Moteris vyndares švenčiame ne tik per Moters dieną!
Paskelbta: 2023-02-24
GABRIELĖ PRAVILONIENĖ
Dalį moterų į vyno pasaulį įtraukė asmeninis smalsumas, dalis buvo pastūmėtos susiklosčiusių aplinkybių, meilės ar šeimos valia, bet visos drąsiai, su ryžtu ir aistra palieka savo pėdsaką šioje srityje.
Vyno lentynose moterų vyndarių vyno greičiausiai daugiau, nei galėtumėte atspėti. Tad šiame straipsnyje trumpai pristatysime kelias vyndares, kurios aktyviai dalyvauja vyno gamyboje arba yra pagrindinės vyndarės.
Neatsitiktinai – dažnai jos yra reformatorės, įnešančios naujų vėjų, veržliai besiskinančios kelią į vyndarių elitą ir galvojančios ne tik apie savo vyninės, bet ir apie žmonijos ateitį bei skatinančios tvarią ir ekologinę vyndarystę. Keletas iš jų net turi sąsajų su Lietuva!
PRANCŪZIJA
Carol Duval Leroy bei Sandrine Logette-Jardin (Šampanė, „Duval Leroy“)
1991 m. po vyro mirties Carol stojo už „Duval Leroy“ šampano namų vairo. Kelias, prasidėjęs kaip pažadas mirštančiam vyrui, tapo keliu į sėkmę, pagarbą ir išskirtinumą.
Tais pačiais metais Carol pasikvietė tuomet 23-ejų Sandrine, vos baigusią enologijos studijas, tapti atsakinga už kokybės kontrolę. Jų duetą nuolat lydėjo sėkmė, kol galiausiai 2005 m. Sandrine tapo pirmąja vyriausiąja vyndare moterimi Šampanėje, o Carol 2007 m. tapo pirmąja moterimi, tapusia Šampanės vyndarių asociacijos (AVC) pirmininke.
Ir tai dar ne visi nuopelnai, kuriais gali didžiuotis šios damos: „Duval-Leroy“ buvo pirmieji šampano namai, pagaminę šampaną iš 100% ekologiškų vynuogių bei pirmieji Šampanėje gavo ISO 9002 sertifikatą, įvertinantį ypatingą kokybės kontrolę produkcijos gamyboje.
Lalou Bize-Leroy (Burgundija, „Leroy“)
Madam Lalou vadinama viena galingiausių, reikšmingiausių moterų Burgundijoje: praeito amžiaus antroje pusėje ji reikšmingai prisidėjo prie „Domaine de la Romanée-Conti“ iškilimo, o vėliau, aplinkybėms susiklosčius, pradėjo vystyti savo ūkį „Domaine Leroy“, kuris taip pat neilgai trukus sulaukė visuotinio pripažinimo.
Lalou yra ir viena ryškiausių biodinaminės vynininkystės atstovių, jau nuo 1988 m. savo ūkio vynmedžius prižiūrinti vien biodinaminiais principais. Neveltui net tokie priekabūs vyno kritikai kaip Robertas Parkeris Lalou mato stovint pačioje Burgundijos vyndrarių hierarchijos viršūnėje.
Ženia Vasiljeva (Langedokas, „Ampelhus“)
Vilnietė farmacininkė, dėl meilės apsigyvenusi Langedoke, kur kartu su vyru valdo 12 ha ūkį, kuriame daugiausia dviese ir sukasi, tiek vynuogyne, tiek vyninėje.
Pora didelį dėmesį skiria istorinėms, užmirštoms vynuogių veislėms, nebijo eksperimentuoti ir atskleisti jų neįprastai – jų darbas 2022-aisias net buvo įvertintas Geriausio jaunojo Prancūzijos vyndario prizu.
Francoise Antech-Gazeau (Limu, „Antech“)
Šeštos kartos vyndarė, daugiausia gaminanti „Blanquette de Limoux“ (vienas pirmųjų baltųjų putojančių vynų Prancūzijoje), „Cremant de Limoux“ bei „Blanquette Méthode Ancestrale“ vynus – neveltui ji laikoma Langedoko putojančiųjų karaliene.
