Naujosios Zelandijos ‘Pinot Noir‘
Paskelbta: 2017-08-31
Burgundija nėra vienintelė vieta, kur daromas didingas ‘Pinot Noir‘ vynuogių vynas! Vis aršiau į šios lepios, bet itin vertinamos veislės vyno olimpą veržiasi ambicingi Naujosios Zelandijos vyndariai. Ko vertas vien vyninės iš Centrinio Otago „Felton Road“, gaminančios beveik tik „Pinot Noir“, paskelbimas 13-ta pasaulyje „World‘s most admired wine brands“ rinkimuose. Nors „Pinot Noir“ tesudaro 9 proc. šalies vyno, tačiau vis dažniau vyno mėgėjai šio vyno ieško būtent Naujojo Pasaulio vyno lentynose. Dažniausiai ‘Pinot Noir‘ auginamos vėsesniuose šalies pietiniuose regionuose: Vairarapoje, Nelsone, Marlbore, Kentenberyje ir Centriniame Otage.
Centrinis Otagas
Tai ne tik pats piečiausias vynuogynų regionas pasaulyje, bet ir pats aukščiausias. Kartu tai ir žymiausia ‘Pinot Noir‘ augavietė Naujojoje Zelandijoje. Net 1506 ha (arba tris ketvirtadalius viso Centrinio Otago vynuogynų) užima ‘Pinot Noir‘ vynmedžiai. Snieguotų kalnų papėdėje lioso, smėlio ir žvirgždo dirvožemyje auga vynuogynai. Gerai vandenį sugeriantis gruntas labai tinkamas ‘Pinot Noir‘ uogoms sirpti, kaip ir trumpa, sausa vasara su daug karštos saulės.
Vynas. Džibstono slėnio vynas dažniausiai būna ryškaus aviečių, braškių ir miško žolelių aromato. O štai šiltesnėje Benokberno (Bannockburn) vietovėje „Pinot Noir“ būna sodresnis, ryškesnio vyšnių ir tamsių uogų skonio bei tvirtesnių taninų.
Vairarapa
Tai vienintelis šiaurinės šalies salos regionas, svarbus ‘Pinot Noir‘. Iš 492 hektarų Vairarapoje auginamų ‘Pinot Noir‘ vynuogynų beveik visi yra Martinbore. Dominuoja priemolio ir vandeniui laidaus žvyro dirvožemis, labiausiai vertinamuose vynuogynuose gausu ir kalkakmenio. Vyrauja pusiau jūrinis klimatas su šaltais pavasario ir rudens sezonais, bet itin šiltomis vasaromis. Dėl didelio dienos ir nakties temperatūrų skirtumo uogos ne tik sukaupia cukraus, bet ir išlaiko gerą rūgšties balansą.
Vynas. Įprastai „Pinot Noir“ pasižymi tamsių uogų aromatais, turi sodraus vyšnių, slyvų ir šokolado skonio.
Marlboras
Šiame regione pagaminama daugiausiai vyno Naujojoje Zelandijoje. Auginama net 2590 ha ‘Pinot Noir‘ vynmedžių. Viena iš regiono sėkmės paslapčių – dar slenkančių ledynų suformuotas itin laidus dirvožemis su smėlingu, akmenuotu sluoksniu, dengiančiu molingą žvirgždą. Daug saulėkaitos sulaukiančiame Marlbore ryškus dienos ir nakties temperatūrų skirtumas, dėl to ilgas uogų sirpimo sezonas.
Vynas. Dominuoja aviečių, braškių ir vyšnių aromatai. Įprastai gaivi rūgštis puikiai dera su vaisišku skoniu. Piečiau esančių slėnių vynuogynų vynas dažniausiai būna sodresnio skonio.
Nelsonas
Tai nedidelis (vos 220 hektarų ‘Pinot Noir‘) regionas pačioje pietinės salos šiaurėje. Dirvožemis molingas, akmenuotu paviršiumi. Vaimėjos (Waimea) lygumoje, kur vyrauja sąnašinis dirvožemis, vynas būna švelnesnio skonio. O štai Mauterės (Moutere) kalnų papėdėje augančių vynuogynų teritorijoje kadaise vinguriavo upė, tad dirvožemyje gausu riedulių bei smėlio, o vynas būna sodresnio ir ryškesnio skonio. Nedidelis atstumas nuo jūros šiek tiek sušvelnina klimatą ir labai sumažina šalnų tikimybę. Tai saulėčiausias šalies regionas.
Vynas. Kvapnus ir kompleksiškas. ‘Pinot Noir‘ iš Nelsono būdingi žemės aromatai, juos papildo vyšnių bei raudonųjų slyvų kvapai. Koncentruoto, ilgai išliekančio skonio.
Kentenberis
Kentenberio regionas apie 200 kilometrų driekiasi rytine pietinės salos pakrante. Net trečdalis regiono vynuogynų (404 ha) skirta ‘Pinot Noir‘. Slėniuose dominuoja sąnašinis žvirgždas, bet kalvos padengtos kalkakmenio bei molio dirvožemiu. Nuo lietaus regioną gina Pietų Alpės, užtikrinančios ilgą, saulėtą vasarą. Sausas rudens sezonas su dideliais dienos ir nakties temperatūrų skirtumais sudaro puikias sąlygas vynuogėms gerai prisirpti.
Vynas. Aromate susilieja raudonų bei tamsių uogų kvapai su prieskonių natomis. Sodraus, ilgai išliekančio skonio vynas su subtiliu žemės ir odos poskoniu.
--> Mūsų Naujosios Zelandijos „Pinot Noir" rasite čia <--
(Rugsėjo mėnesį laukiame naujienų iš Centrinio Otago ir Martinboro)
Petras Jarašūnas