Aukščiausios kokybės arbata iš Kinijos: kaip ja mėgautis?
Paskelbta: 2022-11-10
Londono širdyje, nuolat judriame ir kvapų, garsų bei spalvų prisotintame Portobelo turguje, užsukame į vieną ramesnių pasažų. Nedidelės parduotuvėlės ir iš viso pasaulio suvažiavę jų savininkai čia parduoda viską – nuo vos kelis eurus (ten, žinoma, svarus) kainuojančios dėvėtos ar masiškai pagamintos bižuterijos iki šimtais ar net tūkstančiais įvertintų rankų darbo kilimų, kolekcinių vazų bei dizainerių meno kūrinių. Ant vieno iš vidun kviečiančių juodų stendų balta kreida parašyta: WE GOT GREEN TEA * WHITE * OOLONG * BLACK TEA * WE GOT SMEEELLLYYY TEA * IF WE DON’T GOT IT, YOU DON’T WANT IT!!!
Užrašas kviečia užeiti į „The Chinese Tea Company“ krautuvėlę.
Jaukioje, mistiškoje prieblandoje paskendusios krautuvėlės gilumoje sėdi Juyan Webster – „The Chinese Tea Company“ įkūrėja, kurios venomis, kaip sako ji pati, teka arbata. Kampe jau verda vanduo, stalas priešais Juyan nukrautas įvairiais arbatos gamybai naudojamais aksesuarais.
Ant tradicinio arbatos gėrimo stalelio išdėliotos molinės gyvūnų figūrėlės. Arbatos ceremonijos metu šie gyvūnėliai maitinami – ant jų išpilamas arbatos ar vandens likutis, taip tikintis sėkmės ar turtų. Bet ką tik įžengę pro duris ir prisėdę priešais Juyan to dar nežinome. Pradedame pokalbį apie arbatą...
- Taigi, ką šiandien ragausime?
- Šiandien išbandysime „Vyno klube“ naują arbatą „Tie Guan Yin Selected Grad“. Tai ulongo arbata, kurios derlius nuimamas du kartus per metus – rudenį ir pavasarį.
Ulongo arbata yra viena sudėtingiausiai gaminamų arbatų iš Kinijos. 30 procentų lapelių oksidacija reiškia, kad arbatos lapeliai savyje vis dar turi labai daug šiežumo, bet stiprus žoliškas aromatas panaikintas.
- Kiek arbatos dedate?
- Priklauso nuo to, kiek turite laiko, keliese esate. Galime dėti mažiau arbatos ir pilti daugiau vandens, bet laukti tuomet reikės ilgiau. Šiuo atveju esame tik trise, mes kalbamės ir ragaujame. Tad pasirinkau dėti pakankamai daug arbatos ir pilti mažai vandens, kad pasidarytume daugiau ir greitesnių užpylimu, galėtumėte stebėti, kaip kaskart kinta arbatos skonis ir aromatai. Ne prastėja, bet kinta. Griežtų taisykliu nėra, reikia ragauti ir koreguoti procesą jo metu.
- O vanduo? Ar nereikia atvėsinti prieš pilant?
- Vanduo beveik verdantis. Japoniškos arbatos yra jautresnės karščiui: jos džiovinamos kitu principu, tad plikomos 70 laipsnių temperatūros vandeniu. Kiniškoms arbatoms tinka ir 90 laispnių temperatūros vanduo, tad bijoti tikrai nereikia.
- Kokias priemones naudojate?
- Šiuo atveju naudojame gaivaną. Tai nedidelis porcelianinis dubenėlis su dangteliu. Kadangi arbatžolių idėjome gausiai, o vandens užpilame iki viršaus, galite matyti, jog uždengus dangtelį jo perteklius nubėga pro ceremonijos stalelyje esančius plyšius.
Po minutės ar dviejų iš gaivano arbatą pilsiu į stiklinį arbatos ąsotėlį (cha hai). Ten arbatą pilame ne tik tam, kad būtų patogiau ją išpilstyti į puodelius, bet ir norėdami nutraukti arbatžolių pritraukimą, kad arbata nebūtų per stipri.
Galiausiai arbatą pilame į nedidelius, graikinio riešuto dydžio porcelianinius puodelius (angl. Pin Ming teacup), o likučiu galime „pagirdyti“ ant stalelio išdėliotas gyvūnų figūrėles.
- Ar galima kiniška arbata mėgautis ir be šių priemonių?
- Tikrai taip. Šios priemonės ir įrankiai naudojami vadinamosiose Gongfu arbatos ceremonijose, kuomet arbatą geriame ne tik dėl jos skonio, bet ir visos patirties – lėtai, bendraudami, medituodami. Tačiau kartais net aš pati noriu arbatos, bet neturiu laiko, todėl tiesiog įsimetu kelis lapelius į paprastą arbatos puodelį ir užpylusi vandeniu jų neištraukiu. Tiesiog reikia ilgiau palaukti ir antrą kartą tų lapelių nebeužpilti.
- O kiek kartų dažniausiai galima užpilti arbatą?
Tikslaus skaičiaus nepasakysiu, nes labai priklauso nuo to, po kiek lapelių dėjote, kiek vandens pilate ir kiek laikote vandenį su arbata. Bet taip, kaip geriame dabar, tai yra labai mažais kiekiais iš gaivano, arbatą užpilsime 6–7 kartus. Po jų arbata nebus bloga, tiesiog pamatysime, kad jos skonis pasikeitė, palengva išblanko, paskutinius kartus užpylus jau reikės palaikyti ilgiau ir pan.
Tiesa, užpylę ulongo arbatą pirmą kartą, tą vandenį išpilame. Tai suminkština lapelius, padeda jiems išsiskleisti, kad kiti užpylimai būtų visavertiški.
- Kaip ragauti arbatą?
Arbatą ragaujame labai panašiai kaip vyną. Arbatos spalva, kaip ir vyno, taip pat gali suteikti mums papildomos informacijos. Pirmiausia matysime, ar arbata yra tinkamai paruošta: ar spalva ne per tamsi, ne per blyški pasirinktai arbatos rūšiai. Tuomet vertiname arbatos blizgumą: aukštos kokybės arbata yra kupina eterinių aliejų, juos galime net vizualiai matyti. Arbata būna skaidri, aliejinga.
Ragaujame arbatą taip pat kaip vyną, galime ir siurbti arbatą, kad burnoje ji susimaišytų su deguonimi ir atsiskleistų dar labiau. Geriant arbatą iš šių nedidelių pin ming puodelių ją išgeriame maždaug trimis gurkšneliais. Pirmuoju gurkšneliu įvertiname pirminius aromatus, stiprumą, antruoju gurkšneliu jau pradedame galvoti apie antrinius skonius, poskonį ir t. t.
- Pakalbėkime daugiau apie arbatą, kurią ragaujame – „Tie Guan“.
- „Tie Guan“ reiškia geležinę gailestingumo deivę. Arbata lyginama su plienu, mat džiovinti arbatos lapeliai tiek spalva, tiek savo tvirtumu ir svoriu primena plieną. Jie renkami Fudziano provincijoje pietryčių Kinijoje. Netoli jūros. Kaip ir vyne, taip ir arbatoje, galima justi terroir skonį, pajūrio vėją ir sūrumą. Ši arbata rinkta rankomis, kaip ir daugelis kitų aukščiausios kokybės arbatų.
Kaip ir minėjau, ją galima užplikyti 6–7 kartus, bet geriausią skonį gausite 2-ojo ir 3-iojo užpylimo metu.
Vienos arbatos ragavimas su Juyan Webster truko daugiau nei valandą. Ilgi pokalbiai apie arbatą ir nesibaigiantis skonių degustavimas bei ore tvyrantys eteriniai aliejai sukūrė meditatyvią nuotaiką, kurią galima susikurti ir savo namuose.
„Tie Guan“ arbata kiekvieno užpylimo metu atsiskleidė labiau ir labiau. Gėlių aromatai, saldžios lelijos, orchidėjos ir burnoje juntami eteriniai aliejai... Į mažus rutuliukus atsargiai susukti lapai išsiskleidė kaip ir patys aromatai ir tapo dideliais, kelių centimetrų ilgio žalios spalvos vientisais lapeliais.
Arbatą jau turime mūsų parduotuvėje, tereikia atrasti laiko ja pasimėgauti.
Kiniškų arbatų pasirinkimas platus. „Vyno klube“ jų turime net 11 rūšių.
Visas jas galite pamatyti čia: https://www.vynoklubas.lt/prekiu-paieska?vars/brand/2770
Daugiau informacijos apie jų skirtumus ir kaip tarti jų pavadinimus rasite čia: https://www.vynoklubas.lt/vyno-blogas/geriausios-kiniskos-arbatos
Tekstą parengė Agnė Dovydaitytė