RECEPTAI: Kokteiliai žiemą? Kodėl gi ne!
Paskelbta: 2022-11-24
Praėjus vasarai ir atėjus vėsesniems (o gal net ir šaltiems) orams keičiasi ir mūsų gėrimų meniu. Vietoj baltojo ar rožinio vyno taurės renkamės raudonojo, o ledinius kokteilius keičia karštas vynas. Tačiau neapsiribokime vien tuo – pasaulyje yra daug gėrimų ir kokteilių, kuriuos galime išbandyti žiemos metu ir nudžiuginti save ar savo bičiulius, atėjusius į svečius.
Ką siūlome išbandyti?
The New York Sour
Tradicinį „Sour“, arba rūgštųjį, kokteilį sudaro pasirinktas spiritas, žaliųjų citrinų sultys, cukraus sirupas ir kiaušinio baltymas. Tai visiškai tradicinis kokteilis ar veikiau kokteilių kategorija, kuriai, atsižvelgiant į spiritą, priklauso „Viskio sour“, „Pisco Sour“, „Daiquiri“ ir t. t. Klasikinis „Viskio sour“ žinomas jau nuo XIX amžiaus vidurio, kai pasirodė legendinėje knygoje „Jerry Thomas Bartenders Guide“. Nuo tada jis yra vienas mėgstamiausių kokteilių.
Visgi Niujorko rūgštusis koktelis sužavi net ir vyno mėgėjus, nes yra gardinamas šlakeliu vyno. Būtent vynas suteikia sodrumo, kompleksiškumo ir aromatinių savybių, norimų šaltuoju sezonu.
Ko reikės?
60 ml pasirinkto viskio – mes naudosime King of Scots Blended Scotch Whisky.
30 ml šviežiai spaustų citrinų sulčių
15 ml cukraus sirupo
1 kiaušinio baltymo (mes naudosime „Lapė už tvoros“ kiaušinius)
30 ml raudono vyno (mes naudosime „Beaujoleau Nouveau“)
Keli lašai aromatinių
Kaip gaminti?
Į plakyklę suberiame saują ledo ir supilame viskį, citrinų sultis, cukraus sirupą ir kiaušinio baltymą. Plakame ingredientus maždaug 15 sek. Per sietelį supilame kokteilį į viskio taurę su ledu. Per šaukštelį, laikydami prie krašto, supilame raudonąjį vyną. Papuošiame citrinos žievele.
_____
Hot Toddy
Čarlzo Dikenso knygose jau minimas „Viskio Tedis“ yra populiariausias žiemos kokteilis. Kodėl? Nes žvarbų vakarą pasivaikščiojus senamiesčio gatvėmis ar apsnigtais miško takais ir grįžus namo ar užsukus į barą labiausiai norisi šildančio gėrimo. Yra keletas gėrimo versijų, kurių galutinis rezultatas priklauso nuo pasirinkto alkoholio. Nors įprastai naudojamas viskis arba burbonas, galime viskį keisti romu, meskaliu arba dūminiu viskiu.
Ko reikės?
Pusės stiklinės (apie 100 ml) iš anksto užvirto arba labai karšto vandens
40–50 ml pasirinkto spirito (viskio, burbono). Mes naudojome Mcgibbon's 8YO Gold Ribbon Blended Scotch Whisky.
5 ml šviežiai spaustų citrinų sulčių.
5 ml arba pusė arbatinio šaukštelio medaus.
5 ml cukraus sirupo (arba tiek pat medaus).
Prieskonių: kelių gvazdikėlių, trečdalio cinamono lazdelės ir vieno kardamono.
Kaip gaminti?
Užvirti vandenį ir supilti į pasirinktą taurę (geriausia – metalinį puodelį). Supilti visus ingredientus ir maišyti tol, kol ištirps medus. Jeigu turite kavos aparatą, sudėti visus ingredientus į pasirinktą metalinį puodelį ar pienui kaitinti skirtą indelį ir užkaisti naudojantis kavos aparatuose esančiu pieno kaitikliu. Prieskonius palikti papuošimui.
