Rudeniškų patiekalų idėjos ir moliūgų rizoto su ožkų sūriu receptas
Paskelbta: 2022-10-05
Kuomet stalai turguje ir pakelėse užmiestyje nukloti rudeninėmis daržo gėrybėmis, o soduose jau užderėjo šuniuko dydžio cukinijos ir šuns dydžio moliūgai, nėra nieko geriau,kaip eksperimentuoti virtuvėje ir atrasti naujų patiekalų, sušildančiųtiek namus, tiek skrandį bei sielą. Trumpai apžvelkime spalio mėnesio gamtos vaisius ir aptarkime, kokie gėrimai prie jų dera. O po trumpos teorijos – smagioji praktinė dalis. Gaminame moliūgų rizotą su ožkų pieno sūriu – mūsų šio sezono atradimą.
Rudens sezono daržovės ir vyno derinimas prie jų
MOLIŪGAI. Spalio mėnesio dekoracijų ir virtuvės karalius neabejotinai yra moliūgas. Nors pirkdami visą moliūgą tarsi įsipareigojame visą jį ir sudoroti, neišsigąskite. Moliūgas itin lengvai dera įvairiausiuose patiekaluose, tad nė nepastebėsite, kaip jį sunaudosite.
Keli populiariausi patiekalai su moliūgais ir vynas prie jų.
- Anjoločiai (agnolotti) su moliūgų įdaru ir šalavijų padažu. Šis patiekalas Jums gali būti pažįstamas kaip ravioliai. Kuo skiriasi ravioliai nuo anjoločių bei patiekalo receptą rasite Sezoninės virtuvės tinklaraštyje.
- Moliūgų pyragas. Amerikietiška klasika, sparčiai populiarėjanti ir Lietuvoje. Tai puikus pavyzdys, kaip iš moliūgo galima pagaminti ir saldžiųjų patiekalų.
- Moliūgų rizotas su ožkų sūriu. Šį patiekalą pagaminti paprasta (žr. receptą žemiau), atrodo jis gana prabangiai, o svarbiausia – labai sezoniškai.
Vynas. Prie moliūgų dera ne itin rūgštus baltasis vynas, turintis žemiškų, minerališkų natų, kvepiantis kaulavaisiais bei baltažiedėmis gėlėmis. Tarp gerų kandidatų galėtų būti vynai iš Ronos slėnio vynuogių ‘Viognier’, ‘Marsanne’, ‘Roussanne’ bei jų mišiniai, taip pat vynai iš aukštos kokybės ‘Pinot Gris’ (dar vadinamos ‘Pinot Grigio’ bei ‘Grauburgunder’), ‘Garganegos’ (dažniausiai Soave DOC vyne).
Taip pat prie moliūgų itin dera natūralieji vynai, kurie būna ilgiau palaikyti su vynuogių odelėmis: tai suteikia vynui papildomos tekstūros. Jei patiekalas sodresnio skonio, drąsiai galima dairytis į ąžuolo statinėse brandintus baltuosius, kurių sviestiškas, vaniliškas skonis puikiai papildys moliūgų kremiškumą.
Oranžinis sausas
Meinklang Graupert Grauburgunder Trocken 2018
- Austrija
- Burgenlandas
-
- Pinot Gris - 100%
-
- Natūraliojo, mielinio stiliaus
- 0,75 12%
CUKINIJOS. Prieš metus ar dvejus turguje dar matėme cukinijų pardavėjus, kurie didžiuodavosi viena už kitą didesnėmis daržovėmis, laimei, ši mada atsitraukia. Tiek parduotuvėse, tiek turguje matome vis daugiau mažų ir traškių cukinijų, kurias itin kūrybiškai galima panaudoti įvairiausiuose rudeniškuose patiekaluose.
Cukinijų patiekalai ir vynai prie jų:
- Sluoksniuotos tešlos cukinijų pyragas (angl. Tart). Itin paprastas patiekalas, kurio įvairiausių variacijų ir receptų rasite internete. Cukinijų pyragas puikiai tinka draugų vakarėliams ar šeimos pietums, mat juo lengva dalintis, tai gali būti ir užkandis, ir pagrindinis patiekalas.
- Pica su cukinijomis. Dar vienas širdžiai ir gomuriui mielas patiekalas (angl. Comfort food), kuriame cukinija sužiba tiek išvaizda, tiek skoniu. Picą galite dekoruoti cukinijos griežinėliais ar juostelėmis, pagardinti pesto padažu bei kedro riešutais.
- Troškinys (Ratatouille) su cukinijomis, pomidorais ir baklažanais. Klasikinis prancūziškas receptas. Turite vaikų? Pažiūrėkite filmuką „La troškinys“ ir visi drauge gaminkite patiekalą, pagal kurį šis filmas ir pavadintas. Pamatysite – valgyti bus dar skaniau.
Vynas. Cukinijos patiekaluose atsiskleidžia labai skirtingai, tad ir vyno derinimo patarimai skirsis. Prie lengvų ir gaivių patiekalų su cukinijomis rekomenduojame paragauti ‘Riesling’ ir ‘Gruner Veltliner’ vynuogių vyno, o prie sodresnių cukinijų patiekalų puikiai tiks svaresnis baltasis vynas iš ‘Chardonnay’ ar ‘Chenin Blanc’ vynuogių.
Baltasis sausas
Wimmer Czerny Fumberg Gruner Veltliner Wagram 2020
- Austrija
- Vagramas
-
- Grüner Veltliner - 100%
-
- Minerališkas, gaivus baltasis
- 0,75 12.5%
OBUOLIAI IR KRIAUŠĖS. Na ir, žinoma, obuolius ir kriaušes galime panaudoti tiek klasikiniams, tiek ir originalesniems patiekalams.
