Ekologiškas, biodinamiškas ar natūralusis?
Paskelbta: 2017-01-02
Ekologiškas, biodinamiškas ar natūralusis?
Pastaruoju metu itin domimasi aplinką tausojančiais būdais pagamintu vynu. Kuo skiriasi ekologiškas vynas nuo biodinamiško ar natūraliojo? Kaip tokį vyną aptikti lentynose?
Ekologiškas vynas
Tai vynas, pagamintas iš vynuogių, kurios buvo augintos laikantis ekologinės vyndarystės standartų: nebuvo naudojama cheminių trąšų, pesticidų, fungicidų ir herbicidų. Ekologinės vyndarystės taisyklės nurodo mažesnį maksimalų leidžiamą sulfitų kiekį vyne. Ant sertifikuoto ekologiško vyno butelių rasite iš žvaigždučių sudėliotą lapo simbolį.
Chateau Tour des Gendres – Prancūzija, Bordo
Išeivių iš Italijos įkurta vyninė Beržerake šiuo metu valdoma jau trečios kartos. Ypatingas dėmesys yra skiriamas darniai vyninkystei, kurios tikslas – kuo mažiau pakenkti gamtai bei ją puoselėti.
Chateau du Cedre – Prancūzija, Pietvakariai
Prieš 20 metų pradėję daryti vyną broliai Pascalis ir Jean-Marcas Verhaeghe, siekdami kokybiško vynuogių derliaus, pasirinko mažą derlingumą ir ekologinio ūkininkavimo principus. Sujungdami Burgundijos bei Bordo vyno gamybos tradicijas, jie siekia savo vynuose atskleisti Kahoro vyno savybes. Tai jiems puikiai sekasi: „Chateau du Cedre“ yra laikomas vienu svarbiausių gamintojų atgimusioje Kahoro apeliacijoje.
Dominio Romano – Ispanija, Ribera del Dueras
„Dominio Romano“ – labai nedidelė šeimos vyninė Ribera del Duero regione. Šeimai priklauso tik 10 hektarų vynuogynų, tačiau tai seni (40 metų ir senesni) vynmedžiai. Vynai gaminami iš vietinės ‚Tinto Fino‘ veislės (‚Tempranillo‘ klonas, pritaikytas ekstremaliam vietiniam klimatui bei dirvožemiui). Vyninėje laikomasi ekologinės vyndarystės principų.
Pares Balta – Ispanija, Katalonija
„Pares Balta“ vyninės, esančios Ispanijos Penedeso regione, istorija prasidėjo 1790 metais. 1970-aisiais prie jos vairo stojo Cusiné šeima. Broliai Joanas ir Josepas Cusiné dirba vynuogynuose, o jų žmonos kartu su enologėmis Maria Elena Jimenez bei Marta Casas yra atsakingos už vyno gamybą. Nuo 2010 metų ūkyje aktyviai taikomi ekologinės ir biodinaminės vynininkystės principai.
Volpaia – Italija, Toskana
Vyninę su 360 hektarų vynuogynų pagal ekologinės žemdirbystės principus valdo Mascheroni'ų šeima. Įdomu, kad XII amžių menantį Volpajos miestelį su tvirtove italų žinynas „Gambero Rosso“ laiko unikaliausia kjančio gamybos vieta, o „Wall Street Journal“ įvardija jį kaip vieną iš 7 Italijos stebuklų. „Castello di Volpaia“ laikomas klasikiniu Italijos vyno gamintoju.
Jurtschitsch – Austrija, Žemutinė Austrija
„Jurtschisch“ vyninė įsikūrusi Austrijoje, Sonnhofo dvare, kurio rūsių istorija siekia XIV amžių. Čia ilgą laiką žemės ūkį vystė vienuoliai, kol 1868 metais Jurtschitschių šeima įsigijo šį dvarą ir pradėjo užsiimti vyndaryste. Šiandien „Jurtschitsch“ vynai garsėja neprilygstama ir pastovia kokybe. Jie pirmieji Kamptalio regione ėmė filtruoti ir patys pilstyti vyną į butelius, dar 1972 metais ėmėsi ekologinės vyndarystės ir daugelio kitų naujovių.