Tačiau Francoise svarbu ne tik vyno kokybė, tradicijų puoselėjimas, bet ir įvairūs socialiniai, kultūriniai projektai – ji yra ir viena iš „Vinifilles“ organizacijos, vienijančios per dvidešimt Pietų Prancūzijos moterų vyndarių, įkūrėjų.
Caroline Lestimé (Burgundija, „Jean Noël Gagnard“)
Caroline, būdama be galo talentinga, štai jau trisdešimt metų puoselėja savo šeimos vyninės rūsius, profesionaliai laviruodama tarp tradicijų ir inovacijų.
Ir nors etiketėse vis dar dominuoja jos tėvo vardas, būtent jos dėka vyninė pastaraisiais dešimtmečiais įgijo puikią reputaciją. Jos iniciatyva visi šio ūkio vynmedžiai yra ne tik prižiūrimi ekologiniu būdu, bet ir sertifikuoti.
Nadine Gublin (Burgundija, Domaine Jacques Prieur)
Dar viena vyndarė iš Burgundijos, siekianti savo vynais tobulai atskleisti Burgundijos terroir. O to pasiekti, anot jos, įmanoma tik pasitelkiant ekologiniu būdu prižiūrimus vynmedžius.
1998 m. ji tapo pirmąja moterimi, gavusią geriausio Prancūzijos vyndario titulą.
ITALIJA
Marina Cvetic ir Miriam Masciarelli (Abrucai, „Masciarelli“)
Nors šios moterys ne vienos rūpinasi vyninės reikalais, bet „Masciarelli“ tikrai verta paminėjimo.
Po vyro mirties, likusi viena su trimis mažais vaikais, Marina pasiryžo toliau tęsti vyro kurtą verslą.
Šiuo metu jos su vyriausia dukra ne tik valdo vyninę bei aktyviai įsitraukia į vyno gamybą, bet ir rūpinasi, kad didžioji dalis darbuotojų būtų moterys (šiuo metu moterys sudaro 54 proc. darbuotojų), tad drąsiai galima teigti, kad „Masciarelli“ tampa moteriškosios vyno tradicijos etalonu.
Silvia Altare (Pjemontas, „Elio Altare“)
Vyriausioji garsiojo Elio Altarės, vieno iš „barolo berniukų“ (grupelės vyndarių, 8-ajame dešimtmetyje pradėjusių modernųjį barolo gamybos etapą) dukra, nuo mažens žavėjosi vyndaryste ir vynuogių auginimu, tačiau jai augant tradiciškoje Italijoje šis amatas vis dar buvo rezervuotas vaikinams.
Vasaromis ji dirbo aukle Kalifornijoje, šeimoje, kuri ėmėsi kurti dabar jau gerai žinomą vyninę „Sine Qua Non“. Tuomet Silvia dar labiau įsitikino, kad vyndarystė yra tas kelias, kuriuo ji norinti eiti. Ir nors oficialiai jos išsilavinimas nėra enologinis, 2016 m. ji iš tėvų nusipirko „Elio Altare“ vyninę, kuriai dabar vadovauja padedam tėvų bei savo vaikų.
Nestebina, kad jos didžiausias autoritetas yra Chiara Boschis, pirmoji moteris vyndarė Barolo regione ir viena iš „barolo berniukų“.
Gaia Gaja (Pjemontas, „Gaja“)
Gaios vardas su vynu buvo susietas dar prieš jai išmokstant vaikščiot – legendinis „Gaia & Rey Chardonay“ buvo pavadintas jos vardu, – tad nekeista, kad ji pasišventė eiti šeimos keliu ir tapo jau penktąja Gajų šeimos atstove, vadovaujančia šeimos vyninei Barbaresko miestelyje (nors pastaraisiais metais Gajų šeima išplėtė savo vynuogynus ir dabar valdo nemažai jų skirtinguose Italijos regionuose).
Gaia įpatingą dėmesį skiria tvariai vynuogininkystei, po ekonomikos studijų ji ėmėsi enologijos mokslų. Jai padeda ir jaunesnioji sesuo Rosella, besirūpinanti vynuogynais, nors visi šeimos vaikai prisideda prie vyno verslo.
Francesca Follador (Venetas, „Follador prosecco“)
Gianfrancui Folladorui pasisekė – jam pavyko savo aistrą vynui ir jo gamybai, šeimos ūkiui, perduoti ne tik savo žmonai, bet ir visiems keturiems vaikams.