- Obuolių pyragas. Ar žinote, jog klasikinis obuolių pyragas puikiai dera su saldžiuoju vėlyvojo skynimo (Late Harvest arba Auslese) vynu?
- Valdorfo salotos. Paprastos, gaivios, drauge labai rudeniškos salotos vakarienės pradžiai: obuoliai, salierai, vynuogės, graikiniai riešutai ir majonezo padažas. Siūlome išbandyti su ‘Sauvignon Blanc’ vynuogių vynu: aromatingas, gaivaus skonio vynas itin gerai dera prie vaisiškų, lengvų salotų.
- Kriaušės su mėlynojo pelėsio sūriu. Orkaitėje kepta kriaušė, įdaryta mėlynojo pelėsio sūriu ir riešutais, patiekta su sauja žalumynų, gali tapti tikra vakarienės pažiba. Rekomenduojame derinti prie kilniojo puvinio paveiktų uogų saldžiojo vyno (Sauternes AOC, Tokaji Aszu) – saldus, išraiškingas vyno skonis neįtikėtinai gerai dera su mėlynojo pelėsio sūriu!
RECEPTAS: moliūgų rizotas su ožkų pieno sūriu
Moliūgų rizotas – puikus būdas išnaudoti didelį kiekį moliūgo ir nustebinti savo svečius ar artimuosius nekasdieniu patiekalu (juk jau tiek kartų ragavome trintą moliūgų sriubą). Nors patiekalą pagaminti ir nesunku, tačiau puodų be priežiūros palikti negalėsite. Tad nusiteikite bent valandą praleisti virtuvėje. Patikėkite, rezultatas to vertas.
Moliūgų rizotą gaminome su „Picolin“ ožkos sūriu iš Prancūzijos Pietvakarių. Minkštas ir kremiškas išorėje, tvirtas viduje šis sūris puikiai lydosi ir papildo kremišką rizoto tekstūrą, neužgoždamas moliūgų skonio.
Patiekalą derinome prie prancūziško baltojo, ąžuolo statinėse brandinto „Chardonnay“ vyno Rives-Blanques Odyssée. „Château Rives-Blanques“ ūkis gali pasigirti, kad vynuogės „Odyssée“ vynui skinamos rankomis, o jų sultys fermentuojamos prancūziško ąžuolo statinėse. Nors šio ūkio vyndariai neturi ekologinio vynuogyno sertifikato, pesticidų nenaudoja. Tarpuose tarp vynmedžių sodina lauko gėles bei dobilus, o vynuogių išspaudas kompostuoja ir paskui tręšia jomis vynuogynus.
Jums reikės (4 porcijoms):
1 geltonojo svogūno
2 skiltelių česnako
Sviesto kepimui
1 stiklinės rizoto ryžių
1 stiklinės baltojo vyno
1–1,5 l daržovių sultinio
1 kg moliūgo
Saujos šviežių šalavijų ir petražolių lapelių
Saujos tarkuoto parmezano
Prieskonių: druskos, baltųjų pipirų, muskatų riešutų
-
Nuplaukite moliūgą, supjaustykite jį vidutinio dydžio gabalais, pašlakstykite aliejumi ir kepkite orkaitėje, kol visiškai suminkštės ir galėsite sutrinti moliūgą į košę.
-
Gilioje keptuvėje arba puode ištirpdykite porą šaukštų sviesto, įpilkite šlakelį alyvuogių aliejaus, pakepinkite smulkiai supjaustytą svogūną. Kai svogūnas pasidarys permatomas, į keptuvę dėkite ir smulkiai sutraiškytą česnaką.
-
Suberkite rizoto ryžius į keptuvę (jų plauti nereikia), maišykite, kol šie pasidengs aliejumi. Pagardinkite druska ir pipirais.
-
Įpilkite stiklinę baltojo vyno ir maišykite, kol ryžiai jį sugers, tai nutinka gana greitai.
-
Pradėkite pilti sultinį (po vieną stiklinę per kartą). Dažnai maišykite. Ryžiams sugėrus keptuvėje esantį sultinį, įpilkite dar vieną stiklinę, kol sultinio nebeturėsite ir ryžiai bus minkšti. Jei matote, jog sultinys baigėsi, o ryžiai dar kieti, kartokite tą patį procesą su vandeniu.
-
Kai matysite, jog ryžiai jau beveik minkšti ir įpilsite paskutinę sultinio stiklinę, sudėkite 2/3 turimo ožkų sūrio į rizotą (pirmiausia sunaudokite minkščiausias dalis) ir sukrėskite moliūgų tyrę. Virkite, kol pasieksite norimą tirštumą, ir maišykite iki norimo vientisumo.
-
Rizoto gaminimui artėjant prie pabaigos nedideliame puode ištirpdykite kelis šaukštus sviesto. Jam įkaitus sudėkite šalavijų ir petražolių lapelius. Kepinkite, kol lapeliai pasidarys traškūs. Juos išėmę, likusį sviestą galite supilti į rizotą.
-
Rizotą lėkštėje apibarstykite tarkuotu parmezanu, patrupinkite likusio ožkų sūrio, papuoškite keliais keptais šalavijų ir petražolių lapeliais, užtarkuokite šiek tiek muskatų riešutų (nepadauginkite, jie itin kvapnūs). Jei liko kepto moliūgo, galite jo gabalėlius taip pat uždėti ant rizoto viršaus.
Patiekite su taure „Chardonnay“. Skanaus!
Agnės Dovydaitytės tekstas ir nuotraukos