_____
Karštas sidras, šį kartą nealkoholinis
Karštas vynas yra visiems pažįstamas gėrimas, vartojamas visą žiemą, ne tik per Kalėdines muges. Dar rasime progų apie jį pakalbėti, tačiau šį kartą – dėmesys karštam sidrui. Neįprastas pasirinkimas, bet patiksiantis obuolių mėgėjams ar tiems, kas nori išbandyti ką nors nauja. Puiki alternatyva ir tiems, kas nenori vartoti alkoholio.
Ko reikės?
Butelio nealkoholinio obuolių sidro. Mes naudojome Duche de Longueville nealkoholinį obuolių sidrą
Karšto vyno prieskonių. Mes naudojome prieskonius raudonajam karštvyniui iš mūsų partnerių „Herbariumas“, kurių galite įsigyti ir pas mus.
Kaip gaminti?
Į puodą supilkite sidrą ir prieskonius. Nuolatos maišydami užvirkite. Mūsų pasirinktas sidras saldus, todėl nenaudojome papildomo saldiklio, tačiau jei mėgstate saldžiau, įdėkite 20–30 g medaus.
_____
Vakarėlio pažiba „Pardi“
Per šventes namuose nuolatos laukiame svečių. Platesnio rato susibūrimams turime smagų rinkinį – Prancūzijos pietuose esančio Limu regiono pažibą „Pardi“. Šiame regione gaminami mūsų nuostabieji putojantys „Maison Antech“, kurie pandemijos metu tapo alternatyva „Aperol Spritz“ kokteiliui. Gaivus, lengvas – kaip tik vakarėlio pradžiai. Geriausia dalis – nereikia nieko galvoti – vienas butelis žolelių likerio ir du buteliai kremano. Maišomas 1:2 (1 dalis, arba apie 50 ml, likerio ir dvi dalys, arba 100 ml, putojančio vyno) vyno taurėje su trupučiu ledo ir apelsino skiltele.
_____
Ir... didingasis „Negroni“ su lengvu posūkiu
Mes ypač didžiuojamės savo produktais ir jų universalumu. Kalbant apie „Aperol Spritz“, keičiantis sezonui ieškome ir kiek stipresnės, labiau šildančios jo versijos. O tai yra ne kas kitas, o „Negroni“ – vienas populiariausių visų laikų gėrimų, turintis įvairiausių alternatyvų ir posūkiu. Pabandykite mūsiškį!
Ko reikės?
30 ml džino (mes naudojome „Poli Marconi 42 Gin Mediterranean“ arba „Poli Marconi 46 Gin“)
20 ml karčiojo likerio (naudojome „Poli Bitter Super Taurus Liquore“, mėgstantiems kiek švelnesnius „Negroni“ akordus – 30 ml „Poli Aperitivo Airone Rosso“)
30 ml „Limonio Lamaro Liquoreria infuso di Radici di China Calissaia“
1 apelsino žievelės.
Kaip gaminti?
Maišymo stiklinę pripildome ledo iki pusės. Supilame visus ingredientus ir apie 15 s maišome su barmeno šaukštu (jeigu neturite, puikiai tik ir paprastas šaukštas). Į viskio taurę pridedame ledo, jeigu turime, naudojame didelį ledo kubą. Per sietelį supilame kokteilį į taurę. Nuo apelsino skustuku nupjauname vieną apelsino žievelę, ja, sukdami tarp pirštų, lengvai apšlakstome kokteilį (spaudžiant išsiskiria aliejinė dulksna) ir panaudojame tą pačią žievelę papuošimui. Ragaudami laukiame Kalėdų.
Pabaigai...
Vasarą, kai turgaus ar parduotuvių lentynos pripildytos šviežių, prinokusių vaisių, kokteiliams naudokime tokius vaisius. Tačiau žiemos metu rekomenduojame naudoti džiovintus vaisius ir prieskonius: žoleles, cinamono lazdeles, gvazdikėlius, kardamoną. Taip kokteiliams suteiksime prieskoniškumo, jaukumo, taip trokštamo šaltuoju metų laiku.
Skanių kokteilių!
Teksto autorė Ernesta Bilinskaitė