Ką daryti, jei butelyje liko šiek tiek vyno?
Paskelbta: 2022-01-12
Ką daryti, jei butelyje liko šiek tiek vyno? Kiek dienų ir kaip jį galima laikyti, nerizikuojant prarasti skonio, kvapo ar burbuliukų. Jūsų dėmesiui – mūsų ekspertų patarimai.
Didžiausias vyno priešas – deguonis, nes jo veikiamas vynas oksiduojasi: keičiasi spalva, aromatai, alkoholis virsta actu. Kuo daugiau vyno liko butelyje, tuo mažiau jame oro, todėl apypilnis butelis laikysis ilgiau nei pustuštis. Toliau pateikiami patarimai skirti pusės vyno butelio saugojimui.
Raudonasis vynas
Pakartotinai užkimštas, padėtas į tamsią ir vėsią vietą (šaldytuvą), raudonasis vynas gali išlaikyti mažai pakitusį skonį ir kvapą 3–5 dienas po atkimšimo. Raudonasis vynas, turintis daugiau taninų, yra atsparesnis deguonies poveikiui ir gali išlaikyti savybes ilgiau. Todėl atkimštą lengvesnį raudonąjį vyną, tokį kaip „Pinot Noir“, turėtumėte suvartoti greičiau nei intensyvų, daugiau taninų turintį „Shiraz“. Vėsaus klimato, nepernokusių uogų vynas laikysis ilgiau nei šilto klimato vynas. Aukštos kokybės vynas, ypač brandintas ąžuolo statinėse, laikosi geriau nei nesudėtingas paprastas vynelis.
Subrendusio raudonojo vyno nerekomenduojama palikti kitai dienai.
Baltasis vynas
Atkimštas, vėl užkimštas kamščiu bei padėtas į šaldytuvą, lengvas baltasis vynas gali išsilaikyti 5–7 dienas. Vėliau vynas ima prarasti savo aromatus, tačiau vis dar gali būti geriamas, jis puikiai tinka maisto gamybai. Tiesa, gaivių, intensyvių, gėliškų, vaisinių aromatų tikėtis būtų naivu.
Tačiau jei atkimšite butelį svaresnio baltojo ir paliksite jį pakartotinai užkimštą, tokiu vynu galėsite mėgautis trumpiau – nuo 3 iki 5 dienų. Vėsaus ir šilto klimato poveikio taisyklė galioja ir baltajam vynui. Kalifornijos „Chardonnay“ praras pirminį žavesį greičiau nei burgundas.
Putojantis vynas
Putojantis vynas (šampanas, prosekas ar kt.) savo žavingus burbuliukus ima prarasti iš karto po butelio atkimšimo. Todėl, jei neplanuojate butelio išgerti per dieną, saugokite putojimą: neleiskite vynui sušilti – naudokite ledų kibirėlį, užkimškite vyną laikinu kamščiu, net ir ant stalo. Pusbutelis proseko dar šiek tiek putos ir kitą dieną, o šampanas šaldytuve nepraras putojančio vyno savybių 2–3 dienas. Norite ilginti laikymo laiką – statykite butelį į šaldytuvą nupylę vieną taurę.
Pastiprintas vynas
Jei išgėrėte vos taurę pastiprinto saldaus vyno, savo savybes net ir atkimštame butelyje jis išlaikys iki 30 dienų. Kuo saldesnis jūsų pasirinktas desertinis vynas – kaip portas, cheresas, – tuo ilgiau jis tiks vartoti atkimštas.
Kai kurie pastiprinti vynai, gamybos metu jau turėję santykį su deguonimi ir mažiau veikiami vėlesnės oksidacijos, po atkimšimo savo savybių nepraranda kelis mėnesius ir net metus – tai 20–30 metų statinėse laikytos madeiros, portai, cheresai.
Kaip suprasti, kad vynas jau nebetinkamas gerti?
Reikia paminėti, kad išgerti kurį laiką atidarytą ir savybes pakeitusį vyną – nekenksminga, tačiau tai nėra maloni patirtis. Jei nutiko, kad turite keletą dienų pastovėjusio vyno, įsipilkite jo į taurę ir apžiūrėkite – jei raudonasis vynas parudavo, laikas su juo atsisveikinti. Pauostykite – jei užuodžiate actą, o ne vynui būdingus aromatus, tai jau nebe tas gėrimas, kurį verta gerti.
Kai norisi mėgautis tik taure
Vis tobulėjančios technologijos ir kūrybiški sprendimai neaplenkia ir gėrimų pasaulio. Štai kompanija „Coravin“ siūlo išeitį norintiems ne atkimšti vyno butelį, o pasimėgauti viena kita taure. „Coravin“ leidžia įsipilti vyno, neištraukiant kamščio, apsaugant vyną nuo oro (ir deguonies) patekimo į butelį. Prietaisas sukėlė vyno taurėmis patiekimo revoliuciją restoranuose – yra vietų, kur svečiai gali užsisakyti taurę bet kurio vyno iš meniu. Mėgėjams išgerti vyno namuose šis prietaisas padeda saikingai vartoti vyną, nepatiriant didelių išlaidų.
Virginija Sližauskaitė