Šešios priežastys apsilankyti šių metų Grand Cru vakarienėse
Paskelbta: 2016-04-18
Kiekviena vyninė gali būti motyvas dalyvauti šių metų Grand Cru vakarienėse Vilniuje ("Sweet Root" - 2016-04-28) ir Klaipėdoje ("Monai" 2016-04-22)
Registruokitės į Grand Cru vakarienę Vilniuje
Château Margaux – vienas žymiausių raudonųjų vynų pasaulyje, kuris jau kelis amžius laikomas vienu geriausiu Bordo vynu. Nuo 1855 metų Medoko Grand Cru klasifikacijos, kai šiam ūkiui buvo suteiktas aukščiausio lygio Premier Grand Crus Classé statusas, Château Margaux pakeitė ne vieną savininką, tačiau jo puikiausių vynuogynų kontūrai iš esmės nepakito - net 90 proc. dabartinių vynuogynų sutampa su istoriniais plotais, kurie geriausiai tinkami Cabernet Sauvignon auginimui. Šiame dirvožemyje dominuoja žvyras, kuris užtikrina puikų drenažą ir aukštesnę dirvos temperatūrą, kas yra svarbu Cabernet Sauvignon vynuogės sunokimui. Tik ketvirtadalis šio ploto turi gausesnių molio priemaišų, tad šioje vėsesnėje dirvoje auginamos ankščiau sunokstančios Merlot vynuogės.
Apie šio ūkio išskirtinę poziciją daug pasako savininkės Corrine Mentzelopoulus pastebėjimas, kuri 1983 metais pradėjusi tvarkyti Château Margaux reikalus, jos pačios žodžiais, dar netikėjo terroir sąvoka. Tuo metu jai rodomi žvyro gabaliukai mažai ką pasakydavo apie aukščiausią vyno kokybę. Vienais metais patvinus Žirondai, viskas, kiek matėsi plika akimi pro Château Margaux pilies langus, buvo po vandeniu, tačiau savininkės panika tęsėsi neilgai – jau prieš kelis amžius čia buvo pasirinktas geriausias landšaftas vynuogynams auginti ir pačiai piliai statyti, tad ir anais metais nenukentėjo nei vienas ūkio vynmedis arba pastatas.
Kita svarbi persona naujojoje Château Margaux ūkio istorijoje yra jos direktorius Paul Pontallier, kuris čia dirbo irgi nuo pat 1983 metų ir gan netikėtai mirė 2016 metų kovo 28 dieną būdamas 59 metų. Šis žmogus dar prieš pradedamas darbą Château Margaux apsigynė disertaciją enologijos srityje apie raudonojo vyno brandinimą ąžuolo statinėse. Jis mėgo eksperimentus, tačiau vyno gamyboje panaudodavo tik pačius sėkmingiausius. Jo nuomone, stengtis patenkinti vartotojus nėra kvaila, bet tai turi būti daroma terroir kontekste ir gali būti pavojinga ilgalaikėje perspektyvoje, nes gali nulemti originalumo praradimą.
Kalbant apie vyno gamybą, čia ypatingas dėmesys skiriamas atrenkant uogas vynuogyne, o ne ant rūšiavimo stalo. Vynas brandinamas 18-24 mėn. naujose vidutinio skrudinimo ąžuolo statinėse, kurių dalis pagaminama pačiame ūkyje. Nors Château Margaux vynui neretai klijuojama švelnaus ir „moteriškai“ dosnaus stiliaus etiketė, tikrovėje šis vynas yra galingas, tačiau aromatingas, švarus ir elegantiškas. Be abejo, šio vyno kompleksiškumo grožis yra labiau pastebimas, nei jo jėga.
Château Ausone - šis mažiausias Premier Grand Cru Classé ūkis iš Saint-Emilion apima vos 7 hektarus vynuogynų ir kasmet pagamina apie 25 tūkst. butelių raudonojo vyno iš Cabernet Franc ir Merlot vynuogių, kurios maišomos beveik lygiomis dalimis. Ausone yra žymus dėl dominuojančios Cabernet Franc vynuogės kupaže, kas yra gan reta viso Bordo mastu.
