Užgavėnių deriniai: tobulos blynų ir vyno poros beieškant
Paskelbta: 2023-02-20
„VYNO KLUBO“ KOLEKTYVAS
Kasmet vasario pabaigoje įvairios pasaulio šalys švenčia žiemos pabaigą ir gavėnios pradžią: Lietuvoje tai Užgavėnės (angl. Shrove Tuesday), slaviškose šalyse tai Maslenica, vakaruose – Pancake Day. Kad ir kaip vadintume šią dieną, beveik visose šalyse ji švenčiama valgant blynus. Na, o „Vyno klubas“ nebūtų „Vyno klubas“, jei nepabandytume paieškoti tinkamiausių gėrimų, kuriuos galima priderinti prie blynų, sukuriant dar turiningesnę žiemos išvarymo šventę sau ir draugams.
Tad šia proga paklausėme „Vyno klubo“ kolektyvo, ką jie dažniausiai valgo per Užgavėnes ir kokius gėrimus derintų prie savo mėgstamų blynų.
AGNĖ IR LAURYNAS EINAI
Derinti gėrimus prie blynų galima ir kūrybiškai įmaišant juos į padažus. Būtent taip padarė „Vyno klube“ dirbanti Einų šeima!
„Nors per Užgavėnes populiariausi būna mieliniai blynai, jų atsivalgėme dar vaikystėje. Tad mūsų šeimoje karaliauja čirviniai ir vaflių blynai – ir ne tik per Užgavėnes, bet ir kiekvieną sekmadienį.
Blynus paįvairinam įvairiausiais priedais nuo klasika tapusio klevų sirupo iki šviežių vaisių, nuo grietinės iki jogurto. Šiais metais vaflinius blynus gaminsime ne vien vaikams, dalį jų pritaikysime tik suaugusiems. Vafliniai varškės blynai su vaisiais likeryje – tokiais tikrai išvarysime žiemą!
Purūs vafliniai blynai su traškia plutele puikiai derės su šviežiais vaisiais (geltonaisiais kiviais, mangais, obuoliais), pagardintais klevų sirupu ir šilkmedžių uogų likeriu. Šis nekasdienis derinys paįvairina kasdienybę, lietuviškas Užgavėnių tradicijas perpina sicilietiškais motyvais.“
AGNĖ DOVYDAITYTĖ
Chereso vynas taip pat gali būti naudojamas kaip padažas blynas.
„Kadangi pastaruoju metu bandau perprasti duonos su raugu (angl. sourdough bread) gamybą, namie turėjau daug užsilikusio raugo (angl. sourdough starter). Jis puikiai tinka purių amerikietiškų blynelių gamybai.
Tad šiais metais gaminau blynus su raugu. Į juos beveik nedėjau cukraus, tad skonis buvo gana neutralus. O blynus tiesiog apšlaksčiau cheresu ir šlakeliu klevų sirupo. Blynai įgavo raziniško saldumo, skonis tapo kompleksiškesnis, įdomesnis nei tik su klevų sirupu, bet jo vis tiek reikėjo, nes vien chereso nepakako nesaldiems blynams pasaldinti. Kartosiu!“
ARŪNAS STARKUS
„Vyno klubo“ įkūrėjas Arūnas Starkus į prašymą sukurti geriausią blynų ir vyno derinį pažiūrėjo labai rimtai. Kadangi Užgavėnės pas mus įprastai būna tarp dviejų valstybinių švenčių – Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios, Lietuvoje dažniausiai per šią šventę valgomi mieliniai blynai, o juos Arūnas Starkus bandė priderinti prie skirtingų lietuviškų vynų. Štai kaip jam sekėsi.
„Mintis surengti degustaciją „Užgavėnių belaukiant“ gimė švenčiant Valentino dieną sausakimšoje Paryžiaus blyninėje (creperie). Joje, atrodo, nėra kito pasirinkimo, kaip gurkšnoti Bretanės sidrą.
Tad kuo prastesni lietuviškų vaisių, uogų ir augalų gėrimai?! Nuo pirmosios licencijos, suteiktos mažam vyno gamintojui Česlovui Ramoškai, praėjo jau 12 metų. Ir nors entuziastų – mažų vyndarių ir midaus gamintojų – skaičius per tą laiką dar neperkopė dvidešimties, dešimtmetis patirties jau garantuoja aukštą lietuviško vyno, sidro ir midaus kokybę.
Krepų lietuviškoms Užgavėnėms nekepsime. Labiau tinka mieliniai blynai. Prie jų derinau ne tik vynus, bet ir padažus – trintas šaldytas uogas, uogienes, grietinę. O vynus bandome taip pat skirtingus – nuo putojančių rabarbarų ir aviečių iki šermukšnių, obuolių ir net midaus.
Rabarbarų rožinis, natūraliai putojantis, pusiau sausas, gaivus ir kvapnus vynas
Viskas, kas raudona ir nelabai saldu papildė rabarbarų skonį: bruknės (vos karstelėjo), avietės, braškės ir net mėlynės su agrastais.
