Lašas jūroje prenumerata: vynas ir muzika
Paskelbta: 2023-08-07
MANTAS BALAKAUSKAS
Pasak Ernesto Hemingvėjaus geriausias blendas pasaulyje yra vynas ir draugai. Mūsų manymu, čia trūksta vieno labai svarbaus komponento – muzikos. Kaip jau turbūt supratote, kovo mėnesio „Lašas Jūroje“ prenumeratos tema buvo vyno ir muzikos derinimas.
Šie pojūčius pakylėjantys žmonių veiklos kūriniai sąveikaudami tarpusavyje įgauna netikėtų atspalvių. Nustatyta, kad klausantis muzikos ir geriant vyną tam tikros smegenų sritys yra stimuliuojamos ir jos sustiprina jutimo receptorius.
Rasti skambesio atitikmenys sudėtingesniems, bet vienareikšmiškiems skonio ir aromato junginiams: vanilė asocijuojasi su minkštu tembru, vientisa artikuliacija ir smulkaus intervalo, lėto tempo melodija.
Citrusiniai– ryškus, aštrus, šiurkštokas tembras ir akcentuota artikuliacija, sinkopinis ritmas ir ilgo intervalo žingsnio, greita, gyva melodija.
Manoma, kad egzistuoja keli vyno ir garso / muzikos derėjimo mechanizmai.
Pirmasis – intensyvumo derinimas: stiprus garsas reikalauja intensyvesnio skonio.
Antrasis – hedonistinis derinimo mechanizmas, kuris reikalauja, kad malonūs garsai turėtų prašytis malonių skonių. Tačiau tai nereiškia, kad nemalonus garsas būtinai reikalaus nemalonaus vyno.
Teorija mus gali nuvesti toli, tačiau pereikime prie praktikos – maloniosios dalies. Išrinkome tris vynus, kuriuos derinant su muzikiniais kūriniais turėtų atsiskleisti įdomūs procesai.
Lengvas, vaisiškas, švelnių taninų raudonasis vynas
Josephas Haydnas - simfonija Nr. 82, c-mažoras ( 07:20 – allegretto dalis)
Klausantis kūrinio ištraukos (kitaip dar vadinamo „Meška“, nes šis kūrinys buvo naudojamas šiuos gyvūnus šokdinant miestų gatvėse) ir ragaujant vyną (šiuo atveju buvo pateiktas vynas taip pat su meška etiketėje), pabandykite pajausti kokios savybės išryškėja. Gal vynas ir muzika vienas kitą papildo? O gal visiškai netinka? Pakankamai greitas tempas ir gyvybinga bei pakili kūrinio nuotaika turėtų atliepti šio vyno aromatines savybes: aviečių ir braškių, žibuoklių bei prieskonių natas, o burnoje sustiprinti juodųjų serbentų, gervuogių, persikų ir vyšnių skonines savybes.
Nepamirškite vyno atvėsinti iki 13-15°C, o jau atlikus eksperimentą galima jį derinti ne tik prie muzikos, bet ir prie maisto: keptos anties krūtinėlės, kalakutienos, grilyje keptų veršienos patiekalų, vidutinio kietumo arba brandintų sūrių.
Svarus, koncentruotas, struktūriškas raudonasis vynas
Charlsas Mingus – Goodbye Pork Pie Hat
Niekam turbūt nekelia nuostabos, kad džiazas paprastai priskiriamas prie kompleksiškesnės muzikos žanrų. Antrasis kūrinys, kurį siūlome jums paklausyti, taip pat laikomas muzikos klasika. Žinoma, jis skamba visiškai kitaip, nei pirmasis, tad ir vynas, kuris labiausiai tiktų ir sustiprintų potyrius, turėtų būti kitoks.
Šį kartą derinimą pradedame nuo Pietų Afrikos vyno, padaryto vien iš šiam kraštui būdingos vynuogės ‘Pinotage‘. Vynas yra tamsaus ir slyviško atspalvio. Jis pilnas raudonųjų serbentų, juodųjų vyšnių ir braškių aromatų. Burnoje jaučiasi puikiai išreikšti taninai, kurie atsiskleidžia per vyšnių, prieskonių ir muskato riešuto natas. Kompleksiškumo suteikia juodojo šokolado subtilumas, sukuriantis ilgai išliekančio poskonio įspūdį. Vynas sudėtingas, nes tiek aromatų, tiek skonių paletė kompleksiška ir nevienareikšmiška. Ji primena džiazo muziką, o ypač kūrinį, kurį rekomendavome.Čia dominuoja Charlso Minguso saksofonas, kurį papildo ritmiška pianino, boso ir būgnų muzika. Visai kaip skoniai atsiskleidžiantys vienas po kito ir susijungiantys į darnų kūrinį.
Baigus eksperimentą, kaip ir po pirmojo vyno, rekomenduojame derinti vyną su maistu: tiekti 14-16°C prie aštraus daržovių kario, grybų ir špinatų rizoto arba šokoladinio pyragaičio.
Svarus, intensyvus, vaisiškas sausas baltasis vynas
Davidas Bowie – Golden Years
Trečiasis kūrinys pasižymi funk muzikos stilistika, kurią papildo žemi tonai ir nestandartinė Davido Bowie vokalo ekspresija. Taigi, vynas kvepia prisirpusiais persikais, baltaisiais pipirais ir šviežiai nupjauta žole, suteikiančia gaivos įspūdį. Burnoje priderintas vynas atsiskleidžia per kreminę tekstūrą, jaučiasi nokių geltonųjų vaisių natos bei gaivi ir minerališka rūgštis.
Jauseną sustiprina klasikinė ‘Gruner Veltliner’ vynuogei būdinga skoninė savybė – pipiriškumas. Jis, pasak mokslininkų, siejasi su žemais tonais suponuojančiais kartumą. Klausant kūrinio ir ieškant šios skoninės savybės, vynas turėtų puikiai derėti.
Jei jau norite paragauti tokio tipo vyną su maistu, tiekite 10 – 12°C prie ant grotelių keptų krevečių, vištienos su citrina ir žolelėmis arba ožkos sūrio bei rukolos salotų.
Rekomenduojame su išbandyti kuo daugiau skirtingų muzikos ir vyno variaciją - tai padės Jums atrasti labiausiai Jūsų sielą suvirpinantį derinį. Galiausiai, po visų mokslinių teorijų ir eksperimentų, viskas susiveda į mūsų pačių pomėgius ir norus, tad klausykime muzikos, mėgaukimės vynu ir eksperimentuokime, nes tik taip atrasime pasaulį, kuris gali nustebinti.
Šis tekstas (su konkrečių vynų pavadinimais) buvo parašytas ir kartu su prenumerata nusiųstas "Lašas jūroje" prenumeratoriams, 2023 metų kovo mėnesį.
Gyva muzikos ir vyno derinimo sesija įvyko 2023 metų Vyno dienose. Moderatoriai buvo Arūnas Starkus (Vyno klubas) ir Artašes Gazarian (Muzijos magija).