Čilės vynuogynų vadovas, arba Kaip nepasimesti tolimuose kraštuose
Paskelbta: 2023-02-14
YAN BIAZRUCHKA
Čilė yra unikali šalis, kurios ilgis iš šiaurės į pietus siekia daugiau kaip 4 300 km, o plotis – apie 180 km. Ji suskirstyta į skirtingas geografines sritis: dykumas, slėnius, salas, salynus, fiordus ir ledynus. Įsivaizduokite, kad tarp viso šio gamtos grožio yra 210 000 ha vynuogynų, 6 vyno regionai ir daugiau kaip 20 slėnių, kurie besidriekiančių vienas paskui kitą. Be to, kiekvienai apeliacijai ir slėniui būdingas savitas stilius ir klimatas. Tokioje įvairovėje lengva susipainioti, tačiau tuo pat metu, rinkdamiesi Čilės vynus, niekada nenusivilsite. Parengėme jums nedidelį, bet labai informatyvų vadovą.
Pagrindiniai regionai
Dauguma Čilės vynų gaminami 4 Čilės regionuose: Kokimbo (Coquimbo), Akonkagvos (Aconcagua), Centrinio slėnio (Central Valley) ir Pietų regione (South).
Wine Folly žemėlapis
Kokimbo regionas yra netoli pusiaujo. Klimatas čia karštas ir sausas. Nepaisant to, vynai žemiški, dūmiški ir gyvybingi dėl dviejų vėsumos šaltinių: didelio vynuogynų aukščio (700–1000 m virš jūros lygio) ir Ramiojo vandenyno vėsinančio poveikio. Chardonnay ir Syrah – dvi regiono žvaigždės.
Akonkagvos regionas yra toliau į pietus. Jis suskirstytas į keturis slėnius: Akonkagvos, Kasablankos, San Antonijaus ir Leidos, kuri praktiškai yra San Antonijaus dalis. Čia karaliauja Pinot Noir, Sauvignon Blanc ir Chardonnay. Dėl vandenyno artumo vynai yra kompeksiški, aromatingi, žoliški ir elegantiški. Taip pat verta paminėti, kad ir vienas geriausių Bordo mišinių yra iš Akonkagvos slėnio.
Jei etiketėje matote užrašą Maipo, galite būti tikri, kad šis vynas yra vaisiškas ir sultingas. Centrinis regionas yra Čilės vyndarystės amfiteatras. Čia yra 6 pagrindiniai slėniai, vienas iš jų yra Maipo slėnis. Klimatas šiame regione šiltas ir sausas, kritulių iškrenta nedaug, todėl vyndariai turi išskirtines sąlygas dirbti. Sodrus, vaisiais dvelkiantis Cabernet Sauvignon neabejotinai yra garsiausias regiono vynas. Keliaudami toliau į pietus, pasieksime vėsesnius Kačapoalio ir Kolčagvos slėnius. Iš čia kilęs geriausias Carmenere vynas. Regionuose vis dar vyrauja jūrinis klimatas ir yra ant stačių šlaitų augančių vynuogynų.
Pietų regionas išgarsėjo po 2000-ųjų. Čia galima rasti gaivaus, aromatingo, taip pat koncentruoto ir struktūriško vyno. Geriausiai žinomi šio regiono vynai yra Chardonnay, Sauvignon Blanc ir Pinot Noir.
„De Martino“ – Čilės vyno pionieriai
„De Martino“ vyninė buvo įkurta 1934 m. Maipo slėnyje. Beveik 90 metų istorija, keturių kartų patirtis ir aistra sukūrė unikalų vyninės stilių. Jie dirba tam, kad parodytų minėtų Čilės regionų savitumą ir terroir pasitelkdami atskirus vynuogynus. Beveik visuose regionuose „De Martino“ atskleidžia visą Čilės vyndarystės įvairovę, išlaikydama konkurencingas kainas ir aukštą kokybę, pagrįstą tvirtais tvaraus požiūrio principais.
Kokimbo regione veikianti įmonė „De Martino“ gamina puikų „Chardonnay“ ir „Pinot Noir“ vyną iš sauso klimato Limari slėnio.
„Chardonnay“ iš Kasablankos slėnio yra gaivesnis ir sudėtingesnis.
Maipo slėnyje rasime geriausią „Cabernet Sauvignon“ ir sodrų „Carmenere“.
„De Martino“ taip pat turi nedidelių vynuogynų Maulės ir Kačapoalo vietovėse, o veiklą pradėjo su daugiau nei 100 metų senumo vynmedžiais Itatos slėnyje, Pietų regione. Jų gamybos apimtys vis dar ribotos, tačiau jie nenori jų didinti.
Paprastai vienos rūšies „De Martino“ vyno pagaminama 2000–4000 butelių. Jų vynus gerai vertina žinomi vyno kritikai, „De Martino“ vynas buvo patiektas ir aklojoje degustacijoje 2023 metais vykusiame Pasaulio someljė čempionato finale Paryžiuje.
Vasario 24 dieną „De Martino“ vyninės atstovas atvyksta į Lietuvą. Vakarienės vyno bare „Taurės“ metu ragausime keletą skirtingų „De Martino“ vynų ir pamėginsime perprasti kokybiško Čilės vyno savitumą bei regionų įvairovę.