Senasis Pasaulis prieš Naująjį. Ar tai vis dar aktualu?
Paskelbta: 2017-02-01
Dažnai galima išgirsti vyno mėgėjus diskutuojant apie Naujojo Pasaulio bei Senojo Pasaulio vyną. Tačiau prieš nagrinėjant, ar išvis toks skirstymas dar aktualus, vertėtų apsibrėžti šių sąvokų reikšmę.
Senojo Pasaulio vynas
Apibrėžimas. Taip vadinamas vynas iš šalių, kuriose jis gaminamas iš vietoje užaugintų vynuogių, t. y. Europos bei Vidurio Rytų šalių, tokių kaip Prancūzija, Italija, Ispanija, Portugalija, Vokietija, Austrija, Šveicarija, Vengrija, Gruzija, Armėnija, Turkija, Moldova ir kitų.
Stilius. Įprastai Senojo Pasaulio vynas apibūdinamas kaip švelnesnio skonio, turintis mažiau alkoholio, daugiau rūgšties ir mažiau vaisiškumo. Be abejo, gausu išimčių, tačiau apskritai šiuo terminu dažniausiai apibūdinamas būtent toks vynas.
Taisyklės. Senojo Pasaulio šalyse vynas gaminamas pagal seniai galiojančias itin griežtas taisykles. Kiekviena vyno gamybos apeliacija dažniausiai turi reglamentuotą ne tik geografinę vietą, iš kur turi būti kilusios vynuogės, bet ir leidžiamų vynuogių veislių sąrašą, vynuogių auginimą bei vyndarystę apibrėžiančius įstatymus. Europos vyno mėgėjai dažnai pabrėžia tradicijas kaip vieną iš pagrindinių vertybių.
Žymėjimas – konservatyvus. Tradiciškai dažniausiai vyno etiketėje nurodoma kilmės vieta (apeliacija). Išprusęs vyno mėgėjas, žinantis toje vietoje galiojančias taisykles, gali vien iš žymėjimo, orientuotis, kokia yra vyno sudėtis, kaip buvo augintos vynuogės ir kaip buvo darytas vynas.
Brandinimo rūsyje potencialas – ilgesnis, bet gausu išimčių.
Naujojo Pasaulio vynas
Apibrėžimas. Taip vadinamas vynas iš šalių, kuriose jis gaminamas iš vynuogių, perkeltų iš Senojo Pasaulio, t. y. vynas iš tokių šalių, kaip JAV, Čilė, Argentina, Australija, PAR, Naujoji Zelandija, Indija, Kinija ir kitų.
Stilius. Įprastai Naujojo Pasaulio vynas apibūdinamas kaip svaresnis, turintis daugiau alkoholio, mažiau rūgšties ir daugiau vaisių skonio. Be abejo, gausu išimčių, tačiau apskritai šiuo terminu apibūdinamas būtent toks vynas.
Taisyklės. Naujojo Pasaulio šalyse vis dar nedaug savo taisykles turinčių regionų. Mėgėjai, kalbėdami apie tokio vyno gamybą, kaip vienas iš pagrindinių vertybių pabrėžia vyndario laisvę, inovacijas ir technologijas.
Žymėjimas – inovatyvus. Dažniausiai vyno etiketėje nurodoma vynuogių veislė, jei yra galimybė, nurodomas ir konkretus vynuogių kilmės regionas.
Brandinimo rūsyje potencialas – trumpesnis, bet yra išimčių.
Kaimyno žolė žalesnė
Taip jau susiklostė, kad populiarėjant vaisiškam Naujojo Pasaulio vynui, Europoje ėmė rastis vis daugiau vyndarių, šiek tiek kopijuojančių šį vyndarystės stilių: vynuogės imtos sodinti karštesnio klimato regionuose, imtasi modernių vyndarystės technologijų, kurias pasitelkus pagaminama itin koncentruoto vaisių skonio vyno. Dabar toks vynas dažnai apibūdinamas kaip modernaus stiliaus vynas.
Savo ruožtu, pokyčiai įsivyravo ir Naujojo Pasaulio vyno šalyse: pamažu kuriama apeliacijų sistema, vis dažniau pasirenkami vėsesnio klimato vynuogynai. Žymūs vyndariai daro labiau „europietiško“ stiliaus vyną, kuris pasižymi kiek ryškesne rūgštimi, turi mažiau džemiško vaisių skonio bei gali ilgus metus bręsti rūsyje.
Aklosiose degustacijose dažnai „supjudomi“ Naujojo Pasaulio raudonieji su žymiausių Bordo ir Ronos slėnio ūkių vynais, Naujojo Pasaulio „Chardonnay“ bei „Pinot Noir“ vynas su žymiausiais Burgundijos vynais. Ir kaskart laimėtoju išrenkamas vis kitas nuostabus vynas. Nėra universalios tiesos, koks vynas geriausias, verčiausias kainos ar skaniausias.
Skirstymo aktualumas
Visa tai aiškiai rodo, kad ribos tarp Senojo ir Naujojo Pasaulio vyndarystės ėmė nykti. Tad ir pasakymus „mėgstu X pasaulio vyną“ arba „nemėgstu Y pasaulio vyno“ vertėtų suprasti ne geografiškai, bet labiau stilistiškai. Net studentų egzaminų metu vis rečiau prašoma identifikuoti vyno kilmės šalį, mat dabar vyndariai, naudodami modernias technologijas, gali pagaminti norimo stiliaus vyną.
Šių dienų vyno rinkoje gausu itin modernių europietiškų vynų, bei vis daugiau randasi ir klasikinio, konservatyvesnio stiliaus vyno iš Naujojo Pasaulio. Taigi, vyno kilmė jau nelemia vyno stiliaus. Kiekvienos šalies vynas vertas paragauti.
Petras Jarašūnas