Ulongas – arbatos tobulumo viršūnė
Paskelbta: 2020-07-29
„Arbatos gėrimas – tai laikas sau, ritualas, ramybė bei meditacija, kitaip tariant, visa, ko dabartinėmis karantino bei streso sąlygoms mums labiausiai trūksta“, – sako teksto autorius Giedrius Staneika. – Panoręs išgerti arbatos, neskubėdamas pasirenku vieną iš mėgstamų arbatų, užkaičiu arbatinuką bei sudėlioju ant arbatos staliuko nedidelius, dailius arbatos indus. Štai vanduo jau sušilo iki reikiamos temperatūros, tad užplikau arbatžoles ir pradedu ragauti. Tuomet ir prasideda visa arbatos magija: keliaudamas nuo pirmojo užplikymo iki paskutinio, galiu stebėti, kaip keičiasi mano savijauta bei kinta ragaujamos arbatos skonis, kaip jis atsiskleidžia, intensyvėja ir išblėsta. Štai ir baigėsi dar viena kelionė į arbatos pasaulį.“
Dar gilioje senovėje arbatai iš Vujišano buvo būdingos tokios skirtingos arbatos savybės, kaip tyras žalios arbatos aromatas bei tvirtas raudonos arbatos skonis. Veikiausiai todėl ji ir buvo išskirta kaip atskira arbatos kategorija bei pavadinta ulongu.
Arbatos sodai ulongui daugiausia auginami Guangdongo, Guangsi ir Fudzijano arbatos provincijose, tai pat Taivano ir Hainano salose.
Vyrauja dviejų tipų ulongas. Pirmasis yra stipriai fermentuotas (40–60 proc). Tai šiauriniame Fudzijane esančių Vujišano kalnų ulongas bei Guangdongo ulongas iš Čaodžou apylinkių. Šio ulongo arbatžolės lapeliai yra pailgi ir išsilenkę, tamsiai rudos spalvos su žaliu, rausvu ar violetiniu atspalviu. Užpylus vandeniu stipriai fermentuotą ulongą, gėrimas atrodys lyg skaidrus, tamsaus konjako atspalvio gintaras, o paragavus bus juntamas nuostabus šioms arbatoms būdingas aromatas, besikeičiantis su kiekvienu arbatos užpylimu, bei tvirtas ir sodrus skonis (stipriai fermentuotas ulongas - Phoenix Dan Cong - Peach, Phoenix Dan Cong - Duck shit, Phoenix Dan Cong - Snowflake).
Silpnai fermentuotas ulongas (20–40 proc.) daromas pietų Fudzijane bei Tavane. Šių ulongo arbatžolių lapeliai gamybos metu susukami į nedidelius, sferinės formos rutuliukus, kurių spalva dažniausiai būna gelsvai žalia bei žalia su švelniu violetiniu atspalviu (silpnai fermentuotas ulongas - Tie Guan Yin Oolong Tea).
Užpylus vandeniu silpnai fermentuotą ulongą, arbatos gėrimas atrodys skaidrus, gelsvai žalsvos spalvos, o paragavus bus juntamas šiai arbatai būdingas malonus gėlių aromatas bei šviežio žalumo skonis, be to, kokybiškame ulonge galėsite pajusti šiai arbatai būdingą, gurkštelėjus arbatos po keleto minučių burnoje atsirandantį lengvą saldumą.
Kalnuose augančiuose arbatos soduose surenkami kokybiškiausi arbatžolių lapai, priklausomai nuo rūšies, gali būti užplikomi nuo 7 iki 15 kartų. Arbatžolių gamybos tobulumo viršūne ulongas pripažintas ne veltui: geriant ulongą, arbatos aromatas ir skonis atsiskleidžia palaipsniui bei keičiasi su kiekvienu arbatžolių lapelių užplikymu. Todėl ulongą reikėtų gerti laikantis Gongfu arbatos ceremonijos, esant geros nuotaikos, kad galėtumėt mėgautis arbata iš lėto ir niekur neskubėdami bei pajusti su kiekvienu išgertos arbatos gurkšniu besikeičiančią nuostabios arbatos melodiją.
Ulongas – pati plačiausia kategorija, gamybos technologijos kiekviename regione skiriasi, tad apžvelgti visus nepavyktų. Pagrindiniai aspektai yra šie: skynimas, vytinimas išklojus ant padėklo, fermentavimas kratant bambukiniame padėkle, pakepinimas (kaitinama besisukančiame būgne 160–220 °C temperatūroje), lapelių susukimas (skirtingi procesai, priklausomai nuo ulongo rūšies), džiovinimas, paruoštos arbatos persijojimas arba perrinkimas rankomis.
Lietuvoje esančiuose prekybos tinkluose kokybiško ulongo, panašiai kaip ir gero rūšinio vyno, ieškoti tikrai neverta. Tai veikiau nišinis produktas, kurį perka žmonės, besidomintys kokybiška arbata, todėl ir ieškoti jos reikėtų specializuotose parduotuvėse.
Kaip atskirti kokybišką arbatą nuo blogos, gali suprasti kiekvienas, kuriam bent kartą teko paragauti išties kokybiško ulongo!
Teksto autorius – arbatos entuziastas Giedrius Staneika