M.Chapoutier Meysonniers Rouge Bio Crozes - Hermitage AOC 2014 – Prancūzija, Šiaurinis Ronos slėnis
M.Chapoutier Meysonniers Blanc Bio Crozes - Hermitage AOC 2015 – Prancūzija, Šiaurinis Ronos slėnis
Chateau Fongaban Cotes de Castillon AOC 2013 – Prancūzija, Bordo
Biodinamiškas vynas
Tai vynas, pagamintas iš vynuogių, augintų laikantis biodinaminės vynuogininkystės principų, tai yra vietoj trąšų naudojant specialius, griežtai reglamentuotus augalinius preparatus. Visi darbai vynuogyne atliekami pagal kosminių kūnų kalendorių. Cheminių trąšų, pesticidų, herbicidų ir fungicidų naudojimas draudžiamas. Fermentacija vykdoma spontaniškai, be kultūrinių mielių. Tarp vynmedžių eilių auginamos pakaitinės kultūros, žemė dažnai dirbama arkliais, kad nesusispaustų dirvožemis. Biodinamišką vyną sertifikuoja organizacijos „Biodyvin“ bei „Demeter“, kurių logotipai atvaizduojami butelio etiketėje.
Eric Rodez – Prancūzija, Šampanė
Ericas Rodezas – aštuntosios kartos vynuogių augintojas, įsikūręs juodųjų vynuogių karalystėje – Ambonė (Ambonnay) miestelyje, klasifikuotame aukščiausia grand cru kategorija. Jis turi vos 6 hektarus brandžių vynuogynų ir per metus pagamina apie 40 tūkstančių butelių šampano. Jo vyno gamybos stilius išsiskiria bazinio vyno fermentavimu ąžuolo statinėse. Ericas šio gamybos būdo subtilybių mokėsi Burgundijoje, Ronos slėnyje. ir garsiuose „Krug“ šampano namuose.
Roederer Cristal – Prancūzija, Šampanė
Šampano namai „Louis Roederer“ daugybei vyno gerbėjų asocijuojasi su legendiniu „Cristal prestige cuvee“, 1876-aisiais sukurtu specialiai Rusijos carui Aleksandrui II. Tačiau ir be šio šampano „Louis Roederer“ namai yra nepriekaištingos reputacijos. Jie yra vienas sėkmingiausių šampano gamintojų per pastarąjį dešimtmetį. Iki šių dienų įmonės vairas išliko šeimos rankose.
Zind Humbrecht – Prancūzija, Elzasas
„Domaine Zind-Humbrecht" – vienas ryškiausių vyno gamintojų Elzase. Šeimos vyndarystės ir vynuogininkystės tradicijos siekia 1620 metus. Šiuo metu vyno ūkiui priklauso 40 ha vynuogynų, iš jų per 10 ha grand cru. Siekdami kuo geriau vynuose atskleisti vietos terroir, „Zind-Humbrecht" vyndariai vieni pirmųjų ėmė akcentuoti ekologinės bei biodinaminės vynuogininkystės ir vyndarystės svarbą ir nuo 1997 metų įgijo ekologinio ūkio, o nuo 2002 metų – ir biodinaminio ūkio sertifikatus.
Bott-Geyl – Prancūzija, Elzasas
Nuo 1993 metų vyndarys Jeanas Christophe Bott-Geylas, kurio protėviai 1795 metais užveisė pirmuosius vynuogynus, stojo prie „Domaine Bott-Geyl" vairo ir įtvirtino savo stilių Beblenhaime. Šiek tiek vyresnis nei dvidešimties, pasimokęs Naujajame Pasaulyje ir Burgundijoje bei stipriai veikiamas savo mokytojo Leonardo Humbrechto požiūrio bei aistros teroir išraiškingumui vynuose, vyno gamybą jis pradėjo vykdyti pagal ekologinius ir biodinaminius principus, o tai patvirtinančius sertifikatus gavo 2000-aisiais.
