ST. NIKOLAUS.
WINKEL: SCHLOSS VOLLRADS, HASENSPRUNG, JESUITENGARTEN.
JOHANNISBERG: KLAUS, SCHLOSS JOHANNISBERGER, HÖLLE.
GEISENHEIM: KLÄUSERWEG.
RÜDESHEIM: MAGDALENENKREUZ, KIRCHENPFAD, KLOSTERLAY, BISCHOFSBERG, BERG ROTTLAND, BERG ROSENECK, BERG SCHLOSSBERG.
LORCH: PFAFFENWIES, KRONE, KAPELLENBERG, SCHLOSSBERG.
Austrijos Erste Lage klasifikacijos sistema nuo 2010-ųjų
Austrijos vyndariai vynuogynų klasifikacijos idėjų semiasi iš Vokietijos VDP. Erste Lage (pirmųjų augaviečių) sistema – neformalus, tarpusavio sutarimu paremtas geriausių vynuogynų sąrašas, sudarytas geriausių Žemutinės Austrijos vyndarių, tačiau neįteisintas valstybės mastu. Erste Lage klasifikacijos kūrimo procese nedalyvauja svarbus Vachau regionas su savo baltaisiais vynais ir Burgenlandas bei Štyrija su raudonaisiais, saldžiaisiais ir baltaisiais. Austrijoje apeliacijų kūrimas vis dar vyksta, todėl iš valstybės nereikia tikėtis greito naujų idėjų palaikymo. Bet juk galima pasitikėti žmonėmis...
Gerą vynuogyną apibūdina keletas parametrų: dirvožemis, kritulių kiekis, oro judėjimas, ekspozicija saulės atžvilgiu, aukštis virš jūros lygio, temperatūra įvairiais metų laikais (ypač skirtumas tarp dienos ir nakties temperatūros). Teoriškai gerą vynuogyną įmanoma atpažinti iš šių objektyvių kriterijų, tačiau kur auginamų vynuogių vynas yra tauriausias, sodriausio skonio ir ilgaamžiškiausias, geriausiai žino vyndariai. Ypač tie, kurių šeimos augino vynuoges karta iš kartos. Austrijos tradicinių vyno ūkių asociacija (Österreichischen Traditionsweingüter – OTW) įkurta 1992 metais, siekiant suklasifikuoti geriausius Dunojaus regiono (Kamptalio, Kremstalio, Traisentalio ir Vagramo) vynuogynus, remiantis ne tik kokybės stebėsena šiandien, bet ir ilgamete vyndarių patirtimi. Asociacijai priklauso 26vyninės. Pastaraisiais metais savo patirtimi pasidalinti ir siūlyti Erste Lage kviečiami ir ne asociacijos nariai.
2010 metais pasirodė pirmasis sąrašas, kurį sudarė 52 vynuogynai. 2012 metais jis buvo papildytas iki 62 vynuogynų. Jie gali būti pažymėti Erste Lage užrašu, jei tik juose, kaip ir pagal DAC reikalavimus, auginamos ‘Riesling‘ arba ‘Gruner Veltliner‘ vynuogės.
Komuna |
Vynuogynas (Erste Lage) |
Regionas |
Engabrunner |
Stein |
Kamptal |
Kammern |
Gaisberg |
Kamptal |
Kammern |
Grub |
Kamptal |
Kammern |
Lamm |
Kamptal |
Kammern |
Renner |
Kamptal |
Langenlois |
Dechant |
Kamptal |
Langenlois |
Käferberg |
Kamptal |
Langenlois |
Kittmannsberg |
Kamptal |
Langenlois |
Loiserberg |
Kamptal |
Langenlois |
Schenkenbichl |
Kamptal |
Langenlois |
Seeberg |
Kamptal |
Langenlois |
Spiegel |
Kamptal |
Langenlois |
Steinhaus |
Kamptal |
Langenlois |
Steinmassl |
Kamptal |
Langenlois |
Thal |
Kamptal |
Strass |
Gaisberg |
Kamptal |
Strass |
Ofenberg |
Kamptal |
Strass |
Wechselberg Spiegel |
Kamptal |
Zöbing |
Gaisberg |
Kamptal |
Zöbing |
Kogelberg |
Kamptal |
Zöbing |
Heiligenstein |
Kamptal |
Angern |
Gaisberg |
Kremstal |
Furth |
Gottschelle |
Kremstal |
Furth |
Oberfeld |
Kremstal |
Furth |
Silberbichl |
Kremstal |
Gedersdorf |
Spiegel |
Kremstal |
Gedersdorf |
Steingraben |
Kremstal |
Gedersdorf |
Mosburgerin |
Kremstal |
Gedersdorf |
Wieland |
Kremstal |
Gedersdorf |
Vordernberg |
Kremstal |
Hollenburg/Krems |
Goldberg |
Kremstal |
Krems |
Grillenparz |
Kremstal |
Krems |
Kapuzinerberg |
Kremstal |
Krems |
Lindberg |
Kremstal |
Krems |
Wachtberg |
Kremstal |
Krems |
Frechau |
Kremstal |
Krems |
Thurnerberg |
Kremstal |
Krems |
Gebling |
Kremstal |
Oberfucha/Furth |
Kirchensteig |
Kremstal |
Oberfucha/Furth |
Steinleithn |
Kremstal |
Palt |
Steinbühel |
Kremstal |
Rohrendorf |
Breiter Rain |
Kremstal |
Rohrendorf |
Gebling |
Kremstal |
Rohrendorf |
Schnabel |
Kremstal |
Senftenberg |
Ehrenfels |
Kremstal |
Senftenberg |
Hochäcker |
Kremstal |
Senftenberg |
Pellingen |
Kremstal |
Senftenberg |
Pfeningberg |
Kremstal |
Stein |
Gaisberg |
Kremstal |
Stein |
Kögl |
Kremstal |
Stein |
Pfaffenberg |
Kremstal |
Stratzing |
Sunogeln |
Kremstal |
Getzersdorf |
Berg |
Traisental |
Inzersdorf-Getzersdorf |
Rothenbart |
Traisental |
Inzersdorf-Getzersdorf |
Zwirch |
Traisental |
Reichersdorf |
Alte Setzen |
Traisental |
Feuersbrunn |
Rosenberg |
Wagram |
Feuersbrunn |
Spiegel |
Wagram |
Fels am Wagram |
Brunnthal |
Wagram |
Fels am Wagram |
Scheiben |
Wagram |
Kirchberg am Wagram |
Schlossberg |
Wagram |
Großweikersdorf |
Mordthal |
Wagram |
Parengta pagal Arūno Starkaus ir Iljos Šarovo straipsnius