Laimėjo trintų šaldytų aviečių tyrė, nes buvo išraiškingiausia ir nesaldi. Su grietine taip pat gerai derėjo.
Aviečių putojantis, intensyvaus aromato, sausas ir gana gaivus vynas
Jei avietės vyne stipriai juntamos, skaniausia valgyti blynus su aviečių uogiene. Antroje vietoje – mėlynės.
Bruknės nukartėjo, grietinei vynas buvo per sausas, o obuolienė ir braškės atrodė beskonės.
Šermukšnių rožinis, pusiau sausas, karstelėjantis vynas
Šio vyno kartumas yra ir paguoda, ir prakeiksmas – žiūrint, kas patinka. Todėl ir nuomonės pasidalijo per pusę. Grietinė visai netiko. Su bruknėmis – dvigubas kartumas, kai kas tuo mėgavosi. Avietės, braškės nelipo prie vyno. Tačiau saldesnės uogienės kiek mažino vyno kartumą. Sakyčiau, kad nugalėjo blynai su mėlynėmis.
Klasikinis saldus midus su ryškiu medaus, vaško ir žolelių skoniu
Nežiūrint harmoningo saldumo, prieskonių nata buvo gana intensyvi, todėl raudonos uogos su šiuo aromatu visai nederėjo. Geriausiai atrodė obuolienė – panaši aromatų gama ir vienas kitą papildantis saldumas.
Labai saldus ir intensyvus obuolių ledo vynas
Saldumas ne visada yra paguoda, ypač kai jo labai daug. Vynas dominavo prieš visus blynus ir visas trintas uogas ir uogienes – jas tiesiog užgožė saldumu ir intensyviu skoniu. Gal grietinė dar pusėtinai atsilaikė, ir obuolienė būtų visai tikusi, tačiau jai taip pat pritrūko saldumo.
Išvados
Universaliausias vynas prie mielinių blynų – rabarbarų petnatas. Gerai atrodė ir putojantis aviečių vynas. Abu putojantys. Ne veltui prancūzai su blynais geria sidrą!“
RECEPTAS
Mieliniai blynai pagal Birutę Starkuvienę
700 g kvietinių miltų
2 šaukštai cukraus
250 ml vandens
250 ml pieno
2 kiaušiniai
2 šaukštai aliejaus
20 g šviežių mielių
Mieles išmaišome su cukrumi, kol suskystėja, ištirpdome šiltame vandenyje ir įmaišome į visų sudedamųjų dalių masę. Gana tiršta masė paliekama šiltai kildintis valandai. Tada kepame.
Galimi pagardai
- Trintos šaldytos avietės be cukraus
- Grietinė
- Trintos šaldytos bruknės be cukraus
- Mėlynių ir agrastų uogienė
- Obuolienė su slyviene
- Trintos šaldytos braškės be cukraus
MANTAS BALAKAUSKAS
„Blynai skaniausi per Užgavėnes, o dar skaniau juos tiekti su tinkamu vynu. Aš šiemet rinkausi pusiau sausą rislingą, kuris puikiai dera prie tradicinių lietuviškų blynų, pagardintų šilauogėmis ar kitomis uogomis.
Išvykime žiemą ir sudeginkime Morę keldami vyno taurę ir laukdami pirmųjų pavasario saulės spindulių. Šalin žiemą!“
PETRAS JARAŠŪNAS
„Su draugais kartais mėgstame rengti „blynadienius“, kai susirinkę kepame įvairių rūšių blynus ir deriname juos su įvairiais pagardais bei vynais. Tai būna labai nuotaikingas ir linksmas pasibuvimas, kurį vis norisi kartoti.
Keletas gerų išbandytų derinių:
• mieliniai blynai su be lukšto virtu kiaušiniu ir lašišų ikrais (idėja pusryčiams?) ir su mielėmis ilgai nelaikytas bei ąžuolo statinėse nebrandintas šampanas;
• bemieliai amerikietiški byneliai su šonine ir klevų sirupu su Auslese rislingu arba soternu. Įdomi variacija – vietoj klevų sirupo blynelius su šonine galima aplieti chereso vynu;
• bulviniai blynai su grietine ir sūdyta lašiša su sausu rislingu arba „Sauvignon Blanc“ iš Luaros slėnio;
• bulviniai blynai su grietine ir miško grybų padažu su ąžuolo statinėse brandintu sodraus skonio baltuoju vynu;
• lietiniai su cukraus pudra ir tarkuota citrinų žievele su „Moscato d’Asti“ arba Extra Dry stiliaus proseku;
• lietiniai su nutela ir saldus raudonasis vynas.“
GIEDRIUS SIMUTIS
„Užgavėnių neįsivaizduoju be tradicinių mielinių blynų. Juos gaminti išmokau iš mamos, tad pavyksta tobulai purūs ir traškūs. Derinių prie Užgavėnių blynų turime daug, bet dažniausiai renkamės du.
