Žolynais kvepiantys vynai Žolinei
Paskelbta: 2023-08-09
ARŪNAS STARKUS
„Žalių“ kvapų vyne kiek tik nori: žalios citrinos, žalios paprikos, žali obuoliai, rozmarinai, lauro lapai, paparčiai. Tačiau jei atmesime tai, ką visi žino, – šviežiai pjautos žolės kvapą „Sauvignon Blanc“, tikro žoliško aromato vyne tenka atidžiai paieškoti. Kuo sunkiau randi, tuo įdomiau paragauti.
Louis Roederer šampano namų vizualai
Žolė – augalas, kurio antžeminė dalis nesumedėjusi. Tuo jis skiriasi nuo medžio ir krūmo. Tai žinodami, galime leistis į žoliškų kvapų paiešką vyne. Bet visų pirma pasidairykime po vynuogyną. Su žolėmis vyndariai linkę kovoti. Dar prieš dešimtmetį po vynmedžiais būdavo ruda nuo herbicidais išdegintos žolės. Tik pažangiausieji žolę pjaudavo arba užardavo (ekologiniai, biodinaminiai vynuogių augintojai herbicidų nenaudojo niekada, tačiau pasaulyje jų vynuogynai užima vos 6 proc. bendro ploto).
Dabar herbicidai nebemadingi. Tarpueilius aria jau dauguma vyndarių. Tačiau moderniausias požiūris – leisti žolei augti ir padėti kaupti dirvoje anglies dvideginį. Kartu žolė apsaugo dirvą nuo erozijos, sugeria perteklinę drėgmę, sukuria palankią terpę veistis mikroorganizmams ir vabzdžiams.
Žolynai Domaine Ampelhus vynuogynuose, Prancūzijoje
Sėdami įvairias žolines kultūras vyndariai geba reguliuoti dirvoje esančių medžiagų pusiausvyrą.
Pavyzdžiui, liucerna, dobilai, medetkos padeda kaupti azotą.
Garstyčios apsaugo nuo piktžolių įsivešėjimo ir didina dirvožemio purumą.
Kviečiai didina organinę masę dirvožemyje, gerina derlingumą ir t. t.
Liucernos, dobilai, garstyčios žydi, ir iš vyndarių galima išgirsti samprotavimų, kad tai papildo ir vyno kvapų puokštę. Tačiau kai kurioms veislėms žoliški aromatai yra būdingi iš prigimties. Iš šiuo metu spaudai ruošiamos Madeline Puckette ir Justino Hammacko knygos „Vynas lengvai. Magnum leidimas“ išrinkome visą puokštę žolynų. Rinkitės, ką ragauti.
Prieskoninių žolelių – mėtų, pankolių, raudonėlių, šalavijų, bazilikų, čiobrelių – kvapai aptinkami daugybėje raudonųjų vynų, padarytų iš ‘Syrah’, ‘Carignan’, ‘Grenache’, ‘Marquette’, ‘Malbec’, ‘Monastrell’, ‘Nerelo Mascalese’, ‘Zinfandel’.
Džiovintos žolelėmis kvepia vynai iš ‘Barberos’, ‘Merlot’, ‘Cabernet Sauvignon’.
Ramunėlėmis – iš ‘Arinto’, ‘Chenin Blanc’, ‘Semillon’, ‘Roussanne’.
Peletrūnais – iš ‘Chenin Blanc’.
Pankoliais – iš ‘Verdejo’.
Citrininėmis verbenomis – iš ‘Viuros’ (‘Macabeo’).
Citrinžolėmis – iš ‘Colombart’.
Mairūnais – iš ‘Garganegos’.
Smidrais – iš ‘Gruner Veltliner’.
Mate – iš ‘Malbec’.
Čiobreliais – iš ‘Picpoul’, ‘Sylvaner’.
Krapais – iš ‘Tempranillo’.
Raudonėliais – iš ‘Sangiovese’.
Mėtomis – iš ‘Touriga National’.
Daržiniais builiais, citrinžolėmis, žirnių ūgliais, smidrais, mačia, šalavijais, krapais – iš ‘Sauvignon Blanc’.
Ar gali būti geresnė proga nei Žolinė, paieškoti visų šių kvapų savo taurėse? O, jei kvapų neužuodžiate, neatskiriate ar nemokate apibūdinti - kviečiame į Lietuvos someljė mokyklos kursus :)
Gražios šventės!
Someljė kursai. Pirmas semestras
Renginys