Michel Cluizel: šokoladinės tobulybės link
Paskelbta: 2018-10-02
Prasidėjus lietingam rudens sezonui, norisi rašyti apie ką nors skanaus... Kad ir apie šokoladą. Dažno europiečio jau vaikystėje pamėgtą ir po vakarienės tikėtąsi saldėsį. Tai tema, kuria sunku kalbėti nemistifikuojant. Nes iš tiesų šio, iš kakavos pupelių gaminamo skanėsto atsiradimas kupinas magijos. Kakavos pupeles pirmieji panaudoję majai jas laikė dievų dovana ir disponavo jomis kaip piniginiais vienetais. O Europoje kakava pamėgta tik ją išmokus saldinti parsivežtomis cukranendrėmis arba vienuolių sugalvotu būdu – medumi. Lietuvoje šokolado gamyba prasidėjo 1888 m., o Vilniuje gyvenęs ir veikęs žydų kilmės gydytojas Camachas Šabadas (paminklas jam puošia Mėsinių ir Dysnos gatvių kampą), sakoma, sergančius vaikus gydęs šiltu pienu ir gabalėliu šokolado. Stebėdama vis didėjantį šokolado poreikį ir nenutrūkstamą šio produkto vartojimą, nusprendžiau pasidomėti šokolado gamintojų pasaulyje itin gerbiamu „Michel Cluizel“.
Šokolado gamintojų istorija prasidėjo nuo Marko Cluizelio, kuris dirbo konditeriu ir gavo tuomet dar retą galimybę dirbti su šokoladu. Sunku patikėti istorijos saldumu, bet Paryžiuje jis pamilo Marcelę, dirbusią saldainių parduotuvėje. Du žmonės pradėjo siekti vieno tikslo – turėti savo šokolado parduotuvę Paryžiuje. Kad ir meilės mieste, bet gyventi Paryžiuje nėra lengva, todėl verslą jie pradėjo šiaurinėje Prancūzijos dalyje, Damvilyje. Versliam ir ambicingam žmogui Markui Cluizeliui gimė išganinga mintis: „Šokoladą gaminsiu čia, o pardavinėsiu Paryžiuje!“ Pripažinimas buvo pelnytas. Jų sūnus Michelis, gimęs šeimoje, besiverčiančioje dievų dovana, būdamas vos 16-os metų suprato, kad šokoladas – jo gyvenimas, tad sulaukęs 29-erių nusprendė pastatyti šokolado fabriką. Šiuo metu įmonę valdo trečioji karta: Michelio sūnus Markas ir dukros Sylvie bei Catherine. O 2018-ieji yra ypatingi – įmonei jau 70 metų!
Apie šeimos verslus kalbėti yra prasminga dėl to, kad jie paprastai pasižymi stipriomis vertybėmis. „Michel Cluizel“ šokolado meistrų didžiausias uždavinys – kuo geriau išsaugoti ir atskleisti natūralias skonines ir maistines kakavos savybes. Todėl nuo 1997 metų Cluizelių šeima artimai bendradarbiauja su žinomais kakavos augintojais visame pasaulyje ( 7 skirtingos plantacijos). Galime teigti, kad šokolado gamybos procesas yra lėtas, natūralus ir harmoningas: „Michel Cluizel“ šokolado meistrai pupeles pradeda ruošti jau plantacijoje, kur jos, vos nuskintos, paliekamos pirmajai fermentacijai, vėliau keliauja į „Cluizel“ manufaktūrą ir yra lėtai skrudinamos iki tobulos tekstūros. Šis etapas yra vienas svarbiausių, norint atskleisti natūralias kakavos pupelių savybes. Visai kaip ir vyno gamyboje, toks šokolado gaminimo principas atskleidžia kiekvieno specifinio terroir savitą skonį ir aromatą.
Vienos šeimos entuziazmas ir ryžtas kuria iš esmės naują sampratą apie šokoladą. Ir tenebando niekas jo pavadinti banaliu saldėsiu! Rimstant metų laikams, linkiu visiems paragauti šokolado iš tų septynių plantacijų, kuriose slepiasi dievų dovanos. Skanaus!
Giedrė Razulytė