Vienos moters portretas – Gaia Gaja
Paskelbta: 2024-03-08
„Gaja“ – vienas žymiausių vyno gamintojų ne tik Italijoje, bet ir visame pasaulyje. Gaja šeima šiaurės vakarų Italijos Pjemonto regione gyvuoja nuo XVII a. vidurio, o vyną Barbaresko kaimelio apylinkėse gamina nuo 1859 metų. Šiuo metu vyninei vadovauja penktoji vyndarių karta – tarp kurių ir dažniausiai šiandien cituojama šeimos vyndarė Gaia Gaja.
Moteris vyninėje
„No sediment“ podcasto interviu su vyndare klausimai greitai pasisuka nuo vyninės prie moteriškumo. Ar sunku būti moterimi vyno pasaulyje? Ar jaučiate, kad turite už save pakovoti? Gaia nė nemirktelėjus sugriauna šią nuostatą apie ją ir daugelį kitų vyndarių moterų.
Aš niekada nesijaučiau įžengusi į vyrų pasaulį, sako ji. Tačiau tiesa ir tai, kad man nereikėjo pradėti nuo nulio. Čia visada buvo mano šeimos, mano vyninė, aš jai vadovauju, tad niekam nereikėjo nieko įrodinėti. Italijoje taip pat nepasakyčiau, kad trūksta vyndarių moterų. Vienoms garsiausioms vyninėms vadovauja moterys, o net jei ir ne vadovauja, vyninės dažniausiai prižiūrimos visos šeimos – tad jose visada dirba ir žmonos, ir sesės, ir dukros, ir mamos.
Prieš judant prie pačios vyninės, verta paminėti ir dar vieną moterį „Gajos“ istorijoje. Clotilda Rey, Giovanni Gaja mama, Gaios prosenelė, kuri labai anksti iškėlė aukštus kokybes standartus vyninei tam, kad būtų pritraukti tam tikri, kokybės ieškantys klientai. Kartu, ji nustatė ir aukštas vyno kainas, kurios pozicionavo „Gajos” vynus kaip prestižinį produktą.
Vyninėje Gaia dirba 20 metų
Barbaresko kaimelyje gyvena apie 600 žmonių. Čia gaminami vieni brangiausių Pjemonto vynų, čia užaugo ir Gaia. Bene visi kaimelio gyventojai dirba su vynu ar vynuogynais – tad nuo vaikystės Gaiai buvo aišku, kokia linkme judės ir ji.
Dar jai neišmokus vaikščioti, jos vardu buvo pavadintas vienas vyninės vynų – „Gaia & Rey Chardonnay“.
Prie vyninės ji prisijungė lygiai prieš 20 metų – 2004-aisiais, būdama 24 metų. Baigusi ekonomiką, ji mokėsi enologijos. Kiek vėliau prie vadovavimo vyninei prisijungė ir jos jaunesnė sesuo Rosanna bei jaunesnis brolis Giovanni.
Gaia rašo, kad jos darbinių kelionių pradžioje kiti žmonės, Gajos vyno mėgėjai padėjo jai suprasti, kokie ypatingi yra jų šeimos vynai. Žmonės kalbėdavo, kad juos visada gali atpažinti tarp daugelio kitų, apie ką ji niekada nebuvo pagalvojusi.
Šiandien vyndarė vadinama „Barbaresko karaliene“, tačiau Gajos vyninę pasaulyje išgarsino jos tėvas – Angelo Gaja. Jis tituluojamas ne tik „Barbaresko karaliumi“, bet ir Italijos vyno rinkos revoliucionieriumi, išgarsinusiu Pjemontą visame pasaulyje, rašo Tim Atkin.
Angelo Gaja su šeima
1978 Angelo Gaja
Šiandien jam 83-eji, tačiau jis vis dar įsitraukęs į vyndarystę. „Forbes“ interviu Gaia komentavo, kad jos tėvas surado nišą, kurioje vis dar gali dirbti, net būdamas tokio amžiaus. „Jis daugiausiai dirba su naujais projektais, kas mane labiausiai ir gąsdina,“ – juokavo ji.
Gaia pasakoja, kad jos tėvas yra itin susifokusavęs ir greitai judantis į priekį. Jo darbą ji apibūdino, kaip bėgimą į priekį, kai detalės užpildomos ir išsprendžiamos to judėjimo metu. Tuo tarpu Gaia labiau linkusi apmąstyti, pasiplanuoti ir tuomet žengti esminius žingsnius.
Geriausias patarimas, kurį Gaia yra gavusi iš savo tėčio buvo – pilnai tikėti tuo, ką darai, bet palikti 30 proc. abejonėms, nes visada gali būti geriau.
Kokį vyną gamina Gaja?
Šiuo metu Pjemonte „Gaja“ gamina tiek klasikinius barbareskus ir barolus, tiek įdomius ir išskirtinius „Langhe DOC“ raudonuosius bei baltuosius iš tarptautinių vynuogių veislių. Šeimai taip pat priklauso du ūkiai Toskanoje: „Ca'Marcanda“ Bolgeryje, kur gaminami bordo vynuogių raudonieji, ir „Pieve S. Restituta“ Montalčino miestelio apylinkėse, gaminantis „Brunelo di Montalcino“ vynus iš ‘Sangiovese’ vynuogių.
O 2016 metais garsioji Pjemonto šeima suvienijo jėgas su Etnos ugnikalnio Sicilijoje senbuviais Graci ir sukūrė naują projektą –„IDDA“. Tai ant vulkaninių Etnos ugnikalnio šlaitų sirpstančių ‘Carricante’ bei ‘NerelloMascalese’ vynuogių vynai. Visiems „Gaja“ ūkiams būdingi ypač aukšti kokybės standartai ir tai, jog vynuogės „Gaja“ vynams skinamos tik šeimai priklausančiuose vynuogynuose.
Kad užtikrintų kokybę, Gajų šeima pasirengusi daug ką paaukoti. Pavyzdžiui, 2002 m. dėl prasto derliaus Pjemonte ir Brunello di Montalcino apeliacijoje buvo nuspręsta negaminti vyno, kuris esą galėtų pakenkti „Gajos“ reputacijai.
Tiesa, vizionierius Angelo Gaja buvo suprastas ne iš karto. Jis buvo vadinamas modernistu tradiciniame Italijos regione, tačiau šiandien šeima statoma ant vieno pjedestalo su kultiniais, klasikiniais, tradiciniais ir žymiausiais pasaulio gamintojais.