O dukra Francesca, baigusi enologijos studijas, užtikrintai ėmė vadovauti vyno gamybai.
KITOS ŠALYS
Stefanie Jurtschitsch (Austrija, Kamptalis, „Weingut Jurtschitsch“)
Atitekėjusi į Jurtschitschių šeimą, Stefanie įsitraukė į vyninės veiklą: kol vyras vadovauja vyninei, Stefanie yra atsakinga už vyndarystę.
Pora orientuojasi į ekologinę, tvarią žemdirbystę bei minimalią intervenciją į vyno gamybą, siekdami klasikinės austriškų vynų išraiškos – balanso tarp nokios elegancijos bei išraiškingos rūgšties.
Teresa Breuer (Vokietija, Reingau, „Georg Breuer“)
Dar viena moteris, kuriai atsakomybės už vyninę teko imtis nelaimingai susiklosčiusių aplinkybių valia – po ankstyvos ir netikėtos tėvo mirties Teresa, padedama ilgamečių vyninės darbuotojų, perėmė vyninę į savo rankas.
Jai pavyko ne tik išlaikyti vyninės, kaip vienos geriausių Reine, vardą, bet ir praplėsti šeimos vynuogynus. Teresai svarbiausia skrupulingai prižiūrėti vynuogynus bei atskleisti kiekvieno iš jų dvasią itin elegantiškuose ir žaviuose vynuose.
Montserrat Mascaro (Ispanija, Katalonija, „Mascaro“)
Montserrat, viena iš žymiausių kavos vyndarių moterų, generalinė ir techninė šeimos vyninės „Antonio Mascaró“ direktorė, vyndarė, priklausanti trečiajai šeimos kartai, valdančiai vyninę nuo 1997-ųjų. Greta putojančių vynų, čia gaminamas ir brendis, vermutas bei įvairūs distiliatai.
Marta Casas ir Maria Elena Jimenez (Ispanija, Katalonija, „Pares Balta“)
Abi moterys tapo vyndarėmis meilės dėka – ištekėjusios už trečiosios kartos Cusiné šeimos brolių, valdančių „Pares Balta“, pamilo vyndarystę taip, kad abi pasuko į enologijos studijas, kol galiausiai tapo pagrindinėmis vyninės vyndarėmis.
Jų dėka vyninė išgyvena atgimimą – vynų portfelis išsiplėtė, pradėtos taikyti tiek įvairios inovacijos, tiek senosios praktikos, tokios kaip brandinimas amforose.
Vienas reikšmingiausių jų nuopelnų, ne tik „Pares Balta”, bet ir visai Ispanijos vyndarystei, yra bandymas atgaivinti senąsias vietines, primirštas vynuoges.
Susana Balbo (Argentina, Mendosa, „Susana Balbo“)
Dar vienas vardas mūsų lentynoje, turintis ypatingą istoriją.
1981-aisiais, pabaigusi enologijos studijas, Susana tapo pirmąja diplomuota Argentinos vyndare. 1999 m. po beveik dvidešimties metų darbo konsultuojant įvairias vynines Susana išpildė vieną iš savo svajonių – įkūrė savo vyninę.
Antroji svajonė išsipildė visai neseniai – prie jos prisijungė vynuogininkystės mokslus pabaigęs sūnus bei dukra. Visą tą laiką Susana didžiulį dėmesį skiria kokybei, tvarumui bei socialinei atsakomybei. Ne kartą vieno ar kito vynui skirto leidinio yra tituluojama kaip viena įtakingiausių vyno pasaulio moterų.
Shelby Perkins (JAV, Oregonas, „Perkins Halter“)
Shelby yra lietuvių išeivių vaikaitė, studijavusi geologiją ir aplinkosaugą, vėliau pasukusi link teisės, po studijų dirbusi su branduolinių atliekų įstatymais, galiausiai nusprendusi atsiduoti savo svajonei gaminti vyną.
Po keleto metų darbuojantis greta kitų vyndarių, 2018 m. Shelby kartu su vyru įkūrė „Bracken“ vynuogyną, kurį prižiūri ekologiniais principais, taiko biodinamines praktikas, o jos gaminami elegantiški „Chardonnay“ ir „Pinot Noir“ primena klasikinius burgundiškus vynus.