Puikiai prie blynų dera normandiškas natūralios fermentacijos obuolių sidras, nes tiek blynai, tiek sidras turi nuostabų mieliškumo balansą. O kitas derinys yra su klasikiniu rislingu iš Elzaso.“
KRISTINA RAUDONIENĖ
„Šiais metais užgavėnes nusprendėme su šeima paminėti anksčiau - sekmadienį. Lėtais ir sočiais pusryčiais apsidovanoję džiūgavome, jog pavasaris jau čia pat. Džiugino ir blynai - pagardinti praeitų metų obuolių iš močiūtės daržo uogiene ir tyre, priderinti kartu su Prancūzišku, salstelėjusiu natūraliu sidru - sukūrė tikrą šventę. Pagarbiai išlydėdami užsitęsusią žiemą, tikimės, jog artėjantis pavasaris pasitiks saulės kupinomis dienomis."
ERNESTA BILINSKAITĖ
„Saldžių blynų valgymas man pasilikęs gilioje vaikystėje, tad Užgavėnių metu valgome sūrius blynus, kuriuos deriname taip:
• blynai su įkepta silke reikalauja gaivumo, citrusinių natų, todėl prie jų derinčiau portugališką, baltąjį „Vinho Verde“ vyną;
• daržoviški blynai (pvz., iš cukinijų arba saldžių bulvių) prašosi minerališko „Chardonnay“, jis gali būti burgundiškas arba kalifornietiškas.
Na, o jeigu ryte vis dėlto norisi ko nors saldaus, geriausias pasirinkimas – bananiniai blynai su šampano kokteiliu „Mimosa“ arba vaniliniai blynai su kokteiliu „Bellini“.“
DAIVA MUMGAUDIENĖ
„Šiame chaotiško judėjimo laike bandau laikytis tam tikrų tradicijų ir ritualų, nors dažnai virtuvėje mėgstu padžiazuoti. Dažniausiai prie patiekalų derinu vyną, bet visuomet džiaugiuosi turėdama galimybę į šeimos valgiaraštį įtraukti ir sidrą. Pajūry turime puikius sidro gamintojus, kurie gamina nuostabų sidrą, bet padaro jo tiek, kad iki Užgavėnių nelieka nė kvapo. Šviežių voveraičių su šviežiomis bulvėmis ir Užgavėnių blynų neįsivaizduoju be pajūrietiško ar prancūziško sidro. Blynus dažnai kepu su cukinijomis, moliūgais, varške.
Šiais metais mano blynai grynuoliai – be jokių pagardų, iškepti iš moliūgų ir varškės – labai draugiškai sutarė su puikiu prancūzišku sidru. Moliūgo tarkavau daug, todėl blynai išėjo lengvi, laibi, bet ir subtilūs – riešutų, džiūstančių lapų skonio, todėl rudens parašytas ir butelyje uždarytas skystas sidro laiškas kvietė nusiimti visas Užgavėnių kaukes ir pasileisti plaukus. Paprasta, lengva, bet beprotiškai skanu...“
AUSTĖ VAGORAITĖ
„Šias Užgavėnes nusprendžiau paminėti su grikiniais blynais (Galette bretonne), įdarytais reblošonu ir kumpiu. Prie jų priderinau gaivų ir minerališką „Sauvignon Blanc“ iš Luaros, kuriam būdingas ryškus citrusų, agrastų, šlapio akmens, švelnaus dūmo aromatas. Vyno gaiva, subalansuota rūgštis gražiai papildė blynų įdarą – sūrio kremiškumą bei subtilų kumpio sūrumą.“
GABRIELĖ PRAVILONIENĖ
„Šiemet Užgavėnėms kepėme kelių skirtingų rūšių blynus. Pusryčiams – kvietinių miltų blynelius, tik vietoj tradicinės mielinės tešlos saviškę ruošėme iš nemaitinto raugo, su daug sviesto ir kiaušinių – tokie blyneliai yra purūs, minkšti, tirpsta burnoje ir yra sodraus skonio. Kadangi blynelius gardinime įvairių raudonų uogų kompotu, vaikai pasismaližiaudami juos ragavo su šokoladiniu kremu, o tėvai – su taurele Auslese vyno iš raudonųjų ‘Zweigelt’ vynuogių. Vyno skonis bei saldumas suskambėjo su blyneliais ir jų uogišku pagardu, paversdamas pusryčius mažyte saldžia švente.
Pietums gaminome bulvinius blynus, pagardintus česnakiniu varškės padažu bei sūdyta lašiša. Elegantiškas „Blanc de blancs“ šampanas su juntamu malolaktinio virsmo kremiškumu ir minkštumu derėjo idealiai.“
Ačiū aktyviam „Vyno klubo“ kolektyvui už Užgavėnių eksperimentus, tikimės, kad jie įkvėps mūsų skaitytojus ir žiemos išvarymas šiemet bus itin gurmaniškas!