Dabartinis savininkas Alain Vauthier tęsia kruopštaus „rankų darbo“ vyno gamybos tradicijas ir pastaruoju metu taiko kelis biodinaminės vyndarystės metodus. Nedidelis ūkio plotas leidžia atlikti individualią vynmedžių priežiūrą, kurių apsodinimas yra vienas tankiausių regione – iki 7500 augalų/ha, o vidutinis amžius yra 50 metų. Kadangi kai kuriose eilėse Merlot ir Cabernet Franc auga kartu, kiekvienas vynmedis pažymimas atitinkama veisle.
Ausone vyndarystės metodai yra labai tradiciniai - naudojamos natūralios mielės, fermentacija vyksta atvirose medinėse statinėse, vynas nefiltruojamas ir brandinamas naujose ąžuolo statinėse.
Kita vertus, daug investuojama į kokybės gerinimą, pavyzdžiui, nuo 2011 metų vyninėje taikomas gravitacinis metodas, о buteliavimo linija Alain Vauthier yra linkęs keisti kas 5 metus, jei tik atsiranda svarbūs patobulinimai. Vyndarystės klausimais ūkį konsultuoja žymusis enologas Michel Rolland, tačiau jis nediktuoja vyno stiliaus – savininkas visada pats atrenka vynus, apie kuriuos nori išgirsti nuomonę, o tada sprendžia, ar vertėtų dar ką nors papildomai su jais daryti.
Château d‘Yquem yra neabejotinai geriausias saldusis Prancūzijos, o galbūt ir viso pasaulio, vynas, kuris vienintelis Bordo turi aukščiausios klasifikacijos statusą -Premier Grand Cru Supérieur. Pagal pirminį 1855 metų klasifikacijos sumanymą Château d‘Yquem buvo įvertintas aukščiau nei visi kiti Premier Grand Cru lygio Soterno ir Barsako vynai bei keturi geriausieji raudonieji iš Medoko. Galima sakyti, kad šis ūkis patenka į atskirą klasę, kurios vienintelis atstovas pats ir yra.
Château d‘Yquem dirvožemis yra labai įvairus, tad kartais sakoma, jog čia galima būtų pagaminti bent keturis skirtingo stiliaus vynus, tačiau būtent šis faktas prisideda prie šio vyno kompleksiškumo. Vidutinis vynuogynų amžius siekia 30 metų, o derliaus metu 140 geriausių surinkėjų čia praleidžia apie du mėnesius. Kiekvieno sezono metu nurenkama apie 30-40 partijų kilnaus pelėsio paveiktų ir labiausiai prinokusių vynuogių, kuriomis tampa kiekvienos atskiros dienos derlius, kuris vėliau spaudžiamas ir atskirai įvertinamas. Dėl itin aukštų reikalavimų kokybei vieno spaudimo iš atskiros partijos gali būti atsisakyta, o kartas atsisakoma visos partijos, jeigu joje per daug cukraus arba yra nepageidautinos lakiosios rūgšties, o kai kuriais derliaus metais visai atsisakoma gaminti šio tauraus vyno.
Įdomus faktas, jog iki pat 1861 Château d‘Yquem vynas buvo parduodamas atskiromis statinėmis, kurios galėjo būti skirtingo saldumo priklausomai nuo panaudotos uogų partijos. Tik vėliau galutinis derliaus stilius tapo suvienodinamas sumaišant geriausias tų metų statines. Pastaraisiais dešimtmečiais vynas brandinamas iki 30 mėnesių naujose ąžuolo statinėse ir turi apie 120-140 g/l likutinio cukraus.
Domaine Leroy mus džiugina ypatingai, nes tai naujas vardas mūsų portfelyje ir tai - geriausia burgundija rinkoje. Net pats paprasčiausias vynas (Bourgogne Rouge) čia fermentuojamas su visomis šakelėmis, brandinamas tik naujose ąžuolo statinėse ir garsėja ypatingu ilgaamžiškumu. 1999 metų Bourgogne Rouge (tiesiai iš ūkio)- tobulai subrendęs, bet dekanteryje skleidžiasi toliau. Jis kokybe lenkia daugelį kaimelio kategorijos vynus.
Domaine Leroy itin tampriai susijusi su Domaine Romanee Conti: dabartinės savininkės Lalou Bize - Lery tėvas Henri Leroy padėjo atsistoti ant kojų Domaine Romanee Conti, jai vadovavo per 40 metų. Nuo 1942 m. šeima valdo 50% šio legendinio ūkio. Leroy iki 1992 m. platino DRC vyną.