Weingut Wimmer- Czerny – Austrija, Žemutinė Austrija
Hansas Czerny savo šeimos vyninėje Felse dirba nuo 1985 metų ir nuo pat pradžių tapo ekologinės vyndarystės lyderiu Vagramo regione. Jis yra aktyvus „Demeter" judėjimo narys ir nuo 2003 metų savo vynuogynus puoselėja remdamasis biodinaminės žemdirbystės principais.
M.Chapoutier Granges de Mirabel Viognier Coteaux Ardeche IGP 2014 – Prancūzija, Langedokas-Rusijonas
Natūralusis vynas
Tai vynas, gaminamas laikantis ekologinės ar biodinaminės vyndarystės principų, tačiau papildomai atsisakoma kokios nors manipuliacijos vyninėje: draudžiama koreguoti rūgšties, taninų ir alkoholio koncentraciją, filtruoti, skaidrinti, pasterizuoti. Sulfitų išvis nenaudojama arba naudojama itin mažai. Fermentuojama moliniuose arba cemento induose. Tokį vyną galima vadinti ir istoriniu, nes jis gaminamas lygiai taip pat, kaip ir prieš 300 ar net 3000 metų. Natūralusis vynas neturi specialaus žymėjimo.
Sebastien Riffault – Prancūzija, Luaros žemuma
Vyndario Sebastieno Riffault ūkis sertifikuotas kaip ekologinis. Sebastienas žemę aria arkliu, o vynuoges renka rankomis. Vyne visai nėra arba yra labai mažai sulfitų, vynas nefiltruojamas, neskaidrinamas. Uogos skinamos labai vėlai, jau pradėjusios vysti. Fermentacija vyksta tik su natūraliomis mielėmis, vynas brandinamas senose ąžuolo statinėse su mielių nuosėdomis. Vyno pavadinimai atspindi vynuogynų, kuriuose noksta 'Sauvignon Blanc' arba 'Pinot Noir', specifiką, juos sugalvojo Sebastieno žmona Jūratė.
Moliniuose ąsočiuose fermentuotas bei kitas vynas
Tai nesertifikuotas vynas, gaminamas laikantis istorinių vyno gamybos principų.
Pheasant's Tears – Gruzija, Kartlis
Lietuvą pasiekė vienu seniausių būdų pagamintas gruziniškas vynas iš vyninės „Pheasant’s Tears“. Jis fermentuotas ir brandintas molio ąsočiuose („kvevri“). Pagaliau smalsiausi vyno žinovai galės paragauti ir suprasti, koks yra autentiškas Gruzijos vynas, nes tokio Lietuvoje dar nebuvo. Įkvėptas ir sužavėtas gruziniškos dvasios 2007 metais vyninę "Pheasant’s Tears" įkūrė amerikietis dailininkas Johnas Wurdemanas.
Schuchmann – Gruzija, Kachetija
Vyninė įkurta vokiečio vyno žinovo Burkhardo Schuchmanno. Vienos kelionės metu jis atrado senas Gruzijos vyno gamybos tradicijas bei įžvelgė dideles vietinių vynuogių galimybes. Gruzijoje, Kachetijos regione, jis įkūrė vyninę, kurioje vynas gaminamas tik iš vietinių vynuogių taikant europietiškus gamybos būdus. Serija „Vinoterra“ gaminama naudojant tradicinį gruzinišką vyno gamybos būdą – fermentavimą moliniuose induose „kvevri".
De Martino Gallardia Old Vine White Itata DO 2015 (fermentuotas moliniuose ąsočiuose) – Čilė, Itatos slėnis
Joel Duffau La Cuvee a Mon Loup Bordeaux AOC 2013 (be pridėtų sulfitų) – Prancūzija, Bordo