'Nascetta' – atgimusi retenybė Pjemonte
Paskelbta: 2017-08-01
1993-ieji vynuogėms ‘Nascetta‘ buvo lemtingi. Žurnalisto Armando Gamberos akivaizdoje Elvio Cogno ir Valteris Fissore su kitais Novello DOC apeliacijos vyndariais atidarė 1986 m. 'Nascetta' vynuogių vyno butelį. Visų nuostabai, vynas buvo ne tik puikiai išsilaikęs, bet ir išskirtinio skonio, kuriam neprilygo joks kitas Langės regiono gėrimas. Elvio Cogno bei Valteris Fissore suprato vynuogių ‘Nascetta‘ svarbą ir galimybes, todėl, ilgai nedelsdami, 1994-aisiais ėmėsi su jomis eksperimentuoti. Kadangi nebuvo išlikusio nė vieno 100 proc. ‘Nascetta‘ vynuogyno, vyndariai rinko uogas iš atskirų Novelo apylinkių vynuogynų. Nagrinėdami kekę po kekės, jie išrinko geriausias uogas ir pavertė jas aštuoniais šimtais „Elvio Cogno Anas-Cetta“ butelių. Tai buvo vienas pirmųjų Elvio Cogno vynų. Kiek nelegalus: be apeliacijos, iš baltosios vynuogės, kurios nėra leistinų vynuogių sąraše.
2002 m. vynuoges ‘Nascetta‘ leista naudoti Langhe DOC vynui gaminti. 2010 m. šios veislės vynui buvo suteikta apeliacija, arba kilmės nuoroda, Langhe Nascetta di Novello. Šią nuorodą turintis vynas gaminamas iš 100 proc. ‘Nascetta‘ vynuogių, užaugintų Novelo apylinkėse.
Vynuogių veislė ‘Nascetta‘ (dar vadinama ‘Nas-cetta‘, ‘Anascetta‘) pirmą kartą buvo paminėta 1877 m.: Giuseppe dei Conti di Rovasenda knygoje „Saggio di un’ampelografia universale“ pavartojo jos tarminį pavadinimą ‘Anascetta‘. Vynuogės buvo apibūdintos kaip „itin subtilios, o jų vynas – puikus“. Vėliau, 1895 m., apie šias vynuoges rašė enologas Lorenzo Fantini. Jų skonį mokslininkas lygino su vynuogėmis ‘Moscato‘. Už šiuolaikinį pavadinimą ‘Nascetta‘ turėtume būti dėkingi Pjemonto enologui Giovanniui Gagnai, kuris paminėjo ‘Nascetta‘ vynuoges, kaip tinkamas naudoti kartu su ‘Moscato bianco‘ ir ‘Favorita‘.
Šio pavadinimo raida atskleidžia įdomų faktą: balsė „a“ žodžio pradžioje tam tikrais atvejais pridedama Pjemonto dialekte, tad jeigu 1877 m. buvo vartojamas pavadinimas ‘Anascetta‘, reiškia, jog ši vynuogių veislė buvo itin paplitusi Pjemonte. Ji buvo naudojama saldaus vyno gamybai ir maišoma su ‘Favorita‘ ir ‘Moscato‘. Toks saldus, iš padžiovintų vynuogių daromas vynas buvo vartojamas mišių metu ir galėjo, neprarasdamas kokybės, kurį laiką būti laikomas butelyje.
Kaip ir su kiekviena vynuogių veisle, su ‘Nascetta‘ reikia mokėti dirbti. Kadangi ‘Nascetta‘ vynuogės gana lepios, jas prižiūrėti nelengva. Nepastovus derlius, svyruojantis nuo gausybės uogų iki vos kelių prisirpusių vynuogių, lėmė tai, kad XX a. ‘Nascetta‘ vos neišnyko. Vyndariai labiau vertino derlių užtikrinančias vynuogių veisles, tokias kaip ‘Nebbiolo‘, iš kurių galėjo sėkmingai gaminti barolą. ‘Nascetta‘ buvo auginama labiau dėl malonumo, nedideliais kiekiais, neketinant jos gausiai naudoti vyno gamyboje. Be to, ji dažniausiai buvo auginama su kitomis vynuogių veislėmis.
Ši naujai atgimusi vynuogių veislė nusipelnė vyno mėgėjų dėmesio ne tik dėl savo istorijos, bet ir dėl išskirtinių skonio savybių.
Justina Gedgaudaitė