Žymieji ekologiniai ir biodinaminiai ūkiai
Paskelbta: 2016-03-18
Žymieji ekologiniai ir biodinaminiai ūkiai
Šių metų "Kino pavasario" kulinarinės programos atidarymo filmas Natūralus pasipriešinimas kalba apie žmones, kurie tiki, jog atsakingai elgiantis su žeme ir vynuogynu, pastarieji dosniai atsilygins. Vyndarių tarpe yra ir aršių ūkininkavimo metodų reglamentavimo kritikų, tačiau žiūrint į teigiamus pokyčius, kuriuos į vyno pasaulį atnešė ekologinis ir biodinaminis ūkių sertifikavimas, verta paminėti šių draugiškų gamtai ir žmogui vyndarystės judėjimų atstovus. Visus šiuos gamintojus jungia tikėjimas,
jog organiški metodai, atsakingas požiūris į aplinką ir ypatingas dėmesys vynuogyno poreikiams leidžia padaryti dar geresnį ir išraiškingą vyną.
Louis Roederer šampano namai yra labiausiai žinomi dėl savo prabangaus Cristal šampano, tačiau jų įnašas į ekologinę vynininkystę yra bene didžiausias Šampanėje. Šiuo momentu iš 240 ha nuosavų vynuogynų 80 ha yra biodinamiškai dirbami, o likęs plotas yra ekologiškai sertifikuotas.
Prie padidėjusio biodinamiškai dirbamų vynuogynų ploto prisijungia ir nuosavo medelyno įkūrimas, kuris leis kruopščiau atrinkti auginius, o taip pat išbandyti priešfilokserinių vynmedžių galimybes. Kad labiau ištirtų vynmedžių atrankos ir skiepijimo įtaką vyno skoniui, čia taip pat bus kultivuojami vynmedžiai nenaudojant atsparių amerikietiškų šaknų. Tai yra pirmasis tokio pobūdžio vynmedžių medelynas Šampanėje.
Maison M. Chapoutier - tai didžiausias biodinaminis gamintojas Ronos slėnyje ir vienas įtakingiausių Biodyvin vynininkystės sertifikavimo sistemos dalyvių. Nors Michelio Chapoutier iniciatyvos neapsiriboja Prancūzija, o jo valdomos vyninės išsidėste nuo Douro slėnio iki Australijos, labiausiai vertinamas išlieka šio ūkio Šiaurės Ronos apeliacijų baltasis vynas, kurio kiekvienas vyno žinovas sieka paragauti bent kartą gyvenime.
Dar du svarbūs Prancūzijos biodinaminio judėjimo nariai - Domaine Zind-Humbrecht ir Domaine Bott-Geyl iš Elzaso. Olivier Humbrecht MW, dabartinis Zind-Humbrecht ūkio vadovas, sėkmingai skleidžia biodinaminės vynininkystės idėjas ir aktyviai skatina tolimesnius tyrimus akademinėje erdvėje. Jis yra žymiausias biodinaminio judėjimo atstovas, turintis Master of Wine laipsnį. Jean-Christophe Bott, šiuo metu valdantis Bott-Geyl ūkį, ir Olivier Humbrecht abu sertifikavo savo ūkius ir pilnai perėjo prie biodinaminės vynininkystės 2002 metais. Jie daro vyną žymiausiuose Elzaso Grand Cru vynuogynuose, o jų ypatingas dėmesys dirvožemiui ir vynmedžiams leidžia sėkmingai perteikti unikalaus terroir niuansus gaminamame vyne.
Kiti du sėkmingi ekologinės ir biodinaminės vyndarystės atstovai, Weingut Jurtschitsch ir Weingut Wimmer-Czerny, daro vyną Austrijoje. Biodinaminius ūkius čia sertifikuoja ir prižiūri tarptautinė vokiškos kilmės organizacija Demeter, kurios veikla skirtingai nuo Biodyvin apima įvairias ūkininkavimo sritis. Wimmer-Czerny yra puikus Demeter skleidžiamos filosofijos pasekėjo pavyzdys, kurio ūkyje dirbama su didele pagarba gamtos procesams ir visoms gyvybės formoms, bendradarbiaujama su kitais smulkiais ūkininkais Demeter tinkle ir ekologiško maisto restoranais.
Kitose Europos šalyse ekologinės ir biodinaminės vyndarystės judėjimai taip pat įgauna pagreitį. Ispanijoje verta paminėti Pares Balta ir Dominio Romano, Italijoje - Castello di Volpaia.
Kalbant apie neįprastus vyndarystės metodus, svarbus fenomenas yra taip vadinamieji "natūralūs vynai", kurie daromi vengiant sieros dioksido, enzimų ir aromatinių mielių panaudojimą, filtravimą ir skaidrinimą. Natūralioji vyndarystė skirtingai nuo ekologinės vynininkystės ir vyndarystės nėra griežtai reglamentuojama ir labiausiai akcentuoja darbą vyninėje, o ne vynuogyne. Lietuvoje jau galima įsigyti vienintelio tokios praktikos atstovo Sebastien Riffault vyno iš Sansero (Luaros slėnis).