Pati Lalou Bize – Leroy dirba Domaine Leroy nuo 1955, o vadovavimą ūkiui perėmė 1971m. Visi 22 ha nuo 1988 m. yra biodinaminiai. Ji, nežiūrint garbaus amžiaus vis dar viena įtakingiausiu Burgundijos asmenybių, kurios sprendimus seka viso pasaulio Pinot Noir ir Chardonnay gamintojai.
Ūkio rūsiuose bręsta apie milijoną geriausių Burgundijos vyno butelių, nupirktų tiesiai iš ūkių. Todėl Domaine Leroy yra laikoma Burgundijos vyno archyvu, kurio atsargų kai kam pavyksta paragauti.
1999 Burgundijoje geresni net nei 1990. Nežiūrint sudėtingos metų pradžios: lietus be perstojo balandžio ir gegužės, nuo birželio puikus oras su 34°C pirmomis mėnesio dienomis. Oras permainingas iki liepos pabaigos. Vėliau – sausa ir karšta. 36°C fiksuoti rugsėjo 9-15 dienomis. Ypatingos kokybės derlius.
Zind Humbrecht - Elzaso vyninė, kuri per dvi kartas išaugo į bene gerbiamiausią regiono gamintoją. Įkurta 1959 susijungus dviems šeimoms, kurios augino vynuoges ir darė vyną nuo 1620 metų. Šiandien įmonei vadovauja pirmasis vyndarys, gavęs Master of Wine titulą - Olivier HUmbrecht, perėmęs vadžias iš legendinio Leonardo Humbrecht. Olivier inicijavo Biodyvin / Ecocert - biodinaminių vyndarių sambūrį, kuris šiandien yra alternatyva Demeter organizacijai.
Tarp 40 ha vyninės valdomo ploto yra šie Grand Cru vynuogynai: Rangen de Thann (5.5ha), Goldert (Gueberschwihr) (0.9ha), Hengst (Wintzenheim) (1.4ha) ir Brand ( Turckheim) (2.4ha). Biodinaminė vyndarystė reikalauja daug darbo, todėl pas Olivier kaip pas Michelin žvaigždučių šefą nuolat stažuojasi talentingiausi pasaulio vyndariai. Vynai fermentuojami didelėse ąžuolo statinėse, paliekami 6 mėn. su mielėmis ir buteliuojami praėjus bent metams po derliaus. Vyno saldumą Zind Humbrecht vyninėje valdo gamta, todėl ant etiketės rasime indikaciją pirkėjui: 1 reiškia sausą vyną, 5 - saldų. Svetainėje - profesionaliausi visų terroir aprašymai, kuriuos tik teko matyti http://www.zindhumbrecht.fr/en/our-terroirs/clos-saint-urbain-rangen-thann-grand-cru/.
Champagne Pol Roger - nuolat trijų geriausių Šampanės gamintojų sąraše minimi namai, įkurti 1849 metais. Nors 1928 metų Pol Roger Grauves Vinotheque švedų šampano ekspertas Richard'as Juhlin'as skyrė pirmą vietą iš visų jo ragautų šampanų. Tikrą šlovės viršūnę "Pol Roger" pasiekė pokario metais, kai Vinstonas Čerčilis pamėgo šių namų šampaną ir bendravimą su žavingąją Odette Pol Roger - talentinga, gražia ir protinga tų laikų šampano namų savininke. Garsiajam Didžiosios Britanijos premjerui Pol Roger dedikavo ir savo prestige cuvee, pasirodžiusį rinkoje po dvidešimties metų nuo mirties.
10 km. ilgio Pol Roger rūsiai yra gilesni nei kitų šampano namų, dėl to, manoma, šių namų šampanas pasižymi ypatinga elegancija ir itin švelnia puta. Remuažas (nuosėdų surinkimas kakliuke) vyksta tik rankiniu būdu. 85 ha vynuogynų užtikrina dviejų trečdalių vynuogių poreikio patenkinimą.
1996-ieji Šampanėje - ypatingai geri, nes vyne susijungė galinga rūgštis ir svarumas. Todėl vynas bręsta lėtai ir tauriai.