Kovo 13-oji – Tarptautinė riesling diena
Paskelbta: 2022-03-09
Ieškote tobulo vyno ir maisto derinio? ‘Riesling’ vynuogės atvers gausybę pasirinkimų! Gastronomijos pasaulyje ne paslaptis, kad baltųjų vynuogių karalienės ‘Riesling’ puikiai dera prie įvairių užkandžių, karštų patiekalų ir desertų. „Riesling“ vyno įvairovė įrodo, kad šios vynuogės dar ir geriausiai geba atskleisti vietos, kurioje yra auginamos, savitą dirvožemį bei klimatą (terroir). Beveik pusė visų pasaulio ‘Riesling’vynuogynų yra Vokietijoje, todėl ši šalis ne veltui garsėja geriausiais ir įvairiausiais „Riesling“ vynais, kurių pasirinkimas gali susukti galvą – nuo sausų, gaivios minerališkos rūgšties iki saldžių ir aromatingų, turinčių mažiau alkoholio. Tačiau ir Austrijoje, Elzase (Prancūzijoje) bei Pjemonte (Italijoje) gaminami„Riesling“ rodo unikalų šių vynuogių gebėjimą atspindėti vietos kilmės ypatumus bei ilgaamžiškumą.
Minėdamas tarptautinę „Riesling“ dieną, „Vyno klubas“ supažindina su skirtingų stilių „Riesling“vynais, kurie gali tapti jūsų vakarienės puošmena.
Sausojo (trocken) „Riesling“ vyno Vokietijoje yra pagaminama vis daugiau dėl klimato kaitos ir šiltesnių orų, tačiau vėsos vis dar pakanka išryškinti šių vynuogių jaunatviškumą ir troškulį malšinantį gaivumą. Sausas jaunas „Riesling“ iš Reingau regiono Vokietijoje (šiaurinėje Reino upės pusėje) dažniausiai pasižymi galinga plienine rūgštimi, citrusų aromatais ir minerališku poskoniu, todėl derinamas su įvairiomis jūros gėrybėmis, žuvimi bei baltos mėsos patiekalais. Būtent toks yra Georg Breuer GB Sauvage Riesling Rheingau Qba. Sauvage prancūziškai reiškia laukinį arba nesuvaldomą, o tai atspindi ir Breuerių vyndarių šeimos požiūrį į vyną bei pristato ir pačią Reingau vietovę. „Siekiu pagaminti vynus, kurie ryškiai atkleidžia vyno kilmę,“ – tai Bernhardo Breuerio (dabar vyninę valdančios Teresos tėvo) vyndarystės moto, kuriuo ir šiandien, tęsdami darbus, vadovaujasi jo vaikai. Vynas yra būdingos gelsvai žalsvos spalvos, kvepia citrusiniais vaisiais, žaliais obuoliais, citrinų žievelėmis, melionais ir šlapiu skalūnu. Gali ilgus metus sėkmingai bręsti butelyje.
Šiaurės Italijoje, Pjemonto regione, įsikūręs Aldo Vajra – ‘Riesling’ vynuogių pionierius. 1985 m. šiame regione jis pasodino patį pirmą ‘Riesling’ vynuogyną. Tuomet‘Riesling’ vynuogės, vietinių ten dar vadintos ‘Pietracine’ (it. „šaknys, augančios akmenyje“), dabar įvardintos tiksliai. Pjemonte pasodinti vynmedžiai auga žvyro ir smėlio dirvožemyje. Jeigu ieškote minerališko ir gaivaus, tačiau kompleksiškų aromatų „Riesling“, paragaukite G. D. Vajra Riesling Langhe 2017. Žalsvai gelsvo atspalvio vynas kvepia persikais, abrikosais, citrusiniais vaisiais, dvelkia imbieru ir baltomis gėlėmis. Burnoje – gaivi rūgštis ir ilgai išliekantis minerališkas poskonis.
Prie vokiško ir itališko „Riesling“ taurės derinkite lengvai keptas krevetes, riebesnius minkštuosius sūrius, baltos žuvies sevičę žaliųjų citrinų ir aitriųjų paprikų marinate, lašišos tartarą su avokadu, sušius, žuvies sašimį.
Parduotuvėje akims užkliuvus už užrašo „Smaragd“ austriško vyno etiketėje, žinokite, kad tai aukščiausios kokybės Austrijos regiono Vachau baltojo vyno kategorija, kuriai priklausantys vynai pasižymi didžiausiu kompleksiškumu, koncentracija, nokumu ir ilgaamžiškumu. Vachau vynai dažniausiai iš stačių šlaitinių, seno granitinio gneiso dirvožemio vynuogynų. Viena didžiausių bei plačiausią austriškų vynų spektrą siūlančių vyninių „Domaine Wachau“ atskirus vynuogynus patiki skirtingoms vyndarystės meistrų šeimoms, kaip patys juos vadina, „vynuogių užkalbėtojams“. Vynas Domaine Wachau Riesling Smaragd Ried Loibenberg 2020 gaminamas kruopščiai ir su meile iš atskiro Loibenbergo vynuogyno. Šis vynas dešimtmečius puikiai bręsta butelyje, o atkimšę jį čia ir dabar mėgausitės galingu ir giliu, traškios rūgšties, minerališku ir svariu vynu. Šio „Riesling“ aromatai nustebins jus šlapio akmens, kaulavaisių, apelsinų žievelių ir žaliųjų citrinų, ananasų ir mangų natomis.
Nokesnių, saldesnių aromatų ir svaresnių „Riesling“ vynų galime rasti ir Elzase (Prancūzija). Dėl šlaitinių vynuogynų ekspozicijos šie vynai gaivumu ir rūgšties balansu dažnai prilygsta vokiškiems vynams. Geriausias pavyzdys – dar XVI amžiuje elzasietiško vyno istoriją pradėję kurti Humbrechtų ir Zindų šeimų vyndariai. Leonardo Humbrechto ir Geneviève Zind santuoka 1959 metais sujungė atskirai vyną gaminusių šeimų patirtį ir žinias bei sukūrė šiandien pasaulyje gerai žinomus „Zind Humbrecht“ vyno namus. Šiandien už vyninės vairo stovintis Olivier Humbrechtas, kaip ir anksčiau jo tėvas Leonardas Humberchtas, yra vienas iš įtakingiausių biodinaminės vynuogininkystės ir vyndarystės skleidėjų Europoje, todėl nenuostabu, kad vynai taip puikiai atskleidžia Elzaso terroir.Zind Humbrecht Riesling Roche Granitique Alsace AOC 2018 vynas gaminamas iš jauniausių vyninės „Grand cru“ vynuogynų (vynmedžiams 36 metai! Jaunausių!), augančių ant granito dirvožemio. Vynas sodriai geltonos spalvos, kvepia obuoliais, citrinos žievelėmis, baltaisiais pipirais, kriaušėmis, bičių vašku, šlapiu granitu, yra tankios tekstūros, sausos ir nokios rūgšties, ilgai išliekančio citrusinių vaisių poskonio.
Prie austriško ir elzasietiško „Riesling“ derinkite riebesnes žuvis, kaip otas, menkė, rizotą su jūros gėrybėmis, smidrus su olandišku padažu, kiaulienos medalionus su švelniu grietinėlės padažu, dešreles su svogūnų džemu ir bulvių koše.
Vokietijoje, Mozelyje, saldesnių vynų pasirinkimas platesnis, vynas nokesnis, kadangi vynuogynai auga šlaituose – taip gauna daugiau saulės. Tokie vynai puikiai dera prie skirtingų pasaulio virtuvės patiekalų, ypač pusiau sausieji feinherb ir saldieji spatlese, kurie įspūdingai papildo aštresnius azijietiškos bei indiškos virtuvės patiekalus.
Vyninė „Reichsgraf fon Kesselstatt“ pasaulyje pripažinta kaip viena iš geriausių „Riesling“ gamintojų Mozelio, Saro ir Ruverio regione, o jos ištakos ir pirmieji dokumentai siekia XIV amžių. Nuo 1983 iki 2016 metų vyninei vadovavo Annegreta Reh-Gartner, kurios tėvas Güntheris nusipirko vyninę. Ji rūpinosi vokiško„Riesling“ garsinimu pasaulyje, ypatingą dėmesį skyrė vynuogių kokybei, o ne kiekiui. „Reichsgraf fon Kesselstatt“ ir naujos kartos vyndarių tikslas – ir toliau gerbti terroir bei į jį atsižvelgti. Pusiau sausas vynas Reichsgraf von Kesselstatt Scharzhofberger Riesling Kabinett Feinherb 2018 – nokių obuolių, geltonųjų kriaušių, tropinių vaisių, medaus aromatų. Puikaus saldumo ir rūgštumo balanso, minerališkas. Šis vynas puikiai tiks prie lengvesnių aštrių patiekalų – indiškų troškinių su kario padažu, gilioje keptuvėje pagamintų patiekalų su imbieru ir saldesniais padažais, sušių su vasabiu, šviežių salotų su vaisiais ir ožkos sūriu, kalakutienos su uogų ar obuolių padažu. Tos pačios vyninės saldus vynasReichsgraf von Kesselstatt Josephshöfer Riesling Spätlese 2018, turintis mažiau alkoholio (vos8 tūrio proc.) ir daugiau likutinio cukraus, itin gerai derės su labai aštriais azijietiškos, indiškos ir meksikiečių virtuvės patiekalais. Šiuo spatlese vynu nustebinsite savo artimuosius prie Velykų stalo su sluoksniuotos tešlos pyragaičiais su grybais, silkės užkandžiais su morkomis, svogūnais ir džiovintais vaisiais. Taip pat nesuklysite šį vyną ragaudami vieną arba kartu su kreminiu ožkos sūriu ir datulėmis vietoj deserto.
„Riesling“ vynai – unikalūs ir, kaip dažnai sakoma gastronomijos pasaulyje, dera su visais patiekalais, jei tik parinkti su meile ir atidumu bei atsižvelgiant į kilmės vietą.
Sėkmės ieškant geriausio „Riesling“ derinio su maisto!
Gintarė